2016-10-12 06:00

2016-10-12 06:00

Vulkanmarken kvar

DEGERFORS: Lever vidare då ny marknadsgeneral tar över

Offensiva Degerfors räcker över stafettpinnen. Det blir en fortsättning på Vulkanmarken.

Offensiva Degerfors, föreningen som arrangerat Vulkanmarken, har fattat enhälligt beslut om att låta LG-Marknader AB ta över marknadsarrangemanget.

– Det känns fantastiskt och som jag sa förra gången då jag hade pratat med Karin Ågren, fru till Börje som startade Vulkanmarken, så hade Börje klart tyckt att marknaden skulle leva vidare. Han hade förstås slagit ett extra slag för att den skulle drivas av en lokal förening eller person, men då ingen lokal aktör verkade intresserad av att ta över så var alternativet nedläggning, säger Björn Bodin, ordförande i Offensiva Degerfors och fortsätter:

– Nu får vi se vad LG-Marknader, som tar över, har i sin skjortärm. Han har samarbete med andra knallar redan och kanske kan få hit annat sortiment som kanske gör det till en mer attraktiv marknad.

Hittade dem

Bodin berättar att det inte var Offensiva Degerfors som fick tag på Jörgen Thorsell, som driver LG-Marknader från Borlänge, utan han som fick tag på dem. Han besökte nämligen årets Vulkanmarken och gick ett varv och tittade.

Då hade man inte beslutat något om framtiden för marken än, arrangörerna var inte på det klara med huruvida de ändå skulle försöka driva marknaden vidare själva.

– Men det verkar i vårt tycke som att han kan vara bra för marknaden och dess fortlevnad, sen vet man inte det är tuffa tider och många marknader får ändå läggas ner, säger Bodin.

Föreningens framtid

Vad gäller föreningen Offensiva Degerfors så kanske även den lever vidare, fast med annat huvudsyfte än att arrangera Vulkanmarken, kanske i stället jobba med mindre arrangemang.

– Vi sa för en tid sedan att vi ämnar lägga ner, men jag tror detta innebär att föreningen inte nödvändigtvis kommer läggas ner. Marknadsdelen, som vi försökt hitta lösning på, är löst och då är nästa fråga om vi vill driva föreningen vidare och ändra föreningsstadgarna så att det inte är marknaden som är huvudsyftet. Funderingarna finns och vi ska senare ta ett styrelsebeslut om föreningen ska vara kvar och i vilken form, säger Bodin.

Offensiva Degerfors, föreningen som arrangerat Vulkanmarken, har fattat enhälligt beslut om att låta LG-Marknader AB ta över marknadsarrangemanget.

– Det känns fantastiskt och som jag sa förra gången då jag hade pratat med Karin Ågren, fru till Börje som startade Vulkanmarken, så hade Börje klart tyckt att marknaden skulle leva vidare. Han hade förstås slagit ett extra slag för att den skulle drivas av en lokal förening eller person, men då ingen lokal aktör verkade intresserad av att ta över så var alternativet nedläggning, säger Björn Bodin, ordförande i Offensiva Degerfors och fortsätter:

– Nu får vi se vad LG-Marknader, som tar över, har i sin skjortärm. Han har samarbete med andra knallar redan och kanske kan få hit annat sortiment som kanske gör det till en mer attraktiv marknad.

Hittade dem

Bodin berättar att det inte var Offensiva Degerfors som fick tag på Jörgen Thorsell, som driver LG-Marknader från Borlänge, utan han som fick tag på dem. Han besökte nämligen årets Vulkanmarken och gick ett varv och tittade.

Då hade man inte beslutat något om framtiden för marken än, arrangörerna var inte på det klara med huruvida de ändå skulle försöka driva marknaden vidare själva.

– Men det verkar i vårt tycke som att han kan vara bra för marknaden och dess fortlevnad, sen vet man inte det är tuffa tider och många marknader får ändå läggas ner, säger Bodin.

Föreningens framtid

Vad gäller föreningen Offensiva Degerfors så kanske även den lever vidare, fast med annat huvudsyfte än att arrangera Vulkanmarken, kanske i stället jobba med mindre arrangemang.

– Vi sa för en tid sedan att vi ämnar lägga ner, men jag tror detta innebär att föreningen inte nödvändigtvis kommer läggas ner. Marknadsdelen, som vi försökt hitta lösning på, är löst och då är nästa fråga om vi vill driva föreningen vidare och ändra föreningsstadgarna så att det inte är marknaden som är huvudsyftet. Funderingarna finns och vi ska senare ta ett styrelsebeslut om föreningen ska vara kvar och i vilken form, säger Bodin.