2016-01-30 06:00

2016-01-30 06:00

Vill att Kommunals medlemmar ska enas

KARLSKOGA: "Hur kan de glömma sina rötter?"

Resor, spritfester och nakendans. Efter avslöjandena om vad som försiggått i toppen på Kommunal är ilskan och besvikelsen bland medlemmarna stor. I onsdags samlades den lokala sektionen för att diskutera framtiden.

Fackförbundet Kommunals sektion i Karlskoga kallade in samtliga arbetsplatsombud till ett möte i onsdags. De diskuterade skandalerna som avslöjats den senaste tiden och hur turbulensen ska hanteras lokalt.

– Det är vi, arbetsplatsombuden, som får ta emot all kritik och ilska och försvara oss. Det är inte Kommunal som har gjort det här utan förbundsstyrelsen, säger Vineta Knudsen, arbetsplatsombud på Lötens gruppboende.

Det var tidigare i januari som Aftonbladet avslöjade att Kommunal bland annat hade hyrt ut sin krog Metropol Palais till aktörer som anordnat nakenkabaré och champagnefester med en porrstjärna. Det framkom också att styrelsemedlemmar inte betalat för sig på förbundets kursgård eller för utsvävande representationsnotor.

Vill hålla ihop

Missnöjet bland medlemmarna är stort och tusentals har valt att lämna förbundet. Varken Vineta Knudsen eller lokalavdelningens ordförande Lena Hagström tycker dock att det är rätt väg att gå.

– Om vi inte håller ihop så kan vi inte göra det bättre. Det är vi, medlemmarna, som är facket, säger Knudsen.

Förbundsstyrelsens agerande har väckt många frågor, de förstår inte hur de som valts i förtroende kunnat missbruka detta så som de gjort.

– Hur har revisorerna godkänt det här? Och vår alkoholpolicy och hur de har burit sig åt. Det går inte ihop. Hur kan de glömma sina rötter när de vet hur mycket vi får kämpa, säger Knudsen.

– Nu behöver vi vara starka tillsammans för att kunna göra det rätta för våra medlemmar. Annars går det inte, säger Lena Hagström.

Merparten av medlemmarna kräver också förbundsstyrelsens omedelbara avgång.

Behöver kompetensen

Förbundets tredje vice ordförande och kassör Anders Bergström avgick dagen efter de första avslöjandena. Senare meddelade ordförande Annelie Nordström att hon avgår vid förbundets kongress i maj.

– Visst tycker man att de ska avgå, varenda en. De har mist sitt förtroende och även de som säger att de inte gjort något. De måste ju ha vetat om det och är därför medskyldiga. Men samtidigt är vi mitt uppe i en avtalsrörelse och behöver kompetenta personer för att kunna förhandla, säger Knudsen.

– Till slut så handlar det om oss medlemmar, vi blir inte hjälpta av att inte få igenom bra avtal. Vi måste tänka praktiskt, säger Hagström.

Båda är också starkt kritiska till hur avgående ordförande Nordström hanterat krisen och tycker att hon skyller ifrån sig.

– Hon säger att det är en ärvd kultur. Men om jag tar in på hotell och inte betalar så förstår jag ju att det är någon annan som får pröjsa. Visst om det är en konferens men köpa drinkar och gå på spa får man stå för själv. Det är en självklarhet, säger Knudsen.

Hur förbundet ska återhämta sig och om det går att återställa förtroendet återstår att se. Att det är en mödosam process är de överrens om.

– Men nu ser vi vilket engagemang det finns och det kan vi vända till något bra. Vi ska stå enade och starka så att vi kan ställa krav mot arbetsgivare, säger Hagström.

Fackförbundet Kommunals sektion i Karlskoga kallade in samtliga arbetsplatsombud till ett möte i onsdags. De diskuterade skandalerna som avslöjats den senaste tiden och hur turbulensen ska hanteras lokalt.

– Det är vi, arbetsplatsombuden, som får ta emot all kritik och ilska och försvara oss. Det är inte Kommunal som har gjort det här utan förbundsstyrelsen, säger Vineta Knudsen, arbetsplatsombud på Lötens gruppboende.

Det var tidigare i januari som Aftonbladet avslöjade att Kommunal bland annat hade hyrt ut sin krog Metropol Palais till aktörer som anordnat nakenkabaré och champagnefester med en porrstjärna. Det framkom också att styrelsemedlemmar inte betalat för sig på förbundets kursgård eller för utsvävande representationsnotor.

Vill hålla ihop

Missnöjet bland medlemmarna är stort och tusentals har valt att lämna förbundet. Varken Vineta Knudsen eller lokalavdelningens ordförande Lena Hagström tycker dock att det är rätt väg att gå.

– Om vi inte håller ihop så kan vi inte göra det bättre. Det är vi, medlemmarna, som är facket, säger Knudsen.

Förbundsstyrelsens agerande har väckt många frågor, de förstår inte hur de som valts i förtroende kunnat missbruka detta så som de gjort.

– Hur har revisorerna godkänt det här? Och vår alkoholpolicy och hur de har burit sig åt. Det går inte ihop. Hur kan de glömma sina rötter när de vet hur mycket vi får kämpa, säger Knudsen.

– Nu behöver vi vara starka tillsammans för att kunna göra det rätta för våra medlemmar. Annars går det inte, säger Lena Hagström.

Merparten av medlemmarna kräver också förbundsstyrelsens omedelbara avgång.

Behöver kompetensen

Förbundets tredje vice ordförande och kassör Anders Bergström avgick dagen efter de första avslöjandena. Senare meddelade ordförande Annelie Nordström att hon avgår vid förbundets kongress i maj.

– Visst tycker man att de ska avgå, varenda en. De har mist sitt förtroende och även de som säger att de inte gjort något. De måste ju ha vetat om det och är därför medskyldiga. Men samtidigt är vi mitt uppe i en avtalsrörelse och behöver kompetenta personer för att kunna förhandla, säger Knudsen.

– Till slut så handlar det om oss medlemmar, vi blir inte hjälpta av att inte få igenom bra avtal. Vi måste tänka praktiskt, säger Hagström.

Båda är också starkt kritiska till hur avgående ordförande Nordström hanterat krisen och tycker att hon skyller ifrån sig.

– Hon säger att det är en ärvd kultur. Men om jag tar in på hotell och inte betalar så förstår jag ju att det är någon annan som får pröjsa. Visst om det är en konferens men köpa drinkar och gå på spa får man stå för själv. Det är en självklarhet, säger Knudsen.

Hur förbundet ska återhämta sig och om det går att återställa förtroendet återstår att se. Att det är en mödosam process är de överrens om.

– Men nu ser vi vilket engagemang det finns och det kan vi vända till något bra. Vi ska stå enade och starka så att vi kan ställa krav mot arbetsgivare, säger Hagström.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.