2015-02-19 22:51

2015-02-19 22:51

DIF U19 slog Strömtorp

FOTBOLL: DIF-löftet Raymond Mpagi visade klassen på mittfältet i 3-2-segern

Strömtorp vände 0–1 till 2–1 på bara minuter i andra halvlek. Men Degerfors U19 vägrade att ge sig och spikade, trots att man fick en spelare utvisad, slutresultatet till 3–2.

– Det var skönt att vi vann i dag, säger pigge DIF-mittfältaren Raymond Mpagi som anförde vändningen.

Raymond Mpagi kom till Sverige från Uganda för tre år sedan och har nu bott och spelat i Degerfors i ungefär ett år. Ryktet om en mittfältstalang med något extra har hunnit sprida sig – och i träningsmatchen mot Strömtorp visade 19-åringen varför.

DIF U19 vann första halvlek med 1–0 efter mål av Duncan Kabubis. Men när Strömtorp, efter två snabba mål av Linus Mälman och Björn Lönnberg, gick upp till 2–1 omedelbart i andra halvlek kändes det som klar fördel Strömtorp.

Men DIF vägrade att ge sig och Mpagi anförde en mäktig vändning från sin centrala mittfältsposition. Husnia Catovic kvitterade till 2–2 från straffpunkten och DIF fortsatte sedan att springa sönder SIK.

Saimon Peter spikade, trots en DIF-utvisning, slutresultatet till 3–2.

– Första halvlek var inte så bra. Men i andra halvlek kom vi i gång och hade kombinationer. Det var bra att vi fick göra tre mål.

Vad tycker du om att ni vann mot ett seniorlag?

– Vi tycker att det var bra att vi vann. Vi har spelat med ett nytt system i några månader nu och vi börjar komma i gång nu, säger mycket bolltrygge Mpagi som drömmer om en framtid i DIF:s A-lag.

Strömtorps lagkapten Linus Mälman kände av att motståndarna låg längre fram i sin försäsong i slutet av matchen.

– De orkade springa lite mer än en del spelare i vårt lag, vi har ett par spelare som inte är i full träning än. Det är alltid svårt med första träningsmatchen, spelmässigt såg det bra ut stundtals men att släppa in tre mål är odugligt.

Hur tycker du att styrkeförhållandet ska vara mellan er och ett U19-lag?

– Jag tycker vi ska köra över dem. Men de var kvicka och duktiga.

Raymond Mpagi kom till Sverige från Uganda för tre år sedan och har nu bott och spelat i Degerfors i ungefär ett år. Ryktet om en mittfältstalang med något extra har hunnit sprida sig – och i träningsmatchen mot Strömtorp visade 19-åringen varför.

DIF U19 vann första halvlek med 1–0 efter mål av Duncan Kabubis. Men när Strömtorp, efter två snabba mål av Linus Mälman och Björn Lönnberg, gick upp till 2–1 omedelbart i andra halvlek kändes det som klar fördel Strömtorp.

Men DIF vägrade att ge sig och Mpagi anförde en mäktig vändning från sin centrala mittfältsposition. Husnia Catovic kvitterade till 2–2 från straffpunkten och DIF fortsatte sedan att springa sönder SIK.

Saimon Peter spikade, trots en DIF-utvisning, slutresultatet till 3–2.

– Första halvlek var inte så bra. Men i andra halvlek kom vi i gång och hade kombinationer. Det var bra att vi fick göra tre mål.

Vad tycker du om att ni vann mot ett seniorlag?

– Vi tycker att det var bra att vi vann. Vi har spelat med ett nytt system i några månader nu och vi börjar komma i gång nu, säger mycket bolltrygge Mpagi som drömmer om en framtid i DIF:s A-lag.

Strömtorps lagkapten Linus Mälman kände av att motståndarna låg längre fram i sin försäsong i slutet av matchen.

– De orkade springa lite mer än en del spelare i vårt lag, vi har ett par spelare som inte är i full träning än. Det är alltid svårt med första träningsmatchen, spelmässigt såg det bra ut stundtals men att släppa in tre mål är odugligt.

Hur tycker du att styrkeförhållandet ska vara mellan er och ett U19-lag?

– Jag tycker vi ska köra över dem. Men de var kvicka och duktiga.