2016-07-05 06:00

2016-07-05 06:00

Nysatsar med nya visioner för centrum

DEGERFORS: Namnbyte och ny ordförande

Vulkan Promotion blir nu Degerfors Centrumutveckling och i och med namnbytet sker även andra förändringar, nya namn i styrelsen och bredare samverkan mellan företag.

– Många har inte riktigt vetat vad Vulkan Promotion är för något så jag tror att det kommer att bli bra att byta namn på köpmannaföreningen, säger Britt-Marie Room-Östberg som är kommunens representant för centrumutveckling i Degerfors.

Nu har det blivit av, föreningen heter Degerfors Centrumutveckling och har fått ny ordförande i Anna Nordquist, som jobbar på Bröllopspalatset som hennes mamma äger.

Enligt Room-Östberg hoppas man att fler nu ska förstå föreningens syfte och att samverkan kan ske mellan fler parter än de lokala handlarna. Alla lokala företag är välkomna att gå med och medlemsavgiften ska bli enhetlig, så att alla betalar samma avgift. Man ska också jobba för att medlemmarna ska märka mervärdet i att gå med.

Samverkan

Nya ordföranden Anna Nordquist tror att många har uppfattningen att kommunen står bakom aktiviteter som Storgatan Open, julskyltningen, Tjejkvällen när det egentligen är centrumföreningen som gör det.

– Det är viktigt att folk förstår vårt arbete och vad vi jobbar för alla invånarna i Degerfors. De pengar vi får in går ut igen till aktiviteter för alla och till att skapa trivsel. Sen försöker vi naturligtvis främja handeln, för det är inte så lätt att i lilla Degerfors driva företag, vi måste alla arbeta tillsammans för att lyfta varann, säger Nordquist och fortsätter:

– Det blir kanske lätt så att det handlar om konkurrens istället för samverkan men jag tror vi alla vinner på att arbeta ihop och handla på hemmaplan i den mån det går och att använda sig av de lokala företagen även företag sinsemellan till vad man nu ska göra.

Saker att göra

– Sen handlar det om saker vi vill göra, som att ha en permanent scen på torget där man kan allt från allsång för gamla till ungdomsband som uppträder. Jag har också stångat mig blodig med Trafikverket för att få tillstånd att hänga upp julbelysning som vi hade förr, men det är tvärstopp, säger Nordquist.

Den tunga trafiken genom centrum är också något hon nämner, såväl vad gäller säkerhetsrisker som avgaser och hon tror det vore bra om Trafikverket gick med på den omskyltning vid gränsbacken som Vänsterpartiet förordat.

– Centrumutveckling handlar om så många saker, att skapa trivsel och aktiviteter, se till att det är vackert och ser välkomnande ut. Det ger mer besök och då kanske fler vågar starta företag. Man måste börja nånstans för att få snöbollen i rullning.

Hon ser en fara i att förlita sig bara på de stora företagen.

– Då blir man himla sårbar och tappar massor av jobb om det går åt skogen. Därför är det viktigt att få nyetableringar och inte se det som konkurrens.

Nordquist önskar även mer flöde i centrumbutikerna.

– Som det är nu ligger flera frisörsalonger på rad och dit går kunden och stannar ett par timmar. Jag skulle vilja ta ut alla butiker och placera dem på annat sätt, så att det blev mer rörelse med kunder som går in och ut, förklarar hon.

Julskyltningen är också något man kommer lägga krut på och göra den mer mysig, enligt Nordquist.

– Många har inte riktigt vetat vad Vulkan Promotion är för något så jag tror att det kommer att bli bra att byta namn på köpmannaföreningen, säger Britt-Marie Room-Östberg som är kommunens representant för centrumutveckling i Degerfors.

Nu har det blivit av, föreningen heter Degerfors Centrumutveckling och har fått ny ordförande i Anna Nordquist, som jobbar på Bröllopspalatset som hennes mamma äger.

Enligt Room-Östberg hoppas man att fler nu ska förstå föreningens syfte och att samverkan kan ske mellan fler parter än de lokala handlarna. Alla lokala företag är välkomna att gå med och medlemsavgiften ska bli enhetlig, så att alla betalar samma avgift. Man ska också jobba för att medlemmarna ska märka mervärdet i att gå med.

Samverkan

Nya ordföranden Anna Nordquist tror att många har uppfattningen att kommunen står bakom aktiviteter som Storgatan Open, julskyltningen, Tjejkvällen när det egentligen är centrumföreningen som gör det.

– Det är viktigt att folk förstår vårt arbete och vad vi jobbar för alla invånarna i Degerfors. De pengar vi får in går ut igen till aktiviteter för alla och till att skapa trivsel. Sen försöker vi naturligtvis främja handeln, för det är inte så lätt att i lilla Degerfors driva företag, vi måste alla arbeta tillsammans för att lyfta varann, säger Nordquist och fortsätter:

– Det blir kanske lätt så att det handlar om konkurrens istället för samverkan men jag tror vi alla vinner på att arbeta ihop och handla på hemmaplan i den mån det går och att använda sig av de lokala företagen även företag sinsemellan till vad man nu ska göra.

Saker att göra

– Sen handlar det om saker vi vill göra, som att ha en permanent scen på torget där man kan allt från allsång för gamla till ungdomsband som uppträder. Jag har också stångat mig blodig med Trafikverket för att få tillstånd att hänga upp julbelysning som vi hade förr, men det är tvärstopp, säger Nordquist.

Den tunga trafiken genom centrum är också något hon nämner, såväl vad gäller säkerhetsrisker som avgaser och hon tror det vore bra om Trafikverket gick med på den omskyltning vid gränsbacken som Vänsterpartiet förordat.

– Centrumutveckling handlar om så många saker, att skapa trivsel och aktiviteter, se till att det är vackert och ser välkomnande ut. Det ger mer besök och då kanske fler vågar starta företag. Man måste börja nånstans för att få snöbollen i rullning.

Hon ser en fara i att förlita sig bara på de stora företagen.

– Då blir man himla sårbar och tappar massor av jobb om det går åt skogen. Därför är det viktigt att få nyetableringar och inte se det som konkurrens.

Nordquist önskar även mer flöde i centrumbutikerna.

– Som det är nu ligger flera frisörsalonger på rad och dit går kunden och stannar ett par timmar. Jag skulle vilja ta ut alla butiker och placera dem på annat sätt, så att det blev mer rörelse med kunder som går in och ut, förklarar hon.

Julskyltningen är också något man kommer lägga krut på och göra den mer mysig, enligt Nordquist.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.