2018-06-13 07:33

2018-06-27 20:10

Här vill Coop Värmland storsatsa – om kommunen stöttar

DEGERFORS

Coop Värmland vill satsa mångmiljonbelopp i Degerforshandeln. Men föreningen sätter samtidigt press på och kräver stöd från kommunen.

Coop Värmland berättar i ett pressmeddelande att föreningen vill vidareutveckla handeln i centrala Degerfors genom att investera, förnya och anpassa nuvarande Coop Extra för att ställa om till någon av föreningens andra profiler.

Avsiktsförklaringen lades fram i samband med kommunens offentliga möte på tisdagskvällen.

Satsningen innebär att Coop bygger om och anpassar ytorna för att ställa om till någon av föreningens andra profiler; Coop, Lilla Coop eller Pekås.

Investeringen innebär möjligheter för fler handelsaktörer att etablera sig i centrum, vilket förhoppninsvis kan ge ett uppsving till den övriga centrumhandeln.

– Av erfarenhet vet vi att handel föder handel, därför är vi övertygade om att våra planer också kommer att gynna fler aktörer i centrala Degerfors, sägerTomas Sjölander.

Coop Värmland är tydliga med att planerna förutsätter att kommunen fattar beslut om att utöka antalet parkeringsplatser och möjlighet till infart från Medborgargatan över torget parallellt med att fastighetsägaren Captiva gör vissa utvecklingar av handelsfastigheten.

Degerfors kommun räknar enligt pressmeddelandet med att fatta beslut i frågan vid kommunalfullmäktiges sammanträde den 18 juni.

– Vilken butiksprofil det kommer att bli kommer vi ta ställning till efter att kommunen fattat sitt beslut. Men för att lyckas med en satsning i ett centrumläge måste det vara lättillgängligt för kunderna att komma dit och inte minst att parkera.

– Nu inväntar vi kommunens beslut innan vi kan gå vidare i processen i form av fackliga förhandlingar. Men då vi haft en bra dialog med både kommun och med fastighetsägare hoppas vi på att frågan går vår väg, säger Sjölander.

Butikschefen på Coop Extra i Degerfors, Sven-Eric Ericsson, som har en mångårig erfarenhet av handeln i Karlskoga och Degerfors, tror att Coop Värmlands planer är helt nödvändiga.

– För att inte handeln i Degerfors centrum ska dö ut helt och hållet krävs det en satsning av det här slaget där fler aktörer bereds plats tillsammans med Coop Värmland.

Coop Värmland berättar i ett pressmeddelande att föreningen vill vidareutveckla handeln i centrala Degerfors genom att investera, förnya och anpassa nuvarande Coop Extra för att ställa om till någon av föreningens andra profiler.

Avsiktsförklaringen lades fram i samband med kommunens offentliga möte på tisdagskvällen.

Satsningen innebär att Coop bygger om och anpassar ytorna för att ställa om till någon av föreningens andra profiler; Coop, Lilla Coop eller Pekås.

Investeringen innebär möjligheter för fler handelsaktörer att etablera sig i centrum, vilket förhoppninsvis kan ge ett uppsving till den övriga centrumhandeln.

– Av erfarenhet vet vi att handel föder handel, därför är vi övertygade om att våra planer också kommer att gynna fler aktörer i centrala Degerfors, sägerTomas Sjölander.

Coop Värmland är tydliga med att planerna förutsätter att kommunen fattar beslut om att utöka antalet parkeringsplatser och möjlighet till infart från Medborgargatan över torget parallellt med att fastighetsägaren Captiva gör vissa utvecklingar av handelsfastigheten.

Degerfors kommun räknar enligt pressmeddelandet med att fatta beslut i frågan vid kommunalfullmäktiges sammanträde den 18 juni.

– Vilken butiksprofil det kommer att bli kommer vi ta ställning till efter att kommunen fattat sitt beslut. Men för att lyckas med en satsning i ett centrumläge måste det vara lättillgängligt för kunderna att komma dit och inte minst att parkera.

– Nu inväntar vi kommunens beslut innan vi kan gå vidare i processen i form av fackliga förhandlingar. Men då vi haft en bra dialog med både kommun och med fastighetsägare hoppas vi på att frågan går vår väg, säger Sjölander.

Butikschefen på Coop Extra i Degerfors, Sven-Eric Ericsson, som har en mångårig erfarenhet av handeln i Karlskoga och Degerfors, tror att Coop Värmlands planer är helt nödvändiga.

– För att inte handeln i Degerfors centrum ska dö ut helt och hållet krävs det en satsning av det här slaget där fler aktörer bereds plats tillsammans med Coop Värmland.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.