2016-04-29 15:42

2016-04-29 15:42

29 dansgrupper i gång

KARLSKOGA: Dansens dag firades en vecka med Karlskoga Kulturskola

Sedan 29 april 1982 har Dansens dag firats. Det var ett initiativ av Unesco som ville att dansen skulle lyftas fram i hela världen. På Karlskoga Kulturskola startade firandet av Dansens dag redan förra fredagen och avslutades i går.

En vecka har danselever och lärare på Karlskoga Kulturskola haft föreställningar för att visa upp vad de lärt sig under läsåret. Totalt har 29 dansgrupper deltagit. Från början var det meningen att det skulle vara tre föreställningar, men publiktrycket gjorde att det blev fyra föreställningar.

Övernattade

– Vi startade förra fredagen med övernattande i danslokalen, säger Sara Duvéng och Anelija Karahodzic som är danslärare på Kulturskolan. Vi har en bra blandning och bredd med dansare från fyra år upp till 60 plus. Vi startade med elevföreställningar där eleverna fick berätta vad de gjort och lärt under läsåret.

29 grupper

Cirka 400 elever deltar i någon av de 29 dansgrupper som deltagit under firandet av dansens dag.

– Vi är jättenöjda och stolta över våra elever och föreställningarna har varit välbesökta, säger Sara och Anelija. Fick utöka med en föreställning då det kom så mycket folk och då fick 4-åringarna delta i första delen och sedan gå hem för dagen. Vi trodde att eleverna skulle bli trötta och inte ville dansa två föreställningar, men hade vi fel. De gillade att få dansa två gånger.

Framtiden

– Eleverna fick visa sina talanger och har haft roligt under den här veckan. Målet är också att dansarna ska få ut det de själva önskar av undervisningen. En del vet redan som 6-åringar att det är just dans de vill jobba med i framtiden. Under året har dansarna fått jobba med hela arbetet själva från idé till föreställning.

Fördelar

I föreställningarna har eleverna själva fått bestämma om de vill vara på scenen eller inte, men det är en klar fördel om de gör det.

– Att vara på scenen har sina fördelar i att man vågar framträda inför många människor, något som man sedan har nytta av som vuxen, säger Sara Duvéng och Anelija Karahodzic. Just i dag är det Dansens dag och det har varit en fantastisk vecka och vi vet att alla dansare har tyckt att det var roligt.

En vecka har danselever och lärare på Karlskoga Kulturskola haft föreställningar för att visa upp vad de lärt sig under läsåret. Totalt har 29 dansgrupper deltagit. Från början var det meningen att det skulle vara tre föreställningar, men publiktrycket gjorde att det blev fyra föreställningar.

Övernattade

– Vi startade förra fredagen med övernattande i danslokalen, säger Sara Duvéng och Anelija Karahodzic som är danslärare på Kulturskolan. Vi har en bra blandning och bredd med dansare från fyra år upp till 60 plus. Vi startade med elevföreställningar där eleverna fick berätta vad de gjort och lärt under läsåret.

29 grupper

Cirka 400 elever deltar i någon av de 29 dansgrupper som deltagit under firandet av dansens dag.

– Vi är jättenöjda och stolta över våra elever och föreställningarna har varit välbesökta, säger Sara och Anelija. Fick utöka med en föreställning då det kom så mycket folk och då fick 4-åringarna delta i första delen och sedan gå hem för dagen. Vi trodde att eleverna skulle bli trötta och inte ville dansa två föreställningar, men hade vi fel. De gillade att få dansa två gånger.

Framtiden

– Eleverna fick visa sina talanger och har haft roligt under den här veckan. Målet är också att dansarna ska få ut det de själva önskar av undervisningen. En del vet redan som 6-åringar att det är just dans de vill jobba med i framtiden. Under året har dansarna fått jobba med hela arbetet själva från idé till föreställning.

Fördelar

I föreställningarna har eleverna själva fått bestämma om de vill vara på scenen eller inte, men det är en klar fördel om de gör det.

– Att vara på scenen har sina fördelar i att man vågar framträda inför många människor, något som man sedan har nytta av som vuxen, säger Sara Duvéng och Anelija Karahodzic. Just i dag är det Dansens dag och det har varit en fantastisk vecka och vi vet att alla dansare har tyckt att det var roligt.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.