2016-02-22 16:28

2016-02-22 16:28

Föreningen Funkis flyttar - och blir kvar

KARLSKOGA: Satsar på vandrarhem

Föreningen Funkis har flyttat delar av verksamheten till gamla brandstationen. Men inte caféet på Värmlandsvägen. Det blir kvar, om än i lite annan form. Dessutom ska man starta vandrarhem.

Föreningen Funkis bildades 2010.

– Vi har två huvudinriktningar. Vi har daglig verksamhet, men även verksamhet för folk som vill vidare, tillbaka till arbetslivet, säger Andreas Molin, arbetshandledare på Funkis.

Man har medvetet valt att inte alltför hårt avgränsa vilka som är välkomna. De flesta har kommit in via Arbetsförmedlingen eller Försäkringskassan.

– Men alla som har någon form av sårbarhet är välkomna, säger Andreas Molin.

Tidigare har Funkis funnits på Värmlandsvägen och Nitarevägen, men sedan årsskiftet har verksamheten på Nitarevägen flyttat till gamla brandstationen. Att man valde att flytta har flera orsaker. En är att lokalerna i den gamla brandstationen är bättre lämpade för föreningens verksamheter. En annan är läget.

– Det har varit ett hinder att det är så besvärligt att ta sig till Nitarevägen, säger Anki Andersson, som även hon är arbetshandledare på Funkis.

– Här är det supercentralt. Dessutom får vi verksamheten samlad under ett tak, säger Andreas Molin.

Föreningen Funkis hyr inte riktigt hela byggnaden. En del hyrs av AME, en verksamhet som Andreas Molin poängterar inte hör ihop med Funkis.

– Funkis är ett socialt företag som inte sitter ihop med AME. Vi utför arbeten och drar in medel till våra kostnader, klargör han.

Ska bli loppis

Både i gamla brandstationen och i lokalen på Värmlandsvägen pågår renoveringsarbeten. Att skyltfönstren till föreningens fik på Värmlandsvägen är täckta med papp har fått en del läsare att undra om verksamheten där har lagts ner, men så är det inte.

– Vi bygger om på Värmlandsvägen eftersom det även ska bli loppis där, säger Anki Andersson.

Funkis har verksamhet inom många olika områden. Man driver bland annat café, frisör, hantverksbod och en butik. Dessutom sysslar man med trädgårdsarbeten, miljökörningar, flyttar med mera. Nu ska man snart utöka verksamheten:

– Det ska bli vandrarhem i brandmännens gamla sovsalar, säger Andreas Molin.

Arbetet med att bygga vandrarhemmet pågår för fullt. När man kan börja ta emot gäster är än så länge oklart, men förhoppningen är att det ska ske inom några veckor. Till att börja med ska man ha fyra rum.

– Det är för att om vi har fler än nio gäster eller fem rum så måste vi ha brandlarm som är direktkopplat till brandstationen, förklarar Andreas Molin.

Föreningen Funkis bildades 2010.

– Vi har två huvudinriktningar. Vi har daglig verksamhet, men även verksamhet för folk som vill vidare, tillbaka till arbetslivet, säger Andreas Molin, arbetshandledare på Funkis.

Man har medvetet valt att inte alltför hårt avgränsa vilka som är välkomna. De flesta har kommit in via Arbetsförmedlingen eller Försäkringskassan.

– Men alla som har någon form av sårbarhet är välkomna, säger Andreas Molin.

Tidigare har Funkis funnits på Värmlandsvägen och Nitarevägen, men sedan årsskiftet har verksamheten på Nitarevägen flyttat till gamla brandstationen. Att man valde att flytta har flera orsaker. En är att lokalerna i den gamla brandstationen är bättre lämpade för föreningens verksamheter. En annan är läget.

– Det har varit ett hinder att det är så besvärligt att ta sig till Nitarevägen, säger Anki Andersson, som även hon är arbetshandledare på Funkis.

– Här är det supercentralt. Dessutom får vi verksamheten samlad under ett tak, säger Andreas Molin.

Föreningen Funkis hyr inte riktigt hela byggnaden. En del hyrs av AME, en verksamhet som Andreas Molin poängterar inte hör ihop med Funkis.

– Funkis är ett socialt företag som inte sitter ihop med AME. Vi utför arbeten och drar in medel till våra kostnader, klargör han.

Ska bli loppis

Både i gamla brandstationen och i lokalen på Värmlandsvägen pågår renoveringsarbeten. Att skyltfönstren till föreningens fik på Värmlandsvägen är täckta med papp har fått en del läsare att undra om verksamheten där har lagts ner, men så är det inte.

– Vi bygger om på Värmlandsvägen eftersom det även ska bli loppis där, säger Anki Andersson.

Funkis har verksamhet inom många olika områden. Man driver bland annat café, frisör, hantverksbod och en butik. Dessutom sysslar man med trädgårdsarbeten, miljökörningar, flyttar med mera. Nu ska man snart utöka verksamheten:

– Det ska bli vandrarhem i brandmännens gamla sovsalar, säger Andreas Molin.

Arbetet med att bygga vandrarhemmet pågår för fullt. När man kan börja ta emot gäster är än så länge oklart, men förhoppningen är att det ska ske inom några veckor. Till att börja med ska man ha fyra rum.

– Det är för att om vi har fler än nio gäster eller fem rum så måste vi ha brandlarm som är direktkopplat till brandstationen, förklarar Andreas Molin.