2017-10-11 06:00

2017-10-11 06:00

Affärsexpedition 2017 CHECK!!

21–23 september brände vi av årets Affärsexpedition. Och som vi gjorde det.

Jag måste säga att det var ett väldigt lyckat arrangemang. Stugsafari, föreläsningar och bergsbestigning stod på agendan. Och sällan har det väl skrattats, krälats och klättrats så mycket på samma gång som man bygger nya och vårdar befintliga relationer.

Såklart är jag part i målet och dessutom barnsligt förtjust i just att klättra, kräla och skratta. Men det finns något väldigt befriande över att träffa människor i en miljö med utmaningar där ingen känner sig helt säker, där ingen har fördel av hemmaplan och alla börjar på samma våning.

Utmaningen blir att snabbt försöka bygga ett lag och läsa av varandras styrkor för att rätt person ska utföra just det uppdraget den är bäst lämpad för, inte helt enkelt då det i vissa fall är helt nya bekantskaper. Vem bestämmer? Vem är ledaren? Vem vågar säga –det här kan jag bäst? Ja expeditionen till toppen av Solberget var något utöver det vanliga.

Hur det gick för mitt lag? Jo, om det var någon miss i planeringen av toppturen så var det just rättningsförfarandet. Det visade sig att det var en omöjlig uppgift att summera resultaten från dom olika utmaningarna i poängform, så vi fick helt enkelt lotta.

Och jag vill tro att vi hade haft större chans till seger utan fru Fortunas inblandning.

Och nu till nästa utmaning.

Det är nära nu, snart är det återigen dags att resa upp NOBELTORGET. MöckelnFöretagens samlingsmonter och regionens skyltfönster under Subcontractor-mässan på Elmia. Och vet ni? - Årets mässmonter är full! Förstår ni hur himla roligt det är?

Att likt matadoren i tjuren Ferdinand slita sitt hår för att få plats med alla utställare som vill göra det här tillsammans med oss är något jag gärna blir flintskallig av..

Inget av det vi gör under året kan mäta sig med det här, det är lite av föreningens flaggskepp, och då kan ni säkert förstå glädjen jag känner när förutsättningarna ser ut såhär.

Nobeltorget 2017:

Partnertech, HärdTekno, Lasertech, Karlskoga Automatsvarvning, Nerike Kugg & Mekan, Örebro svets & hydraulik, PBH-Teknik, Thermotech, CNC Quality, Epos Träindustri, T-Verkarna, Business Region Örebro, Karlskoga Näringsliv & turism och Karlskoga Kommun.

Vilken line up va? Vill man komma och besöka oss på mässan som är 14-17 November är ni mer än välkomna. Karlskoga Näringsliv & Turism anordnar dessutom en bussresa torsdag 16.11. Ett all inclusive-paket med resa, mat, mingel och det där lilla exra. Kika in på hemsidan för mer information.

OCH för guds skull, boka in 15 februari 2018 i kalendern, då är det nämligen så att Karlskoga står värd för Östra Värmlands Näringslivsdag. Och i skrivande stund är det för tidigt att avslöja innehållet, men jag kan garantera att vi kommer att flytta gränsen för vad man förväntar sig av en näringslivsdag, det vill du inte missa.. 15 februari alltså.

Nä nu är det nog dags att sluta, det var synd, för jag hade lite annat också som jag ville dela med mig av, men det får vi ta nästa gång.

Jag måste säga att det var ett väldigt lyckat arrangemang. Stugsafari, föreläsningar och bergsbestigning stod på agendan. Och sällan har det väl skrattats, krälats och klättrats så mycket på samma gång som man bygger nya och vårdar befintliga relationer.

Såklart är jag part i målet och dessutom barnsligt förtjust i just att klättra, kräla och skratta. Men det finns något väldigt befriande över att träffa människor i en miljö med utmaningar där ingen känner sig helt säker, där ingen har fördel av hemmaplan och alla börjar på samma våning.

Utmaningen blir att snabbt försöka bygga ett lag och läsa av varandras styrkor för att rätt person ska utföra just det uppdraget den är bäst lämpad för, inte helt enkelt då det i vissa fall är helt nya bekantskaper. Vem bestämmer? Vem är ledaren? Vem vågar säga –det här kan jag bäst? Ja expeditionen till toppen av Solberget var något utöver det vanliga.

Hur det gick för mitt lag? Jo, om det var någon miss i planeringen av toppturen så var det just rättningsförfarandet. Det visade sig att det var en omöjlig uppgift att summera resultaten från dom olika utmaningarna i poängform, så vi fick helt enkelt lotta.

Och jag vill tro att vi hade haft större chans till seger utan fru Fortunas inblandning.

Och nu till nästa utmaning.

Det är nära nu, snart är det återigen dags att resa upp NOBELTORGET. MöckelnFöretagens samlingsmonter och regionens skyltfönster under Subcontractor-mässan på Elmia. Och vet ni? - Årets mässmonter är full! Förstår ni hur himla roligt det är?

Att likt matadoren i tjuren Ferdinand slita sitt hår för att få plats med alla utställare som vill göra det här tillsammans med oss är något jag gärna blir flintskallig av..

Inget av det vi gör under året kan mäta sig med det här, det är lite av föreningens flaggskepp, och då kan ni säkert förstå glädjen jag känner när förutsättningarna ser ut såhär.

Nobeltorget 2017:

Partnertech, HärdTekno, Lasertech, Karlskoga Automatsvarvning, Nerike Kugg & Mekan, Örebro svets & hydraulik, PBH-Teknik, Thermotech, CNC Quality, Epos Träindustri, T-Verkarna, Business Region Örebro, Karlskoga Näringsliv & turism och Karlskoga Kommun.

Vilken line up va? Vill man komma och besöka oss på mässan som är 14-17 November är ni mer än välkomna. Karlskoga Näringsliv & Turism anordnar dessutom en bussresa torsdag 16.11. Ett all inclusive-paket med resa, mat, mingel och det där lilla exra. Kika in på hemsidan för mer information.

OCH för guds skull, boka in 15 februari 2018 i kalendern, då är det nämligen så att Karlskoga står värd för Östra Värmlands Näringslivsdag. Och i skrivande stund är det för tidigt att avslöja innehållet, men jag kan garantera att vi kommer att flytta gränsen för vad man förväntar sig av en näringslivsdag, det vill du inte missa.. 15 februari alltså.

Nä nu är det nog dags att sluta, det var synd, för jag hade lite annat också som jag ville dela med mig av, men det får vi ta nästa gång.

  • HENRIK LINDSTEDT, VERKSAMHETSLEDARE MÖCKELNFÖRETAGEN

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.