2016-04-24 13:56

2016-04-24 13:56

Höststart med publiksuccé

DEGERFORS: Folkets hus-föreningens filmklubb har utvecklats väl

Filmklubben har utvecklats till ett stort glädjeämne konstaterar Eje Johansson, ordförande i Folkets hus-föreningen. Han vill också lyfta fram Degerfors hjälper-galan som en bra start på det nya verksamhetsåret.

– Filmklubben, som vi startade i september 2013, har utvecklats väldigt väl och blivit ett stort glädjeämne, säger Eje Johansson, ordförande sedan juni 2011, och påminner om att biografen lades ned någon gång runt 2010.

– Så den enda möjlighet vi har att visa film är genom det här avtalet med Swedish Film, tillägger han och berättar att Folkets hus-föreningen betalar den avgift som finns i tredje steget vilket innebär att föreningen kan ha mellan 100 och 300 medlemmar.

Film eller bioklubben drivs i Folkets hus-föreningens regi och det är Eje Johansson som skrivit under avtalet med Swedish Film. Klubben har cirka 130 medlemmar och under fjolåret drog man ned antalet filmer från åtta på våren till sju under hösten. Och även innevarande vår har man visat sju filmer.

– Vi betalar en avgift och kan i princip visa så många filmer vi vill inom Swedish Film-licensen, förklarar Eje Johansson och betonar att föreningen endast kan visa filmer som finns på dvd och Blu-ray.

– Men vi är fantastiskt nöjda med bild- och ljudkvalitén.

– Vi har en annan policy än den filmklubb som fanns i Karlskoga. Eftersom vi kör som alternativ till bio har vi riktat in oss på ganska nya och stora publikfilmer, tillägger Eje Johansson och berättar att publiksnittet för en film sjönk från 75 våren 2015 till 64 i höstas. Den film som lockade mest publik under fjolåret var Min så kallade pappa av Ulf Malmros och med Michael Nyqvist i en av de ledande rollerna. Den filmen sågs av 96 personer men rekordet hittills har Monica Z från våren 2014 som sågs av 110 personer.

Filmklubben avslutade i veckan vårsäsongen med He named me Malala och hösten startar 8 september med publiksuccén En man som heter Ove med Rolf Lassgård i huvudrollen.

– Vi, eller rättare sagt Virpi Ljung, har ett par omgångar försökt med barn- och ungdomsfilm men det har inte fungerat. Det har visat sig svårt att locka unga till en biograf för att se film i stort format, säger Eje Johansson.

Henrik Johansson, trummis i Röhett, kom i höstas med den idé som ledde till Degerfors hjälper-galan i början av mars.

– Vi kollade upp intresset bland föreningar och jag talade med styrelsen, fortsätter Eje Johansson och konstaterar att Pinks återförening gav en enorm draghjälp.

– Vi samlade in 166 000 kronor till UNHCR och deras arbete för världens flyktingar.

Det som Eje Johansson och styrelsen funderar på inför framtiden är hur föreningen ska få fart på musikkvällarna. Föreningen har inte längre serveringstillstånd för Tunet och måste anlita krögare för att få servera alkohol.

– Nu funderar vi på om man skulle kunna göra någon form av musikklubb, ungefär som filmklubben, men vi har egentligen inga riktigt bra idéer på hur vi ska få fart på musikverksamheten, erkänner Eje Johansson.

– Filmklubben, som vi startade i september 2013, har utvecklats väldigt väl och blivit ett stort glädjeämne, säger Eje Johansson, ordförande sedan juni 2011, och påminner om att biografen lades ned någon gång runt 2010.

– Så den enda möjlighet vi har att visa film är genom det här avtalet med Swedish Film, tillägger han och berättar att Folkets hus-föreningen betalar den avgift som finns i tredje steget vilket innebär att föreningen kan ha mellan 100 och 300 medlemmar.

Film eller bioklubben drivs i Folkets hus-föreningens regi och det är Eje Johansson som skrivit under avtalet med Swedish Film. Klubben har cirka 130 medlemmar och under fjolåret drog man ned antalet filmer från åtta på våren till sju under hösten. Och även innevarande vår har man visat sju filmer.

– Vi betalar en avgift och kan i princip visa så många filmer vi vill inom Swedish Film-licensen, förklarar Eje Johansson och betonar att föreningen endast kan visa filmer som finns på dvd och Blu-ray.

– Men vi är fantastiskt nöjda med bild- och ljudkvalitén.

– Vi har en annan policy än den filmklubb som fanns i Karlskoga. Eftersom vi kör som alternativ till bio har vi riktat in oss på ganska nya och stora publikfilmer, tillägger Eje Johansson och berättar att publiksnittet för en film sjönk från 75 våren 2015 till 64 i höstas. Den film som lockade mest publik under fjolåret var Min så kallade pappa av Ulf Malmros och med Michael Nyqvist i en av de ledande rollerna. Den filmen sågs av 96 personer men rekordet hittills har Monica Z från våren 2014 som sågs av 110 personer.

Filmklubben avslutade i veckan vårsäsongen med He named me Malala och hösten startar 8 september med publiksuccén En man som heter Ove med Rolf Lassgård i huvudrollen.

– Vi, eller rättare sagt Virpi Ljung, har ett par omgångar försökt med barn- och ungdomsfilm men det har inte fungerat. Det har visat sig svårt att locka unga till en biograf för att se film i stort format, säger Eje Johansson.

Henrik Johansson, trummis i Röhett, kom i höstas med den idé som ledde till Degerfors hjälper-galan i början av mars.

– Vi kollade upp intresset bland föreningar och jag talade med styrelsen, fortsätter Eje Johansson och konstaterar att Pinks återförening gav en enorm draghjälp.

– Vi samlade in 166 000 kronor till UNHCR och deras arbete för världens flyktingar.

Det som Eje Johansson och styrelsen funderar på inför framtiden är hur föreningen ska få fart på musikkvällarna. Föreningen har inte längre serveringstillstånd för Tunet och måste anlita krögare för att få servera alkohol.

– Nu funderar vi på om man skulle kunna göra någon form av musikklubb, ungefär som filmklubben, men vi har egentligen inga riktigt bra idéer på hur vi ska få fart på musikverksamheten, erkänner Eje Johansson.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.