2016-04-30 06:00

2016-04-30 10:57

Mässa för att hitta kunder

KARLSKOGA: Första spontanmässan för Alfred Nobels Sience Park

Ett 30-tal företag från Karlskoga och Västerås deltog på fredagen i en företagsmässa i Stallet på Björkborns Herrgård. Det var Sience Park i Västerås som kom med initiativet och nu hoppas man på att det ska kunna bli fler gånger.

Det var första gången som Alfred Nobels Sience Park deltog i en spontanmässa.

– Det är första gången vi provar en spontanmässa och det var Västerås Sience Park som kom med en förfrågan tidigare i vår, säger Peter Rendius som är verksamhetsledare för Alfred Nobels Sience Park. Det är ett 30-tal företag från Karlskoga och Västerås som deltar och det verkar som att alla trivs. Om alla tycker att det här är en trevlig form att träffas på så kan det bli flera gånger. Sedan hoppas vi få kontakt med andra orter där det finns Sience Park.

Fyra mässor

Sience Park i Västerås deltar i fyra mässor per år och tycker att Karlskoga är en intressant ort att komma till.

– Det här är att bra sätt för våra medlemmar att komma ut för att träffa andra företag och kanske göra affärer, säger Peter Barkenskiöld Västerås Sience Park. I Västerås har vi robotföretag, IT-bolag och konsultföretag och vi tycker att det är jätteintressanta företag i Karlskoga och det lyfter våra företag.

Yumi

– När det gäller företagsrobotar, så är det inte bara bilbranchen som använder de i dag, säger Peter Barkenskiöld. I dag har vi med oss ABB som visar sin nya robot Yumi.Den är tvåarmad och lätt och används för lättare plockning och kan inte skada någon.

Industriell IT

En av utställarna på mässan var Sprymer AB från Västerås. Företaget jobbar med industriell IT för alla branscher.

– Det är jätteroligt att det ordnas sådana här mässor, säger Sprymers Marie Lenholm. Vi är ett två år gammalt företag som levt på gamla kontakter. Vår ambition är att växa och vi vill hitta nya potentiella kunder och då är det här ett bra sätt. I dagsläget är vi tretton anställda, men målet är att vi ska bli totalt femtio anställda.

Projektleveranser

Marie Lenholm berättar vidare att företaget levererar kompletta projektleveranser inom området industriell IT och åtar sig både små och stora projekt.

– Projektleveransen omfattar hela spannet från grundläggande automation till överordnade produktionssystem för styrning, uppföljning och rapportering, säger Marie Lenholm. Några av våra ledstjärnor i vårt sätt att arbeta är lyhördhet, pålitlighet och överträffade förväntningar.

Det var första gången som Alfred Nobels Sience Park deltog i en spontanmässa.

– Det är första gången vi provar en spontanmässa och det var Västerås Sience Park som kom med en förfrågan tidigare i vår, säger Peter Rendius som är verksamhetsledare för Alfred Nobels Sience Park. Det är ett 30-tal företag från Karlskoga och Västerås som deltar och det verkar som att alla trivs. Om alla tycker att det här är en trevlig form att träffas på så kan det bli flera gånger. Sedan hoppas vi få kontakt med andra orter där det finns Sience Park.

Fyra mässor

Sience Park i Västerås deltar i fyra mässor per år och tycker att Karlskoga är en intressant ort att komma till.

– Det här är att bra sätt för våra medlemmar att komma ut för att träffa andra företag och kanske göra affärer, säger Peter Barkenskiöld Västerås Sience Park. I Västerås har vi robotföretag, IT-bolag och konsultföretag och vi tycker att det är jätteintressanta företag i Karlskoga och det lyfter våra företag.

Yumi

– När det gäller företagsrobotar, så är det inte bara bilbranchen som använder de i dag, säger Peter Barkenskiöld. I dag har vi med oss ABB som visar sin nya robot Yumi.Den är tvåarmad och lätt och används för lättare plockning och kan inte skada någon.

Industriell IT

En av utställarna på mässan var Sprymer AB från Västerås. Företaget jobbar med industriell IT för alla branscher.

– Det är jätteroligt att det ordnas sådana här mässor, säger Sprymers Marie Lenholm. Vi är ett två år gammalt företag som levt på gamla kontakter. Vår ambition är att växa och vi vill hitta nya potentiella kunder och då är det här ett bra sätt. I dagsläget är vi tretton anställda, men målet är att vi ska bli totalt femtio anställda.

Projektleveranser

Marie Lenholm berättar vidare att företaget levererar kompletta projektleveranser inom området industriell IT och åtar sig både små och stora projekt.

– Projektleveransen omfattar hela spannet från grundläggande automation till överordnade produktionssystem för styrning, uppföljning och rapportering, säger Marie Lenholm. Några av våra ledstjärnor i vårt sätt att arbeta är lyhördhet, pålitlighet och överträffade förväntningar.