2015-11-02 14:35

2015-11-02 14:35

Tisdagsträff i Rävåskyrkan

KARLSKOGA

På tisdag kommer Tisdagsträffen i Rävåskyrkan att fokusera omkring Einar Ekbergs liv och sånger.

Det är i år 110 år sedan Einar Ekberg föddes. Han var under 1930-1950-talet en av Sveriges mest populära sångare. Under krigsåren gjorde han insamlingsresor för Röda Korset och var artistsoldat. I dagens samling är det församlingens förre pastor Robert Bådagård som tillsammans med sin fru Agneta presenterar Einar i ord och ton.

Det är i år 110 år sedan Einar Ekberg föddes. Han var under 1930-1950-talet en av Sveriges mest populära sångare. Under krigsåren gjorde han insamlingsresor för Röda Korset och var artistsoldat. I dagens samling är det församlingens förre pastor Robert Bådagård som tillsammans med sin fru Agneta presenterar Einar i ord och ton.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.