2017-11-01 16:11

2017-11-01 16:11

Informerar på alla kyrkogårdar

KARLSKOGA: Församlingen satsar på Alla helgons dag

Karlskoga församling ska ha arrangemang på samtliga kyrkogårdar i kommunen under Alla helgons dag. Det kommer att bli information, gudstjänster, sång och musik.

Klockan 13 till 19 är personal från kyrkan på plats vid Gamla kyrkogården, Skogskyrkogården, Östra kyrkogården och Karlsdals kyrkogård.

– Man kan ta kontakt med personalen om man har frågor eller vill ha information. Dessutom serverar vi kaffe, säger förvaltningsassistent Maria Lundborg.

Att man väljer att ha personal på plats just på Alla helgons dag beror helt enkelt på att det är överlägset flest kyrkogårdsbesökare just den dagen.

– Vi har prövat att ha öppet hus andra dagar, men då kommer det nästan ingen, säger kyrkogårdschef Dan Collin.

Gudstjänst

Förra året testade man att ha personal på plats på Östra kyrkogården.

– Det var väldigt uppskattat, säger församlingens informatör Leif Helge.

Förutom personal som ska bistå med information och kaffe kommer det även att bli andra arrangemang på kyrkogårdarna. I Skogskyrkogårdens kapell kommer man klockan 15 och 17 att ha gudstjänst. Präst är Kristina Lundberg. Det blir även sång och musik i samband med gudstjänsterna. För solosång står Mona Nylin och vid pianot sitter Sören Ågren.

Det blir gudstjänst med sång och musik även i Barmhärtighetens kapell på Östra kyrkogården, klockan 16, och i Karlskoga kyrka, klockan 18. Där är det Tomas Söderhielm som är präst. För solosången står Malin Vadman. Tove Askeröd spelar flöjt och vid klaviaturet sitter Helena Friman.

Har man frågor till församlingens begravningsombud Iréne Tåkvist kommer hon att finnas på plats vid Östra kyrkogården från klockan 14 och en dryg timme framåt. Sedan kommer hon att finnas på Skogskyrkogården från klockan 15:30.

Klockan 13 till 19 är personal från kyrkan på plats vid Gamla kyrkogården, Skogskyrkogården, Östra kyrkogården och Karlsdals kyrkogård.

– Man kan ta kontakt med personalen om man har frågor eller vill ha information. Dessutom serverar vi kaffe, säger förvaltningsassistent Maria Lundborg.

Att man väljer att ha personal på plats just på Alla helgons dag beror helt enkelt på att det är överlägset flest kyrkogårdsbesökare just den dagen.

– Vi har prövat att ha öppet hus andra dagar, men då kommer det nästan ingen, säger kyrkogårdschef Dan Collin.

Gudstjänst

Förra året testade man att ha personal på plats på Östra kyrkogården.

– Det var väldigt uppskattat, säger församlingens informatör Leif Helge.

Förutom personal som ska bistå med information och kaffe kommer det även att bli andra arrangemang på kyrkogårdarna. I Skogskyrkogårdens kapell kommer man klockan 15 och 17 att ha gudstjänst. Präst är Kristina Lundberg. Det blir även sång och musik i samband med gudstjänsterna. För solosång står Mona Nylin och vid pianot sitter Sören Ågren.

Det blir gudstjänst med sång och musik även i Barmhärtighetens kapell på Östra kyrkogården, klockan 16, och i Karlskoga kyrka, klockan 18. Där är det Tomas Söderhielm som är präst. För solosången står Malin Vadman. Tove Askeröd spelar flöjt och vid klaviaturet sitter Helena Friman.

Har man frågor till församlingens begravningsombud Iréne Tåkvist kommer hon att finnas på plats vid Östra kyrkogården från klockan 14 och en dryg timme framåt. Sedan kommer hon att finnas på Skogskyrkogården från klockan 15:30.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.