2017-07-17 22:08

2017-07-17 22:43

Fyrbenta tog medaljer i Solberga

DEGERFORS: Cirka 200 ekipage deltog i hundtävlingar vid Solberga

Under måndagskvällen tävlade ungefär 200 hundar i utställning och lydnad vid Solberga i Degerfors.

Det var brukshundsklubben i Degerfors som höll i tävlingarna, vilket blev klubbens fjärde tävling på tre år. På tävlingsområdet Solberga fanns tre tävlingsbanor, två för utställning och en för lydnad.

Inom lydning kom ett 20-tal tävlande till start och där skulle ekipagen exempelvis hoppa över hinder, gå fint vid sidan av den tävlande, gå fot och tävla i inkallning.

Till utställningsringarna kom 160 ekipage till start och där spelade utseendet på de tävlande stor roll. Kortfattat premieras de hundar som efterliknar sin rasbeskrivning mest till utseende och form.

Samtliga tävlingar var inofficiella och många av de tävlande använde tävlingen till att träna inför de officiella tävlingarna.

– Det är mest en kul aktivitet där gemenskap och sällskap spelar högre än tävlingsresultaten, även om det såklart är roligt för de tävlande om det går bra. Det här är en kvällstävling mitt i sommaren, så det är en god uppslutning av tävlande och åskådare, sade Pär Bjellå från Degerfors brukshundsklubb som tillade att föreningen hade ett 30-tal funktionärer på plats och att tävlingarna är en god inkomstkälla för klubbens verksamhet.

En av deltagarna var Malin Stensson från Karlstad som med hunden Alive, en irländsk röd setter tävlade i utställningsklassen.

– Det här är vår tredje utställning och det är inte blodigt allvar. Vi gör det för att det är socialt både för hunden och för mig, sade hon.

Det var brukshundsklubben i Degerfors som höll i tävlingarna, vilket blev klubbens fjärde tävling på tre år. På tävlingsområdet Solberga fanns tre tävlingsbanor, två för utställning och en för lydnad.

Inom lydning kom ett 20-tal tävlande till start och där skulle ekipagen exempelvis hoppa över hinder, gå fint vid sidan av den tävlande, gå fot och tävla i inkallning.

Till utställningsringarna kom 160 ekipage till start och där spelade utseendet på de tävlande stor roll. Kortfattat premieras de hundar som efterliknar sin rasbeskrivning mest till utseende och form.

Samtliga tävlingar var inofficiella och många av de tävlande använde tävlingen till att träna inför de officiella tävlingarna.

– Det är mest en kul aktivitet där gemenskap och sällskap spelar högre än tävlingsresultaten, även om det såklart är roligt för de tävlande om det går bra. Det här är en kvällstävling mitt i sommaren, så det är en god uppslutning av tävlande och åskådare, sade Pär Bjellå från Degerfors brukshundsklubb som tillade att föreningen hade ett 30-tal funktionärer på plats och att tävlingarna är en god inkomstkälla för klubbens verksamhet.

En av deltagarna var Malin Stensson från Karlstad som med hunden Alive, en irländsk röd setter tävlade i utställningsklassen.

– Det här är vår tredje utställning och det är inte blodigt allvar. Vi gör det för att det är socialt både för hunden och för mig, sade hon.

  • Christoffer Tuulik