2016-10-07 15:40

2016-10-07 15:40

Samlade in 11 034 kronor

KARLSKOGA: Kulturskolans elever arrangerade gala till förmån för Världens barn

Kulturskolans elever understödda av lärarna arrangerade på torsdagen en gala där alla intäkter gick till Världens barn. Närmare 500 personer kom till de två föreställningarna och sammanlagt skänktes 11 034 kronor till Världens barn.

– Den här galan är ett viktigt forum för våra elever. De ber ofta om att få göra något för välgörande ändamål och vi har i många år kört en egen gala som hållits inför den stora Världens barn-galan, säger Sara Duvéng och betonar att galan genomförs med mycket små medel.

Ljud och ljus kommer från Kulturskolan och lärarna bidrar med sina timmar och det finns även sponsorer med på ett hörn.

– Det är inte meningen att vi ska lägga ut en massa pengar för att samla in pengar och så är det heller inte utan den här insamlingsgalan arrangeras som sagt med mycket blygsamma medel.

– Det är, fortsätter Sara Duvéng, eleverna som har huvudrollen. Barn som samlar in pengar till andra barn som inte har det lika bra. Barnen fick också läsa upp vad tidigare insamlade pengar gått till och vad 200 kronor räcker till.

Alla genrer på Kulturskolan är representerade och det innebär att dans-, teater-, bild- och musikelever är engagerade. Sammanlagt stod ett 100-tal på scenen, mest elever men det fanns också en och annan lärare på scenen.

– Lärare som dirigerade kör och orkester och som kompade. Men det var barnen som pratade, understryker Sara Duvéng och påpekar att det inte bara var Kulturskolans elever som engagerats för galan.

– Vi hade vänt oss till skolor och årskurs 5 på Aggerudsskolan nappade. Där skrev eleverna dikter och tre av dem valdes ut och lästes upp på insamlingsgalan. Men det lästes även texter av Malala, texter som handlade om att utbildning är det vassaste vapnet.

Rädda Barnen fanns på plats med sina bössor och Sara Duvéng noterade att så gott som alla skänkte en liten slant på väg in i Musikpalatset och en betydligt större på väg ut efter att ha tagit del av barnens gripande berättelser och engagerade framträdanden. När Rädda Barnen på fredagseftermiddagen räknat färdigt stod det klart att 11 034 kronor samlats in till Världens barn och såvitt de inblandade kände till var det all time high för Kulturskolans egen Världens barn-gala.

– Den här galan är ett viktigt forum för våra elever. De ber ofta om att få göra något för välgörande ändamål och vi har i många år kört en egen gala som hållits inför den stora Världens barn-galan, säger Sara Duvéng och betonar att galan genomförs med mycket små medel.

Ljud och ljus kommer från Kulturskolan och lärarna bidrar med sina timmar och det finns även sponsorer med på ett hörn.

– Det är inte meningen att vi ska lägga ut en massa pengar för att samla in pengar och så är det heller inte utan den här insamlingsgalan arrangeras som sagt med mycket blygsamma medel.

– Det är, fortsätter Sara Duvéng, eleverna som har huvudrollen. Barn som samlar in pengar till andra barn som inte har det lika bra. Barnen fick också läsa upp vad tidigare insamlade pengar gått till och vad 200 kronor räcker till.

Alla genrer på Kulturskolan är representerade och det innebär att dans-, teater-, bild- och musikelever är engagerade. Sammanlagt stod ett 100-tal på scenen, mest elever men det fanns också en och annan lärare på scenen.

– Lärare som dirigerade kör och orkester och som kompade. Men det var barnen som pratade, understryker Sara Duvéng och påpekar att det inte bara var Kulturskolans elever som engagerats för galan.

– Vi hade vänt oss till skolor och årskurs 5 på Aggerudsskolan nappade. Där skrev eleverna dikter och tre av dem valdes ut och lästes upp på insamlingsgalan. Men det lästes även texter av Malala, texter som handlade om att utbildning är det vassaste vapnet.

Rädda Barnen fanns på plats med sina bössor och Sara Duvéng noterade att så gott som alla skänkte en liten slant på väg in i Musikpalatset och en betydligt större på väg ut efter att ha tagit del av barnens gripande berättelser och engagerade framträdanden. När Rädda Barnen på fredagseftermiddagen räknat färdigt stod det klart att 11 034 kronor samlats in till Världens barn och såvitt de inblandade kände till var det all time high för Kulturskolans egen Världens barn-gala.