2016-07-31 16:47

2016-07-31 16:47

Lockades till sommarpärlan

LILLSJÖSTRAND: DHR Karlskoga bjöd in till sommarpärlan

Bland våfflor och kaffemuggar samlade sig människor i alla åldrar, såväl funktionshindrade som inte när DHR Karlskoga öppnade upp sommargården för andra året i rad i helgen.

Det var Anette Fahlin som tillsammans med vännerna i föreningen höll i våffeljärnet i lördags. Inomhus fanns två olika konstutställningar blandat med loppis och ute tog föreningens bryggbåt en tur runt sjön.

Vid ett av borden nere vid viken hade Margret Andersson, Doris Berglund och Ingrid Berggren satt sig tillrätta. De är alla medlemmar i föreningen och ser Lillsjöstrand som lite av en sommarpärla.

– Det finns inte ord att beskriva naturen här, det är som balsam för själen, säger Ingrid som har ställt husvagnen i området och bor här under sommarmånaderna.

Vänninan Margret fyller i:

– Det är tysnaden och lugnet som är så speciellt, det behövs i dagens brusiga samhälle, säger hon och äter sista våffelbiten.

Lillsjöstrand har varit navet för DHR i Karlskoga i många år, här bjuder de in både äldreboenden och dagvård för rekreation. Men tyvärr har just den verksamheten avtagit de sista åren. I stället har de med start i våras börjat hyra ut gården för allmänheten.

– Numera verkar inte tiden finnas hos äldreboendena, nu är det bara tre avdelningar som brukar komma ut hit några gånger per år. I stället tänker vi kombinera det med vandrarhemsverksamhet, säger Anette.

– Här kan de ju ta en tur med vår bryggbåt som är anpassade för funktionshindrade, den gamla farbrorn kan sätta sig med ett metspö, som han säkert inte fått gjort på många år. Men tyvärr har de väl inte tid att åka ut längre och det är tråkigt både för oss och de äldre, avslutar Anette.

Det var Anette Fahlin som tillsammans med vännerna i föreningen höll i våffeljärnet i lördags. Inomhus fanns två olika konstutställningar blandat med loppis och ute tog föreningens bryggbåt en tur runt sjön.

Vid ett av borden nere vid viken hade Margret Andersson, Doris Berglund och Ingrid Berggren satt sig tillrätta. De är alla medlemmar i föreningen och ser Lillsjöstrand som lite av en sommarpärla.

– Det finns inte ord att beskriva naturen här, det är som balsam för själen, säger Ingrid som har ställt husvagnen i området och bor här under sommarmånaderna.

Vänninan Margret fyller i:

– Det är tysnaden och lugnet som är så speciellt, det behövs i dagens brusiga samhälle, säger hon och äter sista våffelbiten.

Lillsjöstrand har varit navet för DHR i Karlskoga i många år, här bjuder de in både äldreboenden och dagvård för rekreation. Men tyvärr har just den verksamheten avtagit de sista åren. I stället har de med start i våras börjat hyra ut gården för allmänheten.

– Numera verkar inte tiden finnas hos äldreboendena, nu är det bara tre avdelningar som brukar komma ut hit några gånger per år. I stället tänker vi kombinera det med vandrarhemsverksamhet, säger Anette.

– Här kan de ju ta en tur med vår bryggbåt som är anpassade för funktionshindrade, den gamla farbrorn kan sätta sig med ett metspö, som han säkert inte fått gjort på många år. Men tyvärr har de väl inte tid att åka ut längre och det är tråkigt både för oss och de äldre, avslutar Anette.

  • Christoffer Tuulik

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.