2017-02-16 20:32

2017-02-16 21:35

Flyers sportchef inför avgörandet

ISHOCKEY: division 2: Inför Skedvi/Säter–HC Flyers, fredag

Claes Boox är sportchef i HC Flyers, nykomlingslaget i division 2 som på fredagskvällen kan säkra en kvalplats till division 1.

Samtidigt riskerar Karlskogagänget att få kvala för att undvika division 3-spel.

Boox berättar vem han är och blickar framåt mot fredagens avgörande mot Skedvi/Säter efter att ha sett tillbaka på en mycket lyckad lördagskväll för HC Flyers då klubbens store son Christian Berglund spelade sin avskedsmatch.

Samtidigt riskerar Karlskogagänget att få kvala för att undvika division 3-spel.

Boox berättar vem han är och blickar framåt mot fredagens avgörande mot Skedvi/Säter efter att ha sett tillbaka på en mycket lyckad lördagskväll för HC Flyers då klubbens store son Christian Berglund spelade sin avskedsmatch.