2015-03-25 11:38

2015-03-25 11:48

Hela världen i Åtorp

ÅTORP

Nu på lördag återkommer den stora insamlingsdagen för Svenska kyrkans internationella arbete.

Temat är ”Utrota hungern”. På förmiddagen saluför församlingens grupper bland annat årets ”Åtorpstuppar”, bröd och påskpynt på torget. Sedvanlig brotull upptas, där trafikanterna fram till lunch har möjlighet att skänka en gåva till insamlingen. Dagen genomförs med lokala medarbetare och man avslutar med en vårkonsert i Nysunds kyrka. Kyrkokören med solister framför allt från Py Bäckman till Piret Rips. Servering finns i församlingshemmet.

Temat är ”Utrota hungern”. På förmiddagen saluför församlingens grupper bland annat årets ”Åtorpstuppar”, bröd och påskpynt på torget. Sedvanlig brotull upptas, där trafikanterna fram till lunch har möjlighet att skänka en gåva till insamlingen. Dagen genomförs med lokala medarbetare och man avslutar med en vårkonsert i Nysunds kyrka. Kyrkokören med solister framför allt från Py Bäckman till Piret Rips. Servering finns i församlingshemmet.