2017-05-18 15:55

2017-05-18 15:55

Bjuder på ett fullspäckat kulturkalas på lördag

KARLSKOGA: Röda ladan har rensats ut och gjorts i ordning till scen

Det blir en helt ny scen i den röda ladan på Bofors stationsområde under lördagens Kulturkalas. Dagen bjuder på en lång rad aktiviteter, utställningar och underhållning.

Som tidigare år är det ett kulturellt knytkalas som besökarna får ta del av under Kulturkalaset på Bofors stationsområde.

Årets nyhet är att den röda ladan rensats ut och gjorts i ordning till scen. Det är Nora Karlskoga järnvägsklubb som med hjälp av kommunen tagit reda på allt som fanns i ladan. En hel del järnvägsutrustning har tagits tillvara, och ska ställas ut, men det var också en stor mängd skräp som fick köras bort.

– Vi visste inte vad som fanns här riktigt men vi hittade en del som vi hoppas kunna använda som utsmyckning, säger Monica Näsman från järnvägsklubben.

– Vi hoppas ju att det här kan bli en kulturlada. Till exempel skulle man kunna måla graffiti här inne på vintern. Det handlar ju om att mötas mellan olika generationer och vårda våra ungdomar och deras intressen, säger Marie Johansson Gadde.

Själva invigningen av Kulturkalaset sker i ladan, med underhållning av Bofors musikkår med dirigent Staffan Sjösvärd.

– Det kommer bli två program med låtar för både vuxna och barn, säger piccolaflöjtisten Tea Skoglund.

I ladan blir det också underhållning av Hannah & Julia, Egentligen tisdag, Karlskogapoeterna, Teater Nolby samt Tamam Alimam och Zaher Hasan från föreningen Damas.

Där kommer det också att finnas mat och folkbildningstorg.

Över hela området kommer besökarna att kunna titta på vackra konstverk, delta i olika prova på-aktiviteter och njuta av skön musik. Flera av de medverkande konstnärerna håller work shops och det går även att testa självförsvar och shiatsu.

– Det är många fler i år. Evenemanget har liksom vuxit underifrån och det är fler och fler som vill vara med. Det är ett riktigt kulturkalas där alla bidrar med sin bit. Det känns att engagemanget ökar. Det är också fler aktiviteter för barn mer Fritidsbanken och bibliotekets berättartält, säger Emil Lundkvist från Möckelnföreningarna.

Som tidigare år är det ett kulturellt knytkalas som besökarna får ta del av under Kulturkalaset på Bofors stationsområde.

Årets nyhet är att den röda ladan rensats ut och gjorts i ordning till scen. Det är Nora Karlskoga järnvägsklubb som med hjälp av kommunen tagit reda på allt som fanns i ladan. En hel del järnvägsutrustning har tagits tillvara, och ska ställas ut, men det var också en stor mängd skräp som fick köras bort.

– Vi visste inte vad som fanns här riktigt men vi hittade en del som vi hoppas kunna använda som utsmyckning, säger Monica Näsman från järnvägsklubben.

– Vi hoppas ju att det här kan bli en kulturlada. Till exempel skulle man kunna måla graffiti här inne på vintern. Det handlar ju om att mötas mellan olika generationer och vårda våra ungdomar och deras intressen, säger Marie Johansson Gadde.

Själva invigningen av Kulturkalaset sker i ladan, med underhållning av Bofors musikkår med dirigent Staffan Sjösvärd.

– Det kommer bli två program med låtar för både vuxna och barn, säger piccolaflöjtisten Tea Skoglund.

I ladan blir det också underhållning av Hannah & Julia, Egentligen tisdag, Karlskogapoeterna, Teater Nolby samt Tamam Alimam och Zaher Hasan från föreningen Damas.

Där kommer det också att finnas mat och folkbildningstorg.

Över hela området kommer besökarna att kunna titta på vackra konstverk, delta i olika prova på-aktiviteter och njuta av skön musik. Flera av de medverkande konstnärerna håller work shops och det går även att testa självförsvar och shiatsu.

– Det är många fler i år. Evenemanget har liksom vuxit underifrån och det är fler och fler som vill vara med. Det är ett riktigt kulturkalas där alla bidrar med sin bit. Det känns att engagemanget ökar. Det är också fler aktiviteter för barn mer Fritidsbanken och bibliotekets berättartält, säger Emil Lundkvist från Möckelnföreningarna.

De är med på Kulturkalaset

Underhållning:

Bofors musikkår

Hannah & Julia

Egentligen tisdag

Karlskogapoeterna

Teater Nolby

Damas

Glada ringen

Loud Dance Company

Elisabeth med vänner

Glada ringen

 

Utställning:

Sinnika Holma

Konstlinjen, Karlskoga folkhögskola

Nora-Karlskoga järnvägsklubb

Jane Hein

Marie Johansson Gadde

Marie Hellsing

Skolreformen 175 år, Hembygdsföreningen

Ritha & Kristin

Spelföreningen KROTS

Gråbo, Örebro läns museum

Solveig Norhult

Kajsa Nord

Konst runt Möckeln

Ateljé Perrongen

Ulrika Andersson

 

 

Övrigt:

Matförsäljning

Café

Folkbildningstorg med ABF, Karlskoga folkhögskola och Studieförbundet vuxenskolan

Berättartältet med Karlskoga bibliotek

Reseberättelse från Kambodja

Fritidsbanken

Tipspromenad

Självförsvar/Shiatsu

Karlskoga-Degerfors släktforskarklubb

Karlskoga världsbutik

Friluftsbakning

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.