2017-10-12 15:29

2017-10-12 15:29

Stal sprit på krogen

BROTT: Karlskogabo får böta

En man i 30-årsåldern har dömts till dagsböter för att ha stulit en flaska sprit på krogen.

Det var i maj i år som Karlskogabon var på en nattklubb i Enköping. I samband med besöket gick mannen till klubbens övervåning, som var avstängd för gästerna. Där tog han en flaska Jägermeister, värd 248 kronor.

Mannen har nu fällts för snatteri och ska betala dagsböter på sammanlagt 5 100 kronor. Han ska också betala ett skadestånd på 248 kronor till nattklubben.

Det var i maj i år som Karlskogabon var på en nattklubb i Enköping. I samband med besöket gick mannen till klubbens övervåning, som var avstängd för gästerna. Där tog han en flaska Jägermeister, värd 248 kronor.

Mannen har nu fällts för snatteri och ska betala dagsböter på sammanlagt 5 100 kronor. Han ska också betala ett skadestånd på 248 kronor till nattklubben.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.