2016-07-28 06:00

2016-08-10 18:26

"Vi ser barnen växa upp här" – unga umgås över gränserna

DÄLDENÄS: Sommarlägret som årligen frestar barn och unga ut till skogen

”En liten familj”, så beskriver en av mammorna det pågående sommarlägret vid sommargården i Däldenäs. En vecka varje sommar sammanstrålar barn i olika åldrar.

Elvaåriga Thindra Voss är en av dem som sitter på den gröna pressningen nere vid vattnet, ett stenkast från den röda timmerstugan som omsluter sommargården. Nyfiket följer hon, liksom alla andra barn Ingemar Ångman med blicken. Det är han som håller i veckans första bibellektion. Men det är inte så strikt som det kanske låter. På senare år bygger bibelskolan mer på drama och berättelser än pekpinnar och högläsning

– Jag har gått och väntat på lägret sedan det förra tog slut för ett år sedan, säger Thindra efter att Mats Hård spelat klart en visa på gitarren.

I ungefär fem år har Däldenäslägret varit en av höjdpunkterna för henne, speciellt efter att hon träffade sjuåriga vännen Jessica Andersson här.

– Det finns många bra kompisar här och roligast är att spela fotboll på kvällarna, fortsätter Thindra.

Hon är från Kumla och Jessica från Svartå. Plötsligt springer de på ytterligare en vän, Wilma Nordström från närliggande Åtorp.

Åker miltals ifrån

Att lägret har blivit vida känt och lockar barn från både närområdet och bortanför länsgränsen beror enligt lägerledaren Ingmar att flera församlingar samverkar.

– Barnen kommer främst från vår församling i Equmeniakyrkan som innefattar Rudskoga, Åtorp och Svartå. Lägret arrangeras dock av en lägerförening med församlingar från både Örebro, Kumla och Laxå som medlemmar. Sedan finns det ju de som har föräldrar som flyttat från hemorten och vill att deras barn ska få uppleva samma sak som de själva gjorde, då kommer de barnen också hit, säger han.

Ingmar själv har varit lägerledare sedan lägret flyttades till Däldenäs 1983. Sitt allra första upplevde han för 46 år sedan.

– Innan dess hölls det under annat namn och plats, men anorna finns sedan tidigt 1900-tal. Både min mamma och pappa har varit med på lägret, så långt tillbaka som på 30-talet, berättar han.

Inkvarteringen handlar i mångt och mycket om gemenskap, att man ska umgås över gränserna. Barn mellan sju och 17 är välkomna att delta. Det är Kumeniakyrkan i Åtorp leder lägret tillsammans med en förening vars uppgift är att förvalta och hålla i det varje sommar.

Hjältar av vår tid

”Heroes of our time” – precis som Måns Zelmerlöw sjöng, är årets tema. Bibliska hjältar är det som de fyller dagarna med. Barnen ska även i slutet av varje dag rösta fram sin egen lägerhjälpte, en bra kompis helt enkelt.

– En av dagarna ägnar vi åt fredspristagaren Malala Yousafzai, där vi i grupp pratar och diskuterar om kvinnan som kämpade för barns rätt att gå i skolan, säger Ingmar.

Och fortsätter:

– Det blir intensiva dagar, med bibelskola uppdelat i åldersgrupper. På eftermiddagarna har vi idrottspass, olika aktiviteter och på kvällarna är det fria tid där barnen får göra det de själva vill, såsom bad och fotboll. Kvällarna avslutas vid lägerelden nere vid stranden.

Allt i från frikyrkobarn till i bland utsatta, barn från alla samhällsklasser förenas. Många föräldrar är ledare och en av dem var den gitarrspelande mannen vid bibelskolan, Mats Hård.

– Här ser jag barnen växa upp, inte bara mina egna utan många som är i tonåren nu var här när de var sju också.

Elvaåriga Thindra Voss är en av dem som sitter på den gröna pressningen nere vid vattnet, ett stenkast från den röda timmerstugan som omsluter sommargården. Nyfiket följer hon, liksom alla andra barn Ingemar Ångman med blicken. Det är han som håller i veckans första bibellektion. Men det är inte så strikt som det kanske låter. På senare år bygger bibelskolan mer på drama och berättelser än pekpinnar och högläsning

– Jag har gått och väntat på lägret sedan det förra tog slut för ett år sedan, säger Thindra efter att Mats Hård spelat klart en visa på gitarren.

I ungefär fem år har Däldenäslägret varit en av höjdpunkterna för henne, speciellt efter att hon träffade sjuåriga vännen Jessica Andersson här.

– Det finns många bra kompisar här och roligast är att spela fotboll på kvällarna, fortsätter Thindra.

Hon är från Kumla och Jessica från Svartå. Plötsligt springer de på ytterligare en vän, Wilma Nordström från närliggande Åtorp.

Åker miltals ifrån

Att lägret har blivit vida känt och lockar barn från både närområdet och bortanför länsgränsen beror enligt lägerledaren Ingmar att flera församlingar samverkar.

– Barnen kommer främst från vår församling i Equmeniakyrkan som innefattar Rudskoga, Åtorp och Svartå. Lägret arrangeras dock av en lägerförening med församlingar från både Örebro, Kumla och Laxå som medlemmar. Sedan finns det ju de som har föräldrar som flyttat från hemorten och vill att deras barn ska få uppleva samma sak som de själva gjorde, då kommer de barnen också hit, säger han.

Ingmar själv har varit lägerledare sedan lägret flyttades till Däldenäs 1983. Sitt allra första upplevde han för 46 år sedan.

– Innan dess hölls det under annat namn och plats, men anorna finns sedan tidigt 1900-tal. Både min mamma och pappa har varit med på lägret, så långt tillbaka som på 30-talet, berättar han.

Inkvarteringen handlar i mångt och mycket om gemenskap, att man ska umgås över gränserna. Barn mellan sju och 17 är välkomna att delta. Det är Kumeniakyrkan i Åtorp leder lägret tillsammans med en förening vars uppgift är att förvalta och hålla i det varje sommar.

Hjältar av vår tid

”Heroes of our time” – precis som Måns Zelmerlöw sjöng, är årets tema. Bibliska hjältar är det som de fyller dagarna med. Barnen ska även i slutet av varje dag rösta fram sin egen lägerhjälpte, en bra kompis helt enkelt.

– En av dagarna ägnar vi åt fredspristagaren Malala Yousafzai, där vi i grupp pratar och diskuterar om kvinnan som kämpade för barns rätt att gå i skolan, säger Ingmar.

Och fortsätter:

– Det blir intensiva dagar, med bibelskola uppdelat i åldersgrupper. På eftermiddagarna har vi idrottspass, olika aktiviteter och på kvällarna är det fria tid där barnen får göra det de själva vill, såsom bad och fotboll. Kvällarna avslutas vid lägerelden nere vid stranden.

Allt i från frikyrkobarn till i bland utsatta, barn från alla samhällsklasser förenas. Många föräldrar är ledare och en av dem var den gitarrspelande mannen vid bibelskolan, Mats Hård.

– Här ser jag barnen växa upp, inte bara mina egna utan många som är i tonåren nu var här när de var sju också.

  • Christoffer Tuulik

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.