2018-02-14 06:00

2018-02-14 06:00

Flyttfågeln har landat

HENRIK LINDSTEDT. MÖCKELNFÖRETAGEN

Hej, årets första nummer av Näringsliv är här och det är dags för mig att berätta lite om vad som hänt sedan sist.

Den 1 februari gick flyttlasset till våra nya lokaler på Hotellgatan 8 och man kan väl lugnt säga att det har varit en ganska hektisk period efter det att julhelgen var över.

Lokalerna har anpassats efter våra behov och fått sig en uppfräschning, det är lite, lite kvar, men nu ser jag iallafall ljuset i tunneln.

I och med en ny adress tar vi också ett litet omtag i föreningen, vi kan kalla det en nystart.

Vi kommer under februari skicka ut en undersökning till alla våra medlemmar där vi önskar veta lite mer om vilka utmaningar dom står inför.

Vad man tycker om regionen och kommunens arbete för att främja företagandet, vad dom önskar att vi kan hjälpa till med och i största allmänhet vilka frågor som bör bevakas extra, både på kort och lång sikt.

Vi kommer jobba med att ytterligare stärka vårat varumärke som en stark påverkande faktor i det lokala näringslivet, med utgångspunkt i våra tre värdeord.

SAMVERKAN PÅVERKAN MEDVERKAN. Om vi jobbar långsiktigt och lyhört utifrån den värdegrunden hoppas vi summera resultatet med ett enda ord. MEDLEMSNYTTA.

Parallellt med flytt och renovering har vi jobbat hårt för att tillsammans med Karlskoga kommun skapa något extra runt tillställningen ÖstraVärmlands-Näringslivsdag. I år är det nämligen Karlskogas tur att hålla i värdskapet.

Det kan ni läsa mer om i en separat artikel här i bilagan.

Likt tidigare år delar man också ut MöckelnRegionens Företagspris i samband med Näringslivsdagen, ett pris instiftat av Degerfors kommun, Karlskoga kommun, Nordea, Swedbank, Handelsbanken och SEB. Möckelnföretagen har den stora äran att vara projektsamordnare för nomineringen och även prisutdelare. Vem som vinner? Det får ni reda på imorgon.

Hoppsan vad raderna springer iväg och då har jag inte ens börjat skriva om att vi flyttar AffärsExpedition till Sälen och Lindvallen, så 2018 års Affärsexpedition får alltså en ny destination. Otroligt roligt och spännande, vi har massor av nya uppslag och möjligheter för att ytterligare utveckla konceptet och skapa mervärden för deltagarna.

Återkommer om det längre fram.

Den 1 februari gick flyttlasset till våra nya lokaler på Hotellgatan 8 och man kan väl lugnt säga att det har varit en ganska hektisk period efter det att julhelgen var över.

Lokalerna har anpassats efter våra behov och fått sig en uppfräschning, det är lite, lite kvar, men nu ser jag iallafall ljuset i tunneln.

I och med en ny adress tar vi också ett litet omtag i föreningen, vi kan kalla det en nystart.

Vi kommer under februari skicka ut en undersökning till alla våra medlemmar där vi önskar veta lite mer om vilka utmaningar dom står inför.

Vad man tycker om regionen och kommunens arbete för att främja företagandet, vad dom önskar att vi kan hjälpa till med och i största allmänhet vilka frågor som bör bevakas extra, både på kort och lång sikt.

Vi kommer jobba med att ytterligare stärka vårat varumärke som en stark påverkande faktor i det lokala näringslivet, med utgångspunkt i våra tre värdeord.

SAMVERKAN PÅVERKAN MEDVERKAN. Om vi jobbar långsiktigt och lyhört utifrån den värdegrunden hoppas vi summera resultatet med ett enda ord. MEDLEMSNYTTA.

Parallellt med flytt och renovering har vi jobbat hårt för att tillsammans med Karlskoga kommun skapa något extra runt tillställningen ÖstraVärmlands-Näringslivsdag. I år är det nämligen Karlskogas tur att hålla i värdskapet.

Det kan ni läsa mer om i en separat artikel här i bilagan.

Likt tidigare år delar man också ut MöckelnRegionens Företagspris i samband med Näringslivsdagen, ett pris instiftat av Degerfors kommun, Karlskoga kommun, Nordea, Swedbank, Handelsbanken och SEB. Möckelnföretagen har den stora äran att vara projektsamordnare för nomineringen och även prisutdelare. Vem som vinner? Det får ni reda på imorgon.

Hoppsan vad raderna springer iväg och då har jag inte ens börjat skriva om att vi flyttar AffärsExpedition till Sälen och Lindvallen, så 2018 års Affärsexpedition får alltså en ny destination. Otroligt roligt och spännande, vi har massor av nya uppslag och möjligheter för att ytterligare utveckla konceptet och skapa mervärden för deltagarna.

Återkommer om det längre fram.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.