2017-11-24 08:00

2017-11-24 08:00

En hyllning till Reinhard

KARLSKOGA: Efter 24 års verksamhet tar det nu slut

En 24 år gammal epok går ur tiden när Cupol Jazz och Blues Club arrangerar sin sista konsert på onsdag. På Gastros scen finns nybildade gruppen Thou Shalt Swing.

Det blir en hyllning till Django Reinhard när man arrangerar höstens, men även klubbens sista konsert. Thou Shalt Swing med violinisten Terese Lien Evenstad står på scenen. Terese är den första jazzviolinist som tagit examen från Kungliga Musikhögskolans jazzmusikerutbildning. Hon medverkar i flera konstellationer inom jazz och improviserad musik.

Glad och utåtriktad

Det är 70 år sedan Django Reinhards gick ur tiden och bandet har samlat ihop det bästa från hans korta men framgångsrika karriär, särskilt från tiden han spelade akustisk gitarr.

Den franska swingen är glad och utåtriktad men med utrymme för komplexa solinsatser.

Det blir en hyllning till Django Reinhard när man arrangerar höstens, men även klubbens sista konsert. Thou Shalt Swing med violinisten Terese Lien Evenstad står på scenen. Terese är den första jazzviolinist som tagit examen från Kungliga Musikhögskolans jazzmusikerutbildning. Hon medverkar i flera konstellationer inom jazz och improviserad musik.

Glad och utåtriktad

Det är 70 år sedan Django Reinhards gick ur tiden och bandet har samlat ihop det bästa från hans korta men framgångsrika karriär, särskilt från tiden han spelade akustisk gitarr.

Den franska swingen är glad och utåtriktad men med utrymme för komplexa solinsatser.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.