2015-03-22 21:21

2015-04-09 14:27

Klubben står bakom den åtalade fotbollsspelaren

FOTBOLL: Ger en annan version än åklagarens

Den östvärmländska klubb vars spelare står åtalad för misshandel på fotbollsplanen står bakom sin spelare.
– Han har inte sparkat ner någon som en våldsaktion. Bollen var i situationen, säger ordföranden i klubben.

Tidningen har tidigare skrivit om en fotbollsspelare i 25-årsåldern som åtalas för misshandel på fotbollsplanen. Det handlar om en händelse i en fotbollsmatch förra våren mellan östvärmländska division 7-klubbar.

Enligt åklagaren ska den åtalade spelaren medvetet ha sparkat en motståndare på benet så illa att benet gick av.

Tuffa tag

Den åtalade spelarens klubb vill nyansera bilden och ge sin version.

– Vår bild är att det var rejält tuffa tag i matchen. Planen var en leråker, mjukt som bara den och det delades ut mycket fula smällar redan tidigt i matchen. Spelaren som sedan blev skadad sätter fram sitt ben och ska täcka bollen och precis då kommer vår spelare. På ett ganska tufft sätt kliver han in med dobbarna före. Han är sen, vilket innebär att han träffar rätt över benet, säger klubbens ordförande som berättar att han var på plats under träningsmatchen.

Ordföranden fortsätter:

– Bollen är i situationen, men han (den åtalade spelaren) borde ha tänkt till och konstaterat att ”jag är sen, jag får avbryta min satsning”. Bollen är så pass nära att det är okej att kliva in i en närkamp, men sedan finns det regler för det och där är det ingen som ifrågasätter. Han har gått in klumpigt och träffar jäkligt illa. Att en spelare är sen in i en situation händer i varje fotbollsmatch, och framför allt i de lägre divisionerna.

Den åtalade spelaren fick rött kort och blev avstängd ett par veckor.

– Det klart att han ska ha rött kort och möjligen avstängning. Men det borde stanna där, säger ordföranden.

”Ett monster”

Han berättar att den åtalade spelaren inte är känd för den här typen av situationer.

– Vi pratar om en kille som är mer av en finlirare. En skitbra kille som aldrig haft uppsåt att skada någon och det har han inte i den här matchen heller. Han är en offensiv spelare och inte någon tuff mittback som gärna kliver in i närkamper.

Att det blir ett rättsligt efterspel av situationen har gjort att det blivit omskrivet även i riksmedia.

– Han blir uttalad som ett monster enligt den bilden som figurerar i media nu. De som läser kan mycket väl tro att han bara har gått fram och sparkat ner någon som en våldsaktion. Men så är det inte, säger ordföranden.

– Grunden är hur nära bollen är – det är det allt handlar om. Det finns väldigt många vittnen som kan stärka att bollen är tillräckligt nära så att det är okej att gå in i en situation.

Hur har ni i klubben diskuterat sedan den här händelsen?

– Vi i klubben backar upp och stöttar vår kille till hundra procent. Vi har inga hard feelings mot motståndarlaget och för oss är det utagerat. Vi tycker bara att det är jäkligt tråkigt att det ska bli så här, säger ordföranden.

Han fortsätter:

– Om detta leder till en sådan här grej, ska man då framöver behöva oroa sig som fotbollsspelare för att bli polisanmäld bara för att man spelar match? Jag säger inget om man slår ner, skallar eller sparkar någon när bollen inte ens är lite nära, utan en ren våldsaktion. Men en sådan här grej ska inte behöva leda till detta.

Dålig plan

Ordföranden lyfter fram den dåliga planen som en bidragande orsak till skadan.

– Det är jätteolyckligt och beklagligt på alla sätt och vis att han blir skadad, speciellt en så allvarlig skada. Men vi vill få fram att det inte bara är sparken i sig som gör att det går så här illa. Det påverkar att planen var en leråker. Olyckligtvis sätter han ner foten i backen precis när smällen kommer. Han sitter fast och sjunker ner, vilket gör att det blir stumt.

Har ni haft någon kontakt med spelaren som blev skadad?

– Vår spelare hade kontakt med honom dagen efter händelsen. Han bad om ursäkt och de pratades vid och det fanns inga hard feelings. Vår spelare var ledsen för det som hände, men den skadade spelaren tyckte att det är sådant som händer, säger ordföranden.

Händelsen har fått även den åtalade spelaren att må dåligt, säger ordföranden.

– Han var ångerfull, men efter ursäkten tror jag att det kändes lite bättre. Dock blev han hotad efter händelsen och det har gjort att han mått fortsatt dåligt efteråt.

Tidningen har tidigare skrivit om en fotbollsspelare i 25-årsåldern som åtalas för misshandel på fotbollsplanen. Det handlar om en händelse i en fotbollsmatch förra våren mellan östvärmländska division 7-klubbar.

Enligt åklagaren ska den åtalade spelaren medvetet ha sparkat en motståndare på benet så illa att benet gick av.

Tuffa tag

Den åtalade spelarens klubb vill nyansera bilden och ge sin version.

– Vår bild är att det var rejält tuffa tag i matchen. Planen var en leråker, mjukt som bara den och det delades ut mycket fula smällar redan tidigt i matchen. Spelaren som sedan blev skadad sätter fram sitt ben och ska täcka bollen och precis då kommer vår spelare. På ett ganska tufft sätt kliver han in med dobbarna före. Han är sen, vilket innebär att han träffar rätt över benet, säger klubbens ordförande som berättar att han var på plats under träningsmatchen.

Ordföranden fortsätter:

– Bollen är i situationen, men han (den åtalade spelaren) borde ha tänkt till och konstaterat att ”jag är sen, jag får avbryta min satsning”. Bollen är så pass nära att det är okej att kliva in i en närkamp, men sedan finns det regler för det och där är det ingen som ifrågasätter. Han har gått in klumpigt och träffar jäkligt illa. Att en spelare är sen in i en situation händer i varje fotbollsmatch, och framför allt i de lägre divisionerna.

Den åtalade spelaren fick rött kort och blev avstängd ett par veckor.

– Det klart att han ska ha rött kort och möjligen avstängning. Men det borde stanna där, säger ordföranden.

”Ett monster”

Han berättar att den åtalade spelaren inte är känd för den här typen av situationer.

– Vi pratar om en kille som är mer av en finlirare. En skitbra kille som aldrig haft uppsåt att skada någon och det har han inte i den här matchen heller. Han är en offensiv spelare och inte någon tuff mittback som gärna kliver in i närkamper.

Att det blir ett rättsligt efterspel av situationen har gjort att det blivit omskrivet även i riksmedia.

– Han blir uttalad som ett monster enligt den bilden som figurerar i media nu. De som läser kan mycket väl tro att han bara har gått fram och sparkat ner någon som en våldsaktion. Men så är det inte, säger ordföranden.

– Grunden är hur nära bollen är – det är det allt handlar om. Det finns väldigt många vittnen som kan stärka att bollen är tillräckligt nära så att det är okej att gå in i en situation.

Hur har ni i klubben diskuterat sedan den här händelsen?

– Vi i klubben backar upp och stöttar vår kille till hundra procent. Vi har inga hard feelings mot motståndarlaget och för oss är det utagerat. Vi tycker bara att det är jäkligt tråkigt att det ska bli så här, säger ordföranden.

Han fortsätter:

– Om detta leder till en sådan här grej, ska man då framöver behöva oroa sig som fotbollsspelare för att bli polisanmäld bara för att man spelar match? Jag säger inget om man slår ner, skallar eller sparkar någon när bollen inte ens är lite nära, utan en ren våldsaktion. Men en sådan här grej ska inte behöva leda till detta.

Dålig plan

Ordföranden lyfter fram den dåliga planen som en bidragande orsak till skadan.

– Det är jätteolyckligt och beklagligt på alla sätt och vis att han blir skadad, speciellt en så allvarlig skada. Men vi vill få fram att det inte bara är sparken i sig som gör att det går så här illa. Det påverkar att planen var en leråker. Olyckligtvis sätter han ner foten i backen precis när smällen kommer. Han sitter fast och sjunker ner, vilket gör att det blir stumt.

Har ni haft någon kontakt med spelaren som blev skadad?

– Vår spelare hade kontakt med honom dagen efter händelsen. Han bad om ursäkt och de pratades vid och det fanns inga hard feelings. Vår spelare var ledsen för det som hände, men den skadade spelaren tyckte att det är sådant som händer, säger ordföranden.

Händelsen har fått även den åtalade spelaren att må dåligt, säger ordföranden.

– Han var ångerfull, men efter ursäkten tror jag att det kändes lite bättre. Dock blev han hotad efter händelsen och det har gjort att han mått fortsatt dåligt efteråt.

  • Marie Remnevik