2016-04-21 16:27

2016-04-21 16:27

Nu väntar riksfinal i Uppsala

KARLSKOGA: Bregårdsskolans klass 8 B ägde regionfinalen i Teknikåttan

Klass 8 B på Bregårdsskolan visade ingen pardon i Teknikåttans regionfinal i Karlstad. När det var dags för final svarade Karlskogaeleverna för en fin insats och satte Ferlinskolan Filipstad och en klass från Arvika på plats. Nu väntar riksfinalen i Uppsala den 19 maj.

Teknikåttans regionfinal indelades i två semifinaler med tre lag i varje och när klass 8 B hade presenterat sitt pariserhjul och kommunicerat med flaggor stod det klart att laget var i final.

Klass 8 B ägde

– Våra elever verkligen ägde den här finalen och var väldigt duktiga, säger klassens lärare Glenn Johansson. Vi har aldrig varit med tidigare och gick nu vidare till riksfinalen och det känns fantastiskt bra. Under hela finalen var eleverna lugna och sansade och gjorde vad de skulle.

Inte bara teknik

Teknikåttan handlar inte bara om teknik, utan det finns också inslag av matematik och NO-ämnen.

– Det är jätteroligt för hela skolan det här och det är många ämnen de får tävla i, säger Glenn Johansson. I finalen tävlades det i frågesport och en praktisk uppgift som gick ut på att placera sig snabbt efter färg. En uppgift som gick blixtsnabbt.

Nu väntar riksfinalen i Uppsala den 19 maj och där kommer tolv lag från landet att delta.

Teknikåttans regionfinal indelades i två semifinaler med tre lag i varje och när klass 8 B hade presenterat sitt pariserhjul och kommunicerat med flaggor stod det klart att laget var i final.

Klass 8 B ägde

– Våra elever verkligen ägde den här finalen och var väldigt duktiga, säger klassens lärare Glenn Johansson. Vi har aldrig varit med tidigare och gick nu vidare till riksfinalen och det känns fantastiskt bra. Under hela finalen var eleverna lugna och sansade och gjorde vad de skulle.

Inte bara teknik

Teknikåttan handlar inte bara om teknik, utan det finns också inslag av matematik och NO-ämnen.

– Det är jätteroligt för hela skolan det här och det är många ämnen de får tävla i, säger Glenn Johansson. I finalen tävlades det i frågesport och en praktisk uppgift som gick ut på att placera sig snabbt efter färg. En uppgift som gick blixtsnabbt.

Nu väntar riksfinalen i Uppsala den 19 maj och där kommer tolv lag från landet att delta.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.