2016-06-03 06:00

2016-06-03 06:00

70 år genom kameraögat

DEGERFORS: Degerfors Fotoklubb jubilerar

Året efter andra världskrigets slut startades Degerfors Fotoklubb. Således firar klubben sina 70 år och det gör de bland annat med en utställning på Märtas konditori.

En av de som var med och startade fotoklubben var Karl-Erik Nordin, vars arkiv också bidragit stort till den årliga fotoalmanackan som klubben ger ut och som är omåttligt populär.

– Vi har kunnat hålla på så länge med almanackan tack vare att vi fick tillgång till Nordins och järnverkets arkiv. Sen har järnverket stöttat oss genom åren från första utgivningen 1988. Personalföreningen köper in almanackor åt alla anställda, tack vare Rune Johansson och Staffan Malm, som var chefer då, berättar Lennart Gustafson som tillsammans med Sten-Åke Waller ansvarat för klubbens almanacka.

Gustafson berättar att Nordin som var tjänsteman på järnverket, aldrig var fotograf men fotograferade åt järnverket och disponent Kjell Åkerhielm ville inte ha någon annan än Nordin till det. Han fotograferade även åt tidningarna, som inte hade fotografer på den tiden.

Senare fick Fotoklubben även tillgång till fotograf Eric Venströms glasplåtar, då hans son gick bort. Det har också bidragit stort till almanackorna.

Med längst

Ordförande i Fotoklubben är Hans Blomqvist medan Lennart Gustafson är sekreterare och den som varit med längst, sen 1969.

– Det har ändrat sig mycket genom de åren. Utvecklingen vad gäller fototeknik har varit enorm. Största förändringen är digitaliseringen, det slår allt. Nu blev det var mans egendom med telefonerna också, på gott och ont.

– Men det verkar som att det kommer tillbaka att folk vill ha bilder, kort som folk säger. Digitalt kan saker försvinna, men det gör det inte om vi har en fotokopia och kvaliteten i dag är väldigt bra, men man bör förvara bilder i album för det ultravioletta ljuset är det som skadar bilderna. Det är otroligt billigt att få kopior digital jämfört med negativ film som ska framkallas.

Förr ägnade klubben mycket tid åt tävlingar, vilket de inte gör alls längre.

– Nu är vi ett antal som träffas med gemensamt intresse som vi diskuterar runt en gång i månaden och det kan noteras att vi de senaste åren blivit fler på mötena. Nu brukar vi vara 12-14 personer per möte, berättar Gustafson.

Som mest hade Fotoklubben 92 medlemmar i början på 50-talet. I dag är de 25 till antalet.

Jubileum

70-årsjubileet firas med utställning med gamla bilder på Märtas konditori där en speciell del ägnas åt fotbollsbilder, då många gamla fotbollsspelare brukar sitta där och fika.

Dana Cuciureanu, som äger konditoriet, byter utställare varje månad. Men fotoklubben får hänga sina bilder hela sommaren. De kommer skifta bilder under tiden.

I höst håller de en utställning på Berget, en resumé över de 70 åren då man även bjuder in gamla medlemmar och kanske också visar kameror från flydda dagar.

En av de som var med och startade fotoklubben var Karl-Erik Nordin, vars arkiv också bidragit stort till den årliga fotoalmanackan som klubben ger ut och som är omåttligt populär.

– Vi har kunnat hålla på så länge med almanackan tack vare att vi fick tillgång till Nordins och järnverkets arkiv. Sen har järnverket stöttat oss genom åren från första utgivningen 1988. Personalföreningen köper in almanackor åt alla anställda, tack vare Rune Johansson och Staffan Malm, som var chefer då, berättar Lennart Gustafson som tillsammans med Sten-Åke Waller ansvarat för klubbens almanacka.

Gustafson berättar att Nordin som var tjänsteman på järnverket, aldrig var fotograf men fotograferade åt järnverket och disponent Kjell Åkerhielm ville inte ha någon annan än Nordin till det. Han fotograferade även åt tidningarna, som inte hade fotografer på den tiden.

Senare fick Fotoklubben även tillgång till fotograf Eric Venströms glasplåtar, då hans son gick bort. Det har också bidragit stort till almanackorna.

Med längst

Ordförande i Fotoklubben är Hans Blomqvist medan Lennart Gustafson är sekreterare och den som varit med längst, sen 1969.

– Det har ändrat sig mycket genom de åren. Utvecklingen vad gäller fototeknik har varit enorm. Största förändringen är digitaliseringen, det slår allt. Nu blev det var mans egendom med telefonerna också, på gott och ont.

– Men det verkar som att det kommer tillbaka att folk vill ha bilder, kort som folk säger. Digitalt kan saker försvinna, men det gör det inte om vi har en fotokopia och kvaliteten i dag är väldigt bra, men man bör förvara bilder i album för det ultravioletta ljuset är det som skadar bilderna. Det är otroligt billigt att få kopior digital jämfört med negativ film som ska framkallas.

Förr ägnade klubben mycket tid åt tävlingar, vilket de inte gör alls längre.

– Nu är vi ett antal som träffas med gemensamt intresse som vi diskuterar runt en gång i månaden och det kan noteras att vi de senaste åren blivit fler på mötena. Nu brukar vi vara 12-14 personer per möte, berättar Gustafson.

Som mest hade Fotoklubben 92 medlemmar i början på 50-talet. I dag är de 25 till antalet.

Jubileum

70-årsjubileet firas med utställning med gamla bilder på Märtas konditori där en speciell del ägnas åt fotbollsbilder, då många gamla fotbollsspelare brukar sitta där och fika.

Dana Cuciureanu, som äger konditoriet, byter utställare varje månad. Men fotoklubben får hänga sina bilder hela sommaren. De kommer skifta bilder under tiden.

I höst håller de en utställning på Berget, en resumé över de 70 åren då man även bjuder in gamla medlemmar och kanske också visar kameror från flydda dagar.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.