2015-12-18 06:00

2015-12-18 06:00

Är en jämlikhetsfråga

TRAFIK: A-traktorer en rent praktisk fråga på landsbygden

Att få bli 16 år och kunna ta ett traktorkort är drömmen för många men i grunden en rent praktisk fråga för att överhuvudtaget kunna ta sig från punkt A till punkt B för egen maskin utan att anlita sina föräldrar eller äldre syskon.

Det är många tjejer och killar ute på landsbygden och i mindre orter som behöver den här möjligheten till transportmedel för att kunna träffa andra ungdomar och ta sig till både skola, extrajobb och föreningsliv. Kulturen runt A-traktorer är väl värd att slå vakt om. Ungdomar spelar musik och de spelar högt oavsett om de är hemma eller sitter i bil eller A-traktor.

Det liksom hör ungdomar till. När jag sitter på kommunfullmäktige i Säffle och hör musiken och A-traktorers brummande upp till oss på mötet så blir jag glad för det betyder att det finns ungdomar i stan som vill leva och verka här. Det är ungdomar som är vår framtid.

Alla de ungdomar jag mött och som framför A-traktorer är trevliga om man bemöter dem med samma respekt som man själv vill ha, vilket gäller alla människor. Ja det finns en del att ta tag i som att man inte spelar högt efter ett visst klockslag på kvällarna, håller sig till hastigheten som ska vara för A-traktor, håller sitt fordon trafiksäkert och inte framför sitt fordon på ett trafikfarligt sätt.

Här har vi vuxna och föräldrar ett stort ansvar att ta den dialogen med våra ungdomar. Ett bra sätt är att samla A-traktorgänget och prata igenom ämnet. A-traktorerna är deras ögonstenar och erfarenheten är en bra grund till när de senare tar körkort för bil.

Jag tycker att vi ska öppna för fler möjligheter istället för att strypa dem. Komplettera gärna traktorkortet med ett manöverprov, ett högre klassat traktorkort, och möjligen införa en kontroll av fordonen vartannat år. Trafiksäkrare A-traktorer ger också en öppning för att kunna höja maxhastigheten något. Det finns en del tekniskt om detta med hastigheten men det går har jag fått reda på av experter.

Så om våra ungdomar i de mindre orterna och på landsbygden ska ha en möjlighet att bli mer jämlika ungdomarna i städerna med dess utbyggda kollektivtrafik, så är det av stor vikt att möjligheten att ta sig fram med A-traktor blir kvar. Ge våra ungdomar respekten och förtroendet att framföra fordonen och hjälp till att förbättra istället för att klanka ner och dra undan möjligheterna.

Karin Täppers

Det är många tjejer och killar ute på landsbygden och i mindre orter som behöver den här möjligheten till transportmedel för att kunna träffa andra ungdomar och ta sig till både skola, extrajobb och föreningsliv. Kulturen runt A-traktorer är väl värd att slå vakt om. Ungdomar spelar musik och de spelar högt oavsett om de är hemma eller sitter i bil eller A-traktor.

Det liksom hör ungdomar till. När jag sitter på kommunfullmäktige i Säffle och hör musiken och A-traktorers brummande upp till oss på mötet så blir jag glad för det betyder att det finns ungdomar i stan som vill leva och verka här. Det är ungdomar som är vår framtid.

Alla de ungdomar jag mött och som framför A-traktorer är trevliga om man bemöter dem med samma respekt som man själv vill ha, vilket gäller alla människor. Ja det finns en del att ta tag i som att man inte spelar högt efter ett visst klockslag på kvällarna, håller sig till hastigheten som ska vara för A-traktor, håller sitt fordon trafiksäkert och inte framför sitt fordon på ett trafikfarligt sätt.

Här har vi vuxna och föräldrar ett stort ansvar att ta den dialogen med våra ungdomar. Ett bra sätt är att samla A-traktorgänget och prata igenom ämnet. A-traktorerna är deras ögonstenar och erfarenheten är en bra grund till när de senare tar körkort för bil.

Jag tycker att vi ska öppna för fler möjligheter istället för att strypa dem. Komplettera gärna traktorkortet med ett manöverprov, ett högre klassat traktorkort, och möjligen införa en kontroll av fordonen vartannat år. Trafiksäkrare A-traktorer ger också en öppning för att kunna höja maxhastigheten något. Det finns en del tekniskt om detta med hastigheten men det går har jag fått reda på av experter.

Så om våra ungdomar i de mindre orterna och på landsbygden ska ha en möjlighet att bli mer jämlika ungdomarna i städerna med dess utbyggda kollektivtrafik, så är det av stor vikt att möjligheten att ta sig fram med A-traktor blir kvar. Ge våra ungdomar respekten och förtroendet att framföra fordonen och hjälp till att förbättra istället för att klanka ner och dra undan möjligheterna.

Karin Täppers

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.