2015-09-30 13:13

2015-09-30 13:13

Helgen i Baptistkyrkan

KARLSKOGA

På fredagskvällen blir det bönesamling i Baptistkyrkan och efter bönen träffas tonår med sina ledare.

Filip Nyman, hemkommen efter tre år på Bibelskola i USA, predikar i söndagseftermiddagens gudstjänst. För sången och musiken svarar Maria Hårsmar och samlingen leds av Stanley Eklind. Det blir en extra insamling till församlingens Missionsprojekt ”Just earth” i Maseno provinsen i Kenya. Gudstjänsten avslutas med nattvard.

Filip Nyman, hemkommen efter tre år på Bibelskola i USA, predikar i söndagseftermiddagens gudstjänst. För sången och musiken svarar Maria Hårsmar och samlingen leds av Stanley Eklind. Det blir en extra insamling till församlingens Missionsprojekt ”Just earth” i Maseno provinsen i Kenya. Gudstjänsten avslutas med nattvard.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.