2016-02-24 14:03

2016-02-24 20:02

Unga blandar grogg på alcogel och juice

KARLSKOGA: Kom in till akuten med alkoholförgiftning

Flera alkoholförgiftade ungdomar som kommit in till akuten visade sig ha druckit alcogel. Polisen informerades och de har i sin tur bett apoteken att endast sälja handspriten bakom disk.

I februari 2014 infördes en förgiftningsblankett på akutmottagningen på Karlskoga lasarett där personalen fylleri vad inkomna personer uppgett att de tagit för substanser. Initiativet till blanketten kom från den samverkansgrupp som finns i kommunen där polisen, sjukvården, socialen och skolan är med och det var vid ett uppföljningsmöte i januari som det nya berusningssättet uppdagades.

– Akuten signalerade att de fått in ett antal ungdomar som druckit alcogel. Vi agerade direkt och tog kontakt med samtliga försäljningsställen och bad dem ta in handspriten bakom disk, säger polisen Stefan Sundh.

Han förklarar att ungdomarna har kommit på ett sätt att få bort själva gel-delen i handspriten och att de sedan blandar den 85-procentiga alkoholen med apelsinjuice.

– Man får en snabb reaktion men blir också väldigt sjuk. Det är dock ett fåtal unga det handlar om så det är inte en jätteboom.

Apoteken i Karlskoga, Degerfors samt Hällefors, och även några i Karlstadsområdet, har nu tagit bort handspriten från hyllorna och kunder får fråga efter den vid kassan.

– Vi är väldigt tacksamma för att de reagerade direkt. Det var samma när vi bad dem ta bort aceton för något år sedan. De ska ha en eloge för att tar ett stort ansvar, säger Sundh.

Att ungdomar berusar sig på handsprit var inte något som personalen på Apoteket Kulan hade hört talas tidigare och inte heller märkt av någon ökad försäljning till just ungdomar. Efter polisens uppmaning flyttades dock handspriten till disken och till ett bord framför kassan.

– Såhär i förkylnings- och magsjuketider vill vi ändå ha handspriten lättåtkomlig. Men vi har koll på vem som köper, säger rådgivaren Allison Persson.

Att ungdomar tar till konstiga berusningsmetoder är inget nytt, förklarar Stefan Sundh. Han tror dock att detta främst förekommer i de lägre tonåren då de i 18-årsålder lättare får kontakt med någon som köper ut alkohol i stället.

– De experimenterar och söker olika vägar. Men jag ska säga att det är en minoritet som håller på. De flesta av våra ungdomar säger nej till alkohol och droger.

En förändring som han har sett är dock att de som dricker får i sig större mängder än tidigare, något som kan bero på att många ungdomar i dag har mer pengar.

– När jag var ung på 60- och 70-talet så kanske vi hade råd med tre-fyra mellanöl en gång i månaden. Unga har en helt annan ekonomi i dag och kan löpa mer alkohol.

Blandar droger

Bland dem som använder droger och alkohol och som polisen eller akuten kommer i kontakt med är merparten mellan 15 och 30 år.

Enligt Sundh syns också en minskning i användandet av den syntetiska drogen spice. Däremot har cannabisbruket ökat.

– Vi har också haft beslag av torkade växtdelar, marijuana, som blandats med spice. Det var en som hade fått i sig det och fick andningsstopp. Det är en djungel där ute och man vet inte vad man kan få i sig.

Han berättar också att det är vanligt att unga blandar narkotikaklassade läkemedel och alkohol.

– Det är tyvärr en del unga som inte är rädda om sig alls och det kan få oerhörda konsekvenser.

I februari 2014 infördes en förgiftningsblankett på akutmottagningen på Karlskoga lasarett där personalen fylleri vad inkomna personer uppgett att de tagit för substanser. Initiativet till blanketten kom från den samverkansgrupp som finns i kommunen där polisen, sjukvården, socialen och skolan är med och det var vid ett uppföljningsmöte i januari som det nya berusningssättet uppdagades.

– Akuten signalerade att de fått in ett antal ungdomar som druckit alcogel. Vi agerade direkt och tog kontakt med samtliga försäljningsställen och bad dem ta in handspriten bakom disk, säger polisen Stefan Sundh.

Han förklarar att ungdomarna har kommit på ett sätt att få bort själva gel-delen i handspriten och att de sedan blandar den 85-procentiga alkoholen med apelsinjuice.

– Man får en snabb reaktion men blir också väldigt sjuk. Det är dock ett fåtal unga det handlar om så det är inte en jätteboom.

Apoteken i Karlskoga, Degerfors samt Hällefors, och även några i Karlstadsområdet, har nu tagit bort handspriten från hyllorna och kunder får fråga efter den vid kassan.

– Vi är väldigt tacksamma för att de reagerade direkt. Det var samma när vi bad dem ta bort aceton för något år sedan. De ska ha en eloge för att tar ett stort ansvar, säger Sundh.

Att ungdomar berusar sig på handsprit var inte något som personalen på Apoteket Kulan hade hört talas tidigare och inte heller märkt av någon ökad försäljning till just ungdomar. Efter polisens uppmaning flyttades dock handspriten till disken och till ett bord framför kassan.

– Såhär i förkylnings- och magsjuketider vill vi ändå ha handspriten lättåtkomlig. Men vi har koll på vem som köper, säger rådgivaren Allison Persson.

Att ungdomar tar till konstiga berusningsmetoder är inget nytt, förklarar Stefan Sundh. Han tror dock att detta främst förekommer i de lägre tonåren då de i 18-årsålder lättare får kontakt med någon som köper ut alkohol i stället.

– De experimenterar och söker olika vägar. Men jag ska säga att det är en minoritet som håller på. De flesta av våra ungdomar säger nej till alkohol och droger.

En förändring som han har sett är dock att de som dricker får i sig större mängder än tidigare, något som kan bero på att många ungdomar i dag har mer pengar.

– När jag var ung på 60- och 70-talet så kanske vi hade råd med tre-fyra mellanöl en gång i månaden. Unga har en helt annan ekonomi i dag och kan löpa mer alkohol.

Blandar droger

Bland dem som använder droger och alkohol och som polisen eller akuten kommer i kontakt med är merparten mellan 15 och 30 år.

Enligt Sundh syns också en minskning i användandet av den syntetiska drogen spice. Däremot har cannabisbruket ökat.

– Vi har också haft beslag av torkade växtdelar, marijuana, som blandats med spice. Det var en som hade fått i sig det och fick andningsstopp. Det är en djungel där ute och man vet inte vad man kan få i sig.

Han berättar också att det är vanligt att unga blandar narkotikaklassade läkemedel och alkohol.

– Det är tyvärr en del unga som inte är rädda om sig alls och det kan få oerhörda konsekvenser.