2015-03-24 16:42

2015-03-24 16:43

"Fredda" klar för spel i Köln

HOCKEY: BIK-produkt stannar i Tyskland

Fredrik Eriksson, 31, har växt ut till en av tyska ligans allra bästa backar. Nu byter Karlskogasonen Nürnberg Ice Tigers mot spel i Kölner Haie.
– Vi är väldigt glada över att ha värvat årets DEL-back säsongen 2013-14, säger klubbens vd Peter Schönberger på klubbens webbsida.

Köln hade två raka finalförluster inför den här säsongen och kunde inte sikta på något annat än guld. Resultatet blev en elfteplats och missat slutspel.

Nu satsar klubben hårt inför nästa säsong – och man gör det svenskt. HV 71-målvakten Gustaf Wesslau blev klar i helgen och i måndags skrev Färjestadforwarden Per Åslund och Nürnbergs karlskoging Fredrik Eriksson på för ett respektive två år.

– Vi är väldigt glada över att ha värvat årets DEL-back säsongen 2013-14. Fredrik Eriksson kommer att öka kvaliteten i vårt försvar, säger Kölns vd Peter Schönberger på klubbens webbsida.

Förra säsongen gjorde Fredrik Eriksson, som i omgångar ryktats till Färjestad, mycket imponerande 46 poäng på 49 matcher och vann backarnas poängliga i stor stil. Den här säsongen blev det en tredjeplats i den statistiken i Nürnberg som åkte ut i kvartsfinal.

– Eriksson kommer att förstärka vårt powerplay och är en väldigt rörlig spelare och bra skridskoåkare. Han passar väldigt bra in i vårt system, säger Kölns svenske tränare Niklas Sundblad till hemsidan.

Köln hade två raka finalförluster inför den här säsongen och kunde inte sikta på något annat än guld. Resultatet blev en elfteplats och missat slutspel.

Nu satsar klubben hårt inför nästa säsong – och man gör det svenskt. HV 71-målvakten Gustaf Wesslau blev klar i helgen och i måndags skrev Färjestadforwarden Per Åslund och Nürnbergs karlskoging Fredrik Eriksson på för ett respektive två år.

– Vi är väldigt glada över att ha värvat årets DEL-back säsongen 2013-14. Fredrik Eriksson kommer att öka kvaliteten i vårt försvar, säger Kölns vd Peter Schönberger på klubbens webbsida.

Förra säsongen gjorde Fredrik Eriksson, som i omgångar ryktats till Färjestad, mycket imponerande 46 poäng på 49 matcher och vann backarnas poängliga i stor stil. Den här säsongen blev det en tredjeplats i den statistiken i Nürnberg som åkte ut i kvartsfinal.

– Eriksson kommer att förstärka vårt powerplay och är en väldigt rörlig spelare och bra skridskoåkare. Han passar väldigt bra in i vårt system, säger Kölns svenske tränare Niklas Sundblad till hemsidan.