2018-07-11 12:50

2018-07-11 12:50

Mullhyttemarken slår rekord

EVENEMANG: Marknaden i Mullhyttan hålls för 46:e gången i helgen

Närmare 750 meter försäljningsyta med cirka 140 marknadsknallar väntas – så många försäljare har det inte varit tidigare. I helgen väntar årets marknad i Mullhyttan.

Många traditionella marknader i Sverige har gått med motvind de senaste åren, antalet marknadsförsäljare har minskat och en av orsakerna sägs vara kravet på kassaregister som regeringen införde för ett antal år sedan.

Den årliga marknaden i Mullhyttan, som på lördag och söndag hålls för 46:e året har dock ökat antalet knallar.

– Vi har aldrig haft så många utställare som i år, det är otroligt roligt att vi ökar när många andra marknader minskar. Vi har inte märkt av något tapp och jag tror mycket beror på att marknaden har ett gott rykte hos knallarna, de är nöjda med att sälja hos oss, säger Wivianne Högberg.

Hon är ordförande för Mullhyttans bygdeförening – som liksom marknaden bildades under en avslutningsfest år 1973 efter att invånarna protesterat mot Postens nedläggning av Mullhyttan som postort.

Marknaden har vuxit sig stor och föreningen uppskattar att närmare 15 000 besökare finns på plats i Mullhyttan under helgen.

Evenemanget är uppdelat i två dagar, under lördagen finns de närmare 140 marknadsknallarna på plats för att under söndagen bytas ut mot hantverk och teknik.

– För den som vill handla ska de besöka oss under lördagen, men vill man se hantverk och kultur är det söndagen som gäller. Då visas gamla och nya tekniker, spektakulära maskiner, traktorer och veteranfordon och cirka 65 försäljare finns här, fortsätter Högberg.

Ett av de traditionella inslagen under marknaden är när ortens vattenhjulsdrivna gamla kvarn sätts i drift för att stenmala ett och ett halvt ton säd. Den närodlade rågen och veten blir till mjöl som sedan används till att baka matbröd under marknaden i föreningens vedeldade bagarstuga.

Sommartorkan hotar dock årets vattenhjulsmalning, det finns knappt något vatten i Mullån och under tisdagen var det högst osäkert om den ens kan bli av.

– Det är eländigt, men att det inte finns vatten ska inte stoppa oss. Vi får mala med elmotor i stället, det blir dock inte lika fint tyvärr.

Många traditionella marknader i Sverige har gått med motvind de senaste åren, antalet marknadsförsäljare har minskat och en av orsakerna sägs vara kravet på kassaregister som regeringen införde för ett antal år sedan.

Den årliga marknaden i Mullhyttan, som på lördag och söndag hålls för 46:e året har dock ökat antalet knallar.

– Vi har aldrig haft så många utställare som i år, det är otroligt roligt att vi ökar när många andra marknader minskar. Vi har inte märkt av något tapp och jag tror mycket beror på att marknaden har ett gott rykte hos knallarna, de är nöjda med att sälja hos oss, säger Wivianne Högberg.

Hon är ordförande för Mullhyttans bygdeförening – som liksom marknaden bildades under en avslutningsfest år 1973 efter att invånarna protesterat mot Postens nedläggning av Mullhyttan som postort.

Marknaden har vuxit sig stor och föreningen uppskattar att närmare 15 000 besökare finns på plats i Mullhyttan under helgen.

Evenemanget är uppdelat i två dagar, under lördagen finns de närmare 140 marknadsknallarna på plats för att under söndagen bytas ut mot hantverk och teknik.

– För den som vill handla ska de besöka oss under lördagen, men vill man se hantverk och kultur är det söndagen som gäller. Då visas gamla och nya tekniker, spektakulära maskiner, traktorer och veteranfordon och cirka 65 försäljare finns här, fortsätter Högberg.

Ett av de traditionella inslagen under marknaden är när ortens vattenhjulsdrivna gamla kvarn sätts i drift för att stenmala ett och ett halvt ton säd. Den närodlade rågen och veten blir till mjöl som sedan används till att baka matbröd under marknaden i föreningens vedeldade bagarstuga.

Sommartorkan hotar dock årets vattenhjulsmalning, det finns knappt något vatten i Mullån och under tisdagen var det högst osäkert om den ens kan bli av.

– Det är eländigt, men att det inte finns vatten ska inte stoppa oss. Vi får mala med elmotor i stället, det blir dock inte lika fint tyvärr.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.