2015-10-23 18:03

2015-10-23 18:03

Annorlunda gudstjänst

BJURTJÄRN

Fråga Doktorns ”Gladis-pris”-mottagare Olle Sjöberg kommer att delta på gudstjänsten i Bjurtjärns kyrka på söndag.

Det är församlingens ”Våga Prova”-grupp som bjudit in honom. Temat för dagen är Samhällsansvar och Olle kommer att få svara på frågor och berätta om sitt arbete som präst och sjukhuspräst. ”Våga Prova”-gruppen kommer att medverka med textläsning, sång- och psalmval med mera. Man avslutar med samtal kring kaffeborden.

Det är församlingens ”Våga Prova”-grupp som bjudit in honom. Temat för dagen är Samhällsansvar och Olle kommer att få svara på frågor och berätta om sitt arbete som präst och sjukhuspräst. ”Våga Prova”-gruppen kommer att medverka med textläsning, sång- och psalmval med mera. Man avslutar med samtal kring kaffeborden.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.