2017-08-11 06:00

2017-08-13 13:30

Modellflygdagen för 15:e året

KARLSKOGA: Karlskoga modellflygklubb arrangerar flyguppvisning på lördag

Konstflyg, segelflyg, oldtimemodeller och en flygande gräsklippare på modellflygfältet. På lördag visar ett 15-tal av Karlskogas inbitna modellflygare upp sig inför publik.

Modellflygdagen har på senare år blivit en årlig tradition och i år 15-års jubilerar evenemanget som startades sommaren år 2002.

– Vi kör i samma stil som tidigare år med uppvisningar i fem till tio minuter åt gången, det blir maskiner av olika typer, exempelvis scala och kriss. Maskinerna visar flygningar i olika genres som konst och segel. Det blir även helikoptrar och en simulerad tävling. Publiken kommer att få en show med mycket loopingar, berättar Stefan Karlsson, som är en av klubbens mest aktiva medlemmar.

Tung maskin

Ett av planen som deltar är Piper Pawnee, en modell som väger 29 kilo och har en spännvid på 3,85 meter.

– Det är en maffig maskin, jag ropar jihuu, varje gång jag flyger den för det är flygglädje i den, skrattar Stefan.

Evenemanget går ut på att visa upp föreningen och modellflyg, att den oinvigde ska få inblick och förstå hur det fungerar. Enligt Stefan är dagen till för alla, men för de yngre är det flygsimulatorn som gäller.

– Vi har en åldersgräns på tolv år för att få flyga själv, det handlar om att man måste ha ett brett synfält och den egenskapen är oftast inte utvecklad förrän i den åldern, fortsätter han.

1 500 i publiken

Stefan Karlsson uttrycker att väderleksprognoserna utlovar hyfsat väder med vindar på tre meter per sekund. Vilket innebär att klubben räknar med några hundra personer i publiken.

– När vi startade den varma sommaren 2002 hade vi 1 500 personer i publiken på två dagar, men det finns många modellflygsevenemang numera och konkurrensen om publiken har blivit större.

Arrangörsföreningen Karlskoga modellflygklubb har i dag ett hundratal medlemmar varav ungefär ett 30-tal hör till den aktiva skaran.

– Vi är en förhållandevis stor klubb med flera stora evenemang och ett fint flygfält. Men vi har på senare år haft svårt att locka yngre medlemmar, vi är ute i skolorna och medverkar på slöjdlektioner men det generar tyvärr inga medlemmar, berättar Stefan.

Modellflygdagen har på senare år blivit en årlig tradition och i år 15-års jubilerar evenemanget som startades sommaren år 2002.

– Vi kör i samma stil som tidigare år med uppvisningar i fem till tio minuter åt gången, det blir maskiner av olika typer, exempelvis scala och kriss. Maskinerna visar flygningar i olika genres som konst och segel. Det blir även helikoptrar och en simulerad tävling. Publiken kommer att få en show med mycket loopingar, berättar Stefan Karlsson, som är en av klubbens mest aktiva medlemmar.

Tung maskin

Ett av planen som deltar är Piper Pawnee, en modell som väger 29 kilo och har en spännvid på 3,85 meter.

– Det är en maffig maskin, jag ropar jihuu, varje gång jag flyger den för det är flygglädje i den, skrattar Stefan.

Evenemanget går ut på att visa upp föreningen och modellflyg, att den oinvigde ska få inblick och förstå hur det fungerar. Enligt Stefan är dagen till för alla, men för de yngre är det flygsimulatorn som gäller.

– Vi har en åldersgräns på tolv år för att få flyga själv, det handlar om att man måste ha ett brett synfält och den egenskapen är oftast inte utvecklad förrän i den åldern, fortsätter han.

1 500 i publiken

Stefan Karlsson uttrycker att väderleksprognoserna utlovar hyfsat väder med vindar på tre meter per sekund. Vilket innebär att klubben räknar med några hundra personer i publiken.

– När vi startade den varma sommaren 2002 hade vi 1 500 personer i publiken på två dagar, men det finns många modellflygsevenemang numera och konkurrensen om publiken har blivit större.

Arrangörsföreningen Karlskoga modellflygklubb har i dag ett hundratal medlemmar varav ungefär ett 30-tal hör till den aktiva skaran.

– Vi är en förhållandevis stor klubb med flera stora evenemang och ett fint flygfält. Men vi har på senare år haft svårt att locka yngre medlemmar, vi är ute i skolorna och medverkar på slöjdlektioner men det generar tyvärr inga medlemmar, berättar Stefan.

  • Christoffer Tuulik

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.