2017-03-18 06:00

2017-03-18 06:00

Omi om sin "unge farfar"

KARLSKOGA: Nathan Söderbloms barnbarnsbarn besökte Humanistiska föreningen

Ärver vi sorger? Läker tiden alla sår och är det förflutna dött? Det är frågeställningar Omi Söderblom tar upp i sin bok om sin farfar Helge och hans far Nathan.

Humanistiska föreningen bjöd nyligen in Omi Söderblom Mohammar, domare vid Svea hovrätt och barnbarnsbarn till den internationellt kände ärkebiskopen Nathan Söderblom.

2014 gav hon ut en av de böcker som det året gavs ut om Nathan, då det var hundra år sedan han vigdes till ärkebiskop. Genom sin farfar Helges minnesblad och egna reflektioner ger hon en aldrig tidigare berättad bild av Nathan.

– Horace Engdahl har liknat minnesbladen vid de ryska klassikerna, berättar Omi strax innan föredraget hos Humanistiska föreningen.

– Helge ger en helt annan bild av fadern Nathan, den är oerhört kärleksfull, men också kritisk, vidsynt men analytisk, berättar Omi.

– Som gammal religionsvetare har jag ikväll fått som jag vill, sa Humanistiska föreningens ordförande, Jan Hammarstedt, som var nöjd över att de lyckats få hit Omi att föreläsa om den Söderblomska släkten, från ärkebiskopen tillika ledamoten i Svenska akademin och Vetenskapsakademin, studentkårsledaren, språkkännaren, professorn och mycket annat, till familjens svarta får; Helge som Omi kallar ”min unge farfar”.

Han var äldsta barnet i Nathan och Anna Söderbloms skara om tolv barn, men dog väldigt ung.

Omi har funderat över hur det kom sig att Nathan dog ett år efter att han fick Nobels fredspris och att Helge dog ett halvår efter sin far, en dag före sin 36-årsdag. Slump eller finns det något mer däri?

– Det här är frågor som tas upp i min bok, men också aggressioner, kränkthet och skam i en tid innan vi hade nätet som skampåle, liksom sorgens och vredens landskap, berättar Omi och bokens nav är Nathan, fredsivraren som på sin tid hade popstjärnestatus.

Helge var skådespelare och journalist som ändade sitt liv tragiskt. Han är berättarrösten i Omis bok och hon beskriver hur Helge ger en bild av den mänskliga paradox man ser hos Nathan och hustru Anna samt honom själv. Den goda välvilliga sidan, som visas utåt, och rädslan som inte tål misslyckanden, dubbelheten och människan Nathan, inte övermänniskan.

Som barnbarn till Helge Söderblom har hon haft tillgång till hemligstämplade arkiv och material som är i privat ägo. Därigenom har hon skrivit en bok som skiljer sig från andra, enligt mängder av recensioner och röster om boken ”I skuggan av Nathan”.

Humanistiska föreningen bjöd nyligen in Omi Söderblom Mohammar, domare vid Svea hovrätt och barnbarnsbarn till den internationellt kände ärkebiskopen Nathan Söderblom.

2014 gav hon ut en av de böcker som det året gavs ut om Nathan, då det var hundra år sedan han vigdes till ärkebiskop. Genom sin farfar Helges minnesblad och egna reflektioner ger hon en aldrig tidigare berättad bild av Nathan.

– Horace Engdahl har liknat minnesbladen vid de ryska klassikerna, berättar Omi strax innan föredraget hos Humanistiska föreningen.

– Helge ger en helt annan bild av fadern Nathan, den är oerhört kärleksfull, men också kritisk, vidsynt men analytisk, berättar Omi.

– Som gammal religionsvetare har jag ikväll fått som jag vill, sa Humanistiska föreningens ordförande, Jan Hammarstedt, som var nöjd över att de lyckats få hit Omi att föreläsa om den Söderblomska släkten, från ärkebiskopen tillika ledamoten i Svenska akademin och Vetenskapsakademin, studentkårsledaren, språkkännaren, professorn och mycket annat, till familjens svarta får; Helge som Omi kallar ”min unge farfar”.

Han var äldsta barnet i Nathan och Anna Söderbloms skara om tolv barn, men dog väldigt ung.

Omi har funderat över hur det kom sig att Nathan dog ett år efter att han fick Nobels fredspris och att Helge dog ett halvår efter sin far, en dag före sin 36-årsdag. Slump eller finns det något mer däri?

– Det här är frågor som tas upp i min bok, men också aggressioner, kränkthet och skam i en tid innan vi hade nätet som skampåle, liksom sorgens och vredens landskap, berättar Omi och bokens nav är Nathan, fredsivraren som på sin tid hade popstjärnestatus.

Helge var skådespelare och journalist som ändade sitt liv tragiskt. Han är berättarrösten i Omis bok och hon beskriver hur Helge ger en bild av den mänskliga paradox man ser hos Nathan och hustru Anna samt honom själv. Den goda välvilliga sidan, som visas utåt, och rädslan som inte tål misslyckanden, dubbelheten och människan Nathan, inte övermänniskan.

Som barnbarn till Helge Söderblom har hon haft tillgång till hemligstämplade arkiv och material som är i privat ägo. Därigenom har hon skrivit en bok som skiljer sig från andra, enligt mängder av recensioner och röster om boken ”I skuggan av Nathan”.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.