2016-03-08 19:39

2016-03-08 19:39

"Det är inte en dag som ska firas"

KARLSKOGA: Internationella kvinnodagen uppmärksammades i Karlskoga

På tisdagen var det 8 mars, den internationella kvinnodagen. Det uppmärksammades på flera sätt i Karlskoga.

SSU Möckeln arrangerade ett demonstrationståg för en bättre och jämlik värld. Tåget gick från busstationen ner till Kungsteatern. Det är andra året i rad som man anordnar ett demonstrationståg på den sträckan.

– Förhoppningsvis blir det en tradition, säger föreningens ordförande My Fröberg.

My Fröberg tycker att det är viktigt att man inte ser internationella kvinnodagen som en allmän firardag som exempelvis mors dag.

– Jag tycker inte att man ska säga grattis. Möjligen kan man säga ”Grattis till det ni har uppnått”, men man ska inte säga grattis rent allmänt. Man säger ju inte grattis till någon som har aids på aidsdagen.

My Fröberg utvecklar resonemanget:

– Det är inte en dag som ska firas, det är en dag då man ska kämpa för att visa att det inte är så bra i samhället.

Fel håll

Att det inte är bra ur jämställdhetssynpunkt finns det många exempel på, tycker My Fröberg. Några exempel som hon tar upp är att kvinnan ses som det svagare könet, att kvinnor förminskas och att de generellt sett har lägre lön än män.

– Män förväntar sig så mycket. Om man går på gatan och en grupp män ropar ”snygging” efter en så blir de jättearga om man inte svarar. Men vi har ingen skyldighet att ge dem något, säger Ebba Brunzell.

Hon och Hampus Töresson var med i demonstrationståget. Hampus Töresson tycker att utvecklingen går åt fel håll.

– Vi har kämpat i flera år, ändå går det bakåt. Normerna i samhället trycker ner kvinnans rätt, säger han.

Deltagarna i demonstrationståget stannade kvar på Kungsteatern och såg senare Stockholmsgruppen Tage Granits föreställning De bortglömda hjältarna. Pjäsen skildrar hur kvinnorörelsen har vuxit fram, vilket gestaltas genom tre generationer kvinnor.

Föreställningen var interaktiv, vilket i det här fallet innebär att publiken fick hjälpa skådespelarna att lösa problem.

SSU Möckeln arrangerade ett demonstrationståg för en bättre och jämlik värld. Tåget gick från busstationen ner till Kungsteatern. Det är andra året i rad som man anordnar ett demonstrationståg på den sträckan.

– Förhoppningsvis blir det en tradition, säger föreningens ordförande My Fröberg.

My Fröberg tycker att det är viktigt att man inte ser internationella kvinnodagen som en allmän firardag som exempelvis mors dag.

– Jag tycker inte att man ska säga grattis. Möjligen kan man säga ”Grattis till det ni har uppnått”, men man ska inte säga grattis rent allmänt. Man säger ju inte grattis till någon som har aids på aidsdagen.

My Fröberg utvecklar resonemanget:

– Det är inte en dag som ska firas, det är en dag då man ska kämpa för att visa att det inte är så bra i samhället.

Fel håll

Att det inte är bra ur jämställdhetssynpunkt finns det många exempel på, tycker My Fröberg. Några exempel som hon tar upp är att kvinnan ses som det svagare könet, att kvinnor förminskas och att de generellt sett har lägre lön än män.

– Män förväntar sig så mycket. Om man går på gatan och en grupp män ropar ”snygging” efter en så blir de jättearga om man inte svarar. Men vi har ingen skyldighet att ge dem något, säger Ebba Brunzell.

Hon och Hampus Töresson var med i demonstrationståget. Hampus Töresson tycker att utvecklingen går åt fel håll.

– Vi har kämpat i flera år, ändå går det bakåt. Normerna i samhället trycker ner kvinnans rätt, säger han.

Deltagarna i demonstrationståget stannade kvar på Kungsteatern och såg senare Stockholmsgruppen Tage Granits föreställning De bortglömda hjältarna. Pjäsen skildrar hur kvinnorörelsen har vuxit fram, vilket gestaltas genom tre generationer kvinnor.

Föreställningen var interaktiv, vilket i det här fallet innebär att publiken fick hjälpa skådespelarna att lösa problem.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.