2016-10-10 06:00

2016-10-10 06:00

”Vi bygger broar för integration”

DEGERFORS: Introduktionsprogrammets elever har prao på Kronhallen

– Vi bygger broar för integration, säger Maria Konradsson, lärare på Möckelngymnasiets introduktionsprogram, och sänder en tacksamhetens tanke till Annika Norling, en av två butikschefer på Kronhallen.

– Annika är helt fantastisk. Jag fick en idé som gick ut på att våra elever skulle få se hur det ser ut på svenska arbetsplatser. Annika öppnade sitt hjärta och sa att självklart ska vi göra det här, säger Maria Konradsson.

Det finns 14 elever på introduktionsprogrammet och de har bott i Sverige ett eller ett par år. Flertalet kommer från Afghanistan och Eritrea men det finns också elever som har sina rötter i Syrien och Somalia.

– Vi börjar med tre timmar för att de ska få komma ut i butiken där de är med mig och plockar upp varor och så fikar vi, säger Annika Norling och påpekar att Kronhallen inte sällan tar hand om praktikanter av olika slag.

Inget nytt

– Vi har praktikanter från grundskolan och nian som gör samma saker så det här är inte nytt för oss, konstaterar hon och berättar att eleverna kommer två och två för att känna trygghet hos varandra.

– Men också för att jag ska hinna prata med dem och lära känna dem.Och för att de ska lära känna mig och då kan det inte vara för många åt gången, tillägger Annika Norling.

De elever som praktiserar får arbetskläder och det tycker Maria Konradsson är suveränt bra.

– Då känner de att de jobbar på lika villkor som de andra, tillägger hon.

Praktisera på Kronhallen

Nour Barnaawi kommer från Syrien men har varit i Degerfors nästan ett år. Han ska praktisera på Kronhallen nästa vecka och ser fram emot det medan Isak Hasanzadeh har gjort sitt pass.

– Det var roligt, man träffar människor och det är bra, säger Isak Hasanzadeh.

Just mötet med andra människor och att få öva på det svenska språket lyfts fram av flera av de inblandade.

– Alla vet inte vad de vill bli och då är det viktigt att få prova sig fram, säger Annika Norling.

– Det är viktigt att ha drömmar, ett mål att se fram emot, inflikar Maria Konradsson och berättar att eleverna även ska praktisera på Herrgårdens förskola samt jobba med skolbibliotekarierna och skolans städpersonal.

– Annika är helt fantastisk. Jag fick en idé som gick ut på att våra elever skulle få se hur det ser ut på svenska arbetsplatser. Annika öppnade sitt hjärta och sa att självklart ska vi göra det här, säger Maria Konradsson.

Det finns 14 elever på introduktionsprogrammet och de har bott i Sverige ett eller ett par år. Flertalet kommer från Afghanistan och Eritrea men det finns också elever som har sina rötter i Syrien och Somalia.

– Vi börjar med tre timmar för att de ska få komma ut i butiken där de är med mig och plockar upp varor och så fikar vi, säger Annika Norling och påpekar att Kronhallen inte sällan tar hand om praktikanter av olika slag.

Inget nytt

– Vi har praktikanter från grundskolan och nian som gör samma saker så det här är inte nytt för oss, konstaterar hon och berättar att eleverna kommer två och två för att känna trygghet hos varandra.

– Men också för att jag ska hinna prata med dem och lära känna dem.Och för att de ska lära känna mig och då kan det inte vara för många åt gången, tillägger Annika Norling.

De elever som praktiserar får arbetskläder och det tycker Maria Konradsson är suveränt bra.

– Då känner de att de jobbar på lika villkor som de andra, tillägger hon.

Praktisera på Kronhallen

Nour Barnaawi kommer från Syrien men har varit i Degerfors nästan ett år. Han ska praktisera på Kronhallen nästa vecka och ser fram emot det medan Isak Hasanzadeh har gjort sitt pass.

– Det var roligt, man träffar människor och det är bra, säger Isak Hasanzadeh.

Just mötet med andra människor och att få öva på det svenska språket lyfts fram av flera av de inblandade.

– Alla vet inte vad de vill bli och då är det viktigt att få prova sig fram, säger Annika Norling.

– Det är viktigt att ha drömmar, ett mål att se fram emot, inflikar Maria Konradsson och berättar att eleverna även ska praktisera på Herrgårdens förskola samt jobba med skolbibliotekarierna och skolans städpersonal.