2015-12-19 06:00

2015-12-19 06:00

Borde inte våra egna få plats?

UTBILDNING: BIK:s spelare borde inte behöva söka gymnasium på annan ort

Hockeygymnasiet

I Karlskoga är vi stolta att ha ett hockey gymnasium som våra pojkar kan söka till. Men vem har chansen att gå? Förra året togs fyra stycken killar från BIK:s U16 lag in av tolv platser. I år ser det inte mycket bättre ut. Man har tagit ut i skrivande stund sju stycken, av dessa är en kille från Karlskoga.

När man tittar på vad andra gymnasium tar in så är övervägande spelare från de egna leden. varför väljer då Karlskoga att inte göra det samma att först se till sina egna och sedan ta spelare utifrån. Är det inte viktigt att spelare som har spelat med BIK-tröja hela livet att dom faktiskt fortsätter med det och att så småningom om kan vi födda Karlskogas A-lag med spelare?

Jo förra året så säger ”Sylta” Karlsson som presenterade de antagna förra året till tidningen att ambitionen är att hälften ska komma från Karlskogas egna led. Men så blir det inte i år heller, utan våra ungdomar lär få söka sig bort i från Karlskoga för att gå på annan ort en fast vi har ett mycket fint gymnasium här i Karlskoga. Är det inte viktigt att våra ungdomar stannar hemma för att gå på gymnasiet? Borde ju vara en viktig fråga för rektor på gymnasiet skolan och politikerna i Karlskoga kommun.

Ledsen förälder

I Karlskoga är vi stolta att ha ett hockey gymnasium som våra pojkar kan söka till. Men vem har chansen att gå? Förra året togs fyra stycken killar från BIK:s U16 lag in av tolv platser. I år ser det inte mycket bättre ut. Man har tagit ut i skrivande stund sju stycken, av dessa är en kille från Karlskoga.

När man tittar på vad andra gymnasium tar in så är övervägande spelare från de egna leden. varför väljer då Karlskoga att inte göra det samma att först se till sina egna och sedan ta spelare utifrån. Är det inte viktigt att spelare som har spelat med BIK-tröja hela livet att dom faktiskt fortsätter med det och att så småningom om kan vi födda Karlskogas A-lag med spelare?

Jo förra året så säger ”Sylta” Karlsson som presenterade de antagna förra året till tidningen att ambitionen är att hälften ska komma från Karlskogas egna led. Men så blir det inte i år heller, utan våra ungdomar lär få söka sig bort i från Karlskoga för att gå på annan ort en fast vi har ett mycket fint gymnasium här i Karlskoga. Är det inte viktigt att våra ungdomar stannar hemma för att gå på gymnasiet? Borde ju vara en viktig fråga för rektor på gymnasiet skolan och politikerna i Karlskoga kommun.

Ledsen förälder

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.