2017-11-14 06:00

2017-11-14 06:00

Vi måste få bättre luftkonditionering på Parkskolan

:

Utbildning

På vår skola är det jättedålig luft. Klassrummens värme kan bli upp till 30 grader under våren och tidig höst. Då blir det också svårare att koncentrera sig och vi lär oss sämre.

På vintern är det istället jättekallt. Vi vill att det ska vara en standardtemperatur året runt. Då kan vi koncentrera oss bättre och prestera bättre under skoldagen, så vi får bättre betyg.

Degerforsbyggen har varit här och kollat på ventilationen men dom säger att allt är bra och att vi får stå ut. Vi vill att någon kommer hit en dag i april eller september och så får dom känna hur det känns att sitta i ett varmt klassrum och försöka lära sig något.

Andra lärare som kommer in i klassrummet på eftermiddagen säger: ”Hur klarar ni av att jobba i den här värmen”? Så då kanske ni förstår att vi verkligen vill ändra på detta!

Mira, Felicia, Molly, Liam, William, Maja O och Rasmus

På vår skola är det jättedålig luft. Klassrummens värme kan bli upp till 30 grader under våren och tidig höst. Då blir det också svårare att koncentrera sig och vi lär oss sämre.

På vintern är det istället jättekallt. Vi vill att det ska vara en standardtemperatur året runt. Då kan vi koncentrera oss bättre och prestera bättre under skoldagen, så vi får bättre betyg.

Degerforsbyggen har varit här och kollat på ventilationen men dom säger att allt är bra och att vi får stå ut. Vi vill att någon kommer hit en dag i april eller september och så får dom känna hur det känns att sitta i ett varmt klassrum och försöka lära sig något.

Andra lärare som kommer in i klassrummet på eftermiddagen säger: ”Hur klarar ni av att jobba i den här värmen”? Så då kanske ni förstår att vi verkligen vill ändra på detta!

Mira, Felicia, Molly, Liam, William, Maja O och Rasmus

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.