2017-07-16 17:35

2017-07-16 17:35

Gemyt och regn på Berget

DEGERFORS: Tord Grip och Rolf Larsson spelade och sjöng

På söndagen var det dags för ännu en punkt på Kulturföreningen Bergets sommarprogram. Tord Grip och Rolf Larsson bjöd på musik och sång.

Egentligen skulle man ha hållit arrangemanget på utomhusscenen, men eftersom ett strilande regn upptog större delen av dagen flyttade man inomhus till Veboa. Ett 60-tal åhörare hade tagit sig till Berget för att få uppleva konserten.

Två lirare

Evenemanget beskrevs med orden ”Två lirare - Två olika planhalvor” i Kulturföreningen Bergets program. Det syftade naturligtvis på de två artisternas olika bakgrund. Tord Grip behöver antagligen ingen närmare presentation, känd från fotbollsvärlden som han är.

Anekdoter

Han visade att han inte bara kan fotboll utan också är en mycket skicklig dragspelsmusiker. Tord kompade sin musikaliske kompanjon Rolf Larsson, som har en gedigen musikalisk bakgrund. Han har bland annat spelat med Roland Cedermarks orkester och Trio me' Bumba.

Trots regnet - eller kanske just därför - var det en gemytlig och mysig tillställning, där klassiska låtar som ”Gamle Svarten”, ”Man ska leva för varandra” och ”Kristina från Vilhelmina” blandades med roliga historier och anekdoter från herrarna på scenen. Rolf Larsson berättade bland annat att han de senaste dagarna tillbringat 150 mil bakom ratten för att kunna genomföra söndagens konsert.

Gratis inträde

– Men det gör inget när man får spela med Tord Grip, konstaterade han.

Inträdet var gratis, men den som ville fick gärna bidra med en slant till föreningens verksamhet. Och det var det många som gjorde.

Egentligen skulle man ha hållit arrangemanget på utomhusscenen, men eftersom ett strilande regn upptog större delen av dagen flyttade man inomhus till Veboa. Ett 60-tal åhörare hade tagit sig till Berget för att få uppleva konserten.

Två lirare

Evenemanget beskrevs med orden ”Två lirare - Två olika planhalvor” i Kulturföreningen Bergets program. Det syftade naturligtvis på de två artisternas olika bakgrund. Tord Grip behöver antagligen ingen närmare presentation, känd från fotbollsvärlden som han är.

Anekdoter

Han visade att han inte bara kan fotboll utan också är en mycket skicklig dragspelsmusiker. Tord kompade sin musikaliske kompanjon Rolf Larsson, som har en gedigen musikalisk bakgrund. Han har bland annat spelat med Roland Cedermarks orkester och Trio me' Bumba.

Trots regnet - eller kanske just därför - var det en gemytlig och mysig tillställning, där klassiska låtar som ”Gamle Svarten”, ”Man ska leva för varandra” och ”Kristina från Vilhelmina” blandades med roliga historier och anekdoter från herrarna på scenen. Rolf Larsson berättade bland annat att han de senaste dagarna tillbringat 150 mil bakom ratten för att kunna genomföra söndagens konsert.

Gratis inträde

– Men det gör inget när man får spela med Tord Grip, konstaterade han.

Inträdet var gratis, men den som ville fick gärna bidra med en slant till föreningens verksamhet. Och det var det många som gjorde.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.