2016-01-30 06:00

2016-01-30 06:00

Minnen ur de 70 åren

KARLSKOGA: "I musikkretsar ser man upp till Karlskoga för att vi alltid haft så många duktiga musiker"

Många kända artister har anlitats av Karlskoga Konsertförening under åren. Bland andra har man kunnat lyssna till Benny Andersson, Tommy Körberg, Lars Roos, Loa Falkman och syskonen Glenmark.
Chesskonserten i en fullsatt Nobelhall räknas som en av de absoluta höjdpunkterna.
Och framtiden ser ljus för Karlskogas musikliv och Karlskoga Konsertförening.

Med hjälp av Marie-Louise Nauclér, ordförande, Peter Carell, vice ordförande och violinist samt Torbjörn Lundqvist, trombonist i Karlskoga Symfoniorkester sedan 1961, får vi här en liten inblick, ett axplock, ur Karlskoga Konsertförenings 70-åriga historia.

Karlskoga Konsertförening bildades 21 augusti 1945. Den första ordföranden var Gösta Horsner och han satt kvar till och med 1959. Han efterträddes sedan av Nils Holm som var nuvarande ordförande Marie-Louise Nauclérs pappa. Han var ordförande till och med 1977.

Jan Hammarstedt, som också varit ordförande (1981-1989) i föreningen, har skrivit en bok, Bilder från Karlskogas musikliv, där det bland annat berättas om Karlskoga Konsertförening för den som vill fördjupa sig lite mera.

Karlskoga Konsertförening var initiativtagare till att starta musikskolan i Karlskoga redan hösten 1947. Karlskoga hade en av de första musikskolorna i Sverige och var ledande inom musiken. Holger Hallenberg var den första rektorn.

– Många såg upp till Karlskoga för deras oerhört duktiga musiker, något som man fortfarande gör i musikerkretsar, förklarar Torbjörn Lundqvist.

Vilka konserter minns ni bäst under åren?

– När vi gjorde Chesskonserten i en fullsatt Nobelhall med Anders Eljas som dirigent. Han fick i uppdrag av Björn Ulvaeus och Benny Andersson att orkesterbearbeta deras musik till musikalen Chess. Anders Eljas fick ett råmaterial och utifrån detta skapade han sitt eget orkesterarrangemang. Han gjorde det så otroligt bra, berättar vice ordförande Peter Carell.

I Karlskoga uppträdde samma artister som på alla stora scener. Bland andra fanns Tommy Körberg, Johan Schinkler och syskonen Glenmark på scenen.

– Det var en fantastisk upplevelse och Benny Andersson kom och spelade på konserten, minns Carell. Allt som hände på och runt scenen, det var så otroligt spännande och roligt. Det var stort och det blev lite mer riksspridning på det hela.

Karlskoga Symfoniorkester var med och turnerade med Chess. Det var drygt tio konserter runt om i Sverige och det nordligaste var Gävle.

– Hur vi hade tid och råd det begriper jag inte så här i efterhand, säger Peter.

– Sen har vi varit på turné med Robert Wells också. När han skrev sina Rhapsody in Rock, fick Karlskoga Symfoniorkester vara med och testa hans material, fortsätter han.

Marie-Louise Nauclér har många minnen från tiden när hennes far var ordförande. Hon minns speciellt konserterna med Janos Solyom, Staffan Scheja, Lars Roos, Hans Leygraf, Guido Vecchi, Andrei Wolf, Håkan och Erland Hagegård samt Loa Folkman.

– Hela musikeliten har ju varit här, säger hon och ler.

Marie-Louise minns även många konserter från sin barndom och ett minne har speciellt bitit sig fast. Det fanns nämligen en kontrabasist som hade bandage runt huvudet. Som barn funderade hon mycket på det där bandaget.

Torbjörn Lundqvist, minns alla höjdpunkter från 1960 till 1990, när det mest var klassisk musik på konserterna. Som den trombonist han är, var det självklart en stor upplevelse när Christian Lindberg, svensk världstrombonist och numera även dirigent, var i Karlskoga.

Dataspelskonsert

– Under senare år tycker jag att våra Trettondagskonserter har varit något alldeles extra och det är alltid trevligt att samarbeta med Wermland Opera, inflikar Marie-Louise.

2012 arrangerades dataspelsmusik för symfoniorkester där solisten var en dator. Det var en kille, Tobias Jansson, som satt och spelade på sin dator. Han hade arrangerat massor av dataspelsmusik som finns i olika spel i alla länder så att det blev symfoniorkestermusik. Således blev det väldigt speciellt och Symfoniorkestern var med och fyllde i.

Konsertföreningen har både arrangerat konserter med inhyrda orkestrar och med sin egen Karlskoga Symfoniorkester.

Sofia Källberg, Anders Ekborg, Johan Boding, Sara Löfgren och Magnus Bäcklund är några av 2000-talets solister som besökt Bregårdsskolans aula tillsammans med Karlskoga Symfoniorkester.

– Det är helt fantastiskt att lilla Karlskoga har ett sådant stor konsertliv och det är tack vare Karlskoga Konsertförening, säger Peter och fortsätter: Konsertföreningen var först, sen kom man på att det måste bli återväxt på musikerna. På grund av det kom Musikskolan, nuvarande Kulturskolan, till 1947. Man kan säga att utan Konsertföreningen hade det inte blivit någon Musikskola, och tvärtom. Om man jämför andra kommuner i samma storlek som Karlskoga, så är Karlskoga ganska unikt.

Marie-Louise berättar att man förr hade stöd av en tjänsteman men nu har man betydligt mindre hjälp. Förutsättningarna var enklare förr. Då fanns även en naturlig koppling från den som var chef för musikskolan, som även var väldigt engagerad i Konsertföreningen.

Betydelsefulla personer för Konsertföreningen har bland andra varit Holger Hallenberg och Stig Gustafsson, båda dirigenter och tillika rektorer för Musikskolan.

Många stjärnor

På min fråga om det kommit fram några stjärnor med hjälp av Konsertföreningen får jag till svar från Peter:

– Oj, oj, oj! Hur många som helst. Hur många vill du ha?

Det visar sig att om alla ska vara med får vi ge ut en hel tidning så några exempel är Joakim Nordin, slagverkare i Norges radioorkester, Stig Nilsson, fiolspelare och konsertmästare i Oslo. Torben Renberg numera trumpetare i Sveriges Radios Symfoniorkester, Fredrik Duvling slagverkare i Göteborgsoperan, Leif Camnerin trombonist och musiklärare i Oskarshamn samt Ellinor Berg, valthornist och frilansmusiker som spelar med alla stora orkestrar i Sverige.

– Vi får en kille tillbaka nu som varit i Göteborg, Michael Karlsson, som ska vara solist i Karlskoga Symfoniorkester, säger Peter.

När Konsertföreningen bildades på 40-talet, var det för att berika musiklivet i Karlskoga. I stadgarna står det: ”Föreningens uppgift är att med till föreningen hörande musiker eller andra engagerade anordna konserter som kan anses berika musiklivet i Karlskoga och att på annat sätt stödja detta”.

På ett enkelt sätt kan man förklara det som att föreningen ska anordna konserter och engagera både lokala musiker och musiker utifrån.

Kommunen ger bidrag för att stadgarna ska kunna följas.

– Rent ekonomiskt skulle vi aldrig klara av det annars eftersom våra konserter oftast inte går ihop finansiellt, säger Marie-Louise. Utan offentligt stöd skulle inte verksamheten kunna gå runt.

Hon berättar också att det ideella arbetet i föreningen är fantastiskt och att det utan det aldrig skulle fungera.

– Bland annat har vi har en kvinna som är ansvarig för pausfika, en som är notansvarig och några garderobsansvariga. De gör ett jättejobb, säger Marie-Louise.

Alla som är intresserade av att hjälpa till är välkomna till föreningen och självklart hoppas man på fler medlemmar. I dag är det ungefär 400 stycken, inklusive orkestermedlemmarna.

Vad kommer föreningen att ha för funktion i framtiden?

Karlskoga Konsertförening förnyas hela tiden. Det är viktigt att utveckla föreningslivet och ge möjlighet för unga musikanter att utvecklas, att ge dem möjlighet att delta i orkestrarna. Det är även viktigt med alla olika musikinriktningar. Föreningen ska finnas för att befrämja mångfalden i musikutbudet i Karlskoga och basen i musiklivet är musiklärarna, svarar Peter Carell.

– Redan efter första terminen på Kulturskolan kan man märka om barnen har talang.

Avslutningsvis undrar jag hur en drömkonsert ska se ut och utan en sekunds tvekan säger Peter med ett glatt leende

– En full konsertsal till en klassisk konsert och slagsmål utanför för att få köpa sista biljetten.

Med hjälp av Marie-Louise Nauclér, ordförande, Peter Carell, vice ordförande och violinist samt Torbjörn Lundqvist, trombonist i Karlskoga Symfoniorkester sedan 1961, får vi här en liten inblick, ett axplock, ur Karlskoga Konsertförenings 70-åriga historia.

Karlskoga Konsertförening bildades 21 augusti 1945. Den första ordföranden var Gösta Horsner och han satt kvar till och med 1959. Han efterträddes sedan av Nils Holm som var nuvarande ordförande Marie-Louise Nauclérs pappa. Han var ordförande till och med 1977.

Jan Hammarstedt, som också varit ordförande (1981-1989) i föreningen, har skrivit en bok, Bilder från Karlskogas musikliv, där det bland annat berättas om Karlskoga Konsertförening för den som vill fördjupa sig lite mera.

Karlskoga Konsertförening var initiativtagare till att starta musikskolan i Karlskoga redan hösten 1947. Karlskoga hade en av de första musikskolorna i Sverige och var ledande inom musiken. Holger Hallenberg var den första rektorn.

– Många såg upp till Karlskoga för deras oerhört duktiga musiker, något som man fortfarande gör i musikerkretsar, förklarar Torbjörn Lundqvist.

Vilka konserter minns ni bäst under åren?

– När vi gjorde Chesskonserten i en fullsatt Nobelhall med Anders Eljas som dirigent. Han fick i uppdrag av Björn Ulvaeus och Benny Andersson att orkesterbearbeta deras musik till musikalen Chess. Anders Eljas fick ett råmaterial och utifrån detta skapade han sitt eget orkesterarrangemang. Han gjorde det så otroligt bra, berättar vice ordförande Peter Carell.

I Karlskoga uppträdde samma artister som på alla stora scener. Bland andra fanns Tommy Körberg, Johan Schinkler och syskonen Glenmark på scenen.

– Det var en fantastisk upplevelse och Benny Andersson kom och spelade på konserten, minns Carell. Allt som hände på och runt scenen, det var så otroligt spännande och roligt. Det var stort och det blev lite mer riksspridning på det hela.

Karlskoga Symfoniorkester var med och turnerade med Chess. Det var drygt tio konserter runt om i Sverige och det nordligaste var Gävle.

– Hur vi hade tid och råd det begriper jag inte så här i efterhand, säger Peter.

– Sen har vi varit på turné med Robert Wells också. När han skrev sina Rhapsody in Rock, fick Karlskoga Symfoniorkester vara med och testa hans material, fortsätter han.

Marie-Louise Nauclér har många minnen från tiden när hennes far var ordförande. Hon minns speciellt konserterna med Janos Solyom, Staffan Scheja, Lars Roos, Hans Leygraf, Guido Vecchi, Andrei Wolf, Håkan och Erland Hagegård samt Loa Folkman.

– Hela musikeliten har ju varit här, säger hon och ler.

Marie-Louise minns även många konserter från sin barndom och ett minne har speciellt bitit sig fast. Det fanns nämligen en kontrabasist som hade bandage runt huvudet. Som barn funderade hon mycket på det där bandaget.

Torbjörn Lundqvist, minns alla höjdpunkter från 1960 till 1990, när det mest var klassisk musik på konserterna. Som den trombonist han är, var det självklart en stor upplevelse när Christian Lindberg, svensk världstrombonist och numera även dirigent, var i Karlskoga.

Dataspelskonsert

– Under senare år tycker jag att våra Trettondagskonserter har varit något alldeles extra och det är alltid trevligt att samarbeta med Wermland Opera, inflikar Marie-Louise.

2012 arrangerades dataspelsmusik för symfoniorkester där solisten var en dator. Det var en kille, Tobias Jansson, som satt och spelade på sin dator. Han hade arrangerat massor av dataspelsmusik som finns i olika spel i alla länder så att det blev symfoniorkestermusik. Således blev det väldigt speciellt och Symfoniorkestern var med och fyllde i.

Konsertföreningen har både arrangerat konserter med inhyrda orkestrar och med sin egen Karlskoga Symfoniorkester.

Sofia Källberg, Anders Ekborg, Johan Boding, Sara Löfgren och Magnus Bäcklund är några av 2000-talets solister som besökt Bregårdsskolans aula tillsammans med Karlskoga Symfoniorkester.

– Det är helt fantastiskt att lilla Karlskoga har ett sådant stor konsertliv och det är tack vare Karlskoga Konsertförening, säger Peter och fortsätter: Konsertföreningen var först, sen kom man på att det måste bli återväxt på musikerna. På grund av det kom Musikskolan, nuvarande Kulturskolan, till 1947. Man kan säga att utan Konsertföreningen hade det inte blivit någon Musikskola, och tvärtom. Om man jämför andra kommuner i samma storlek som Karlskoga, så är Karlskoga ganska unikt.

Marie-Louise berättar att man förr hade stöd av en tjänsteman men nu har man betydligt mindre hjälp. Förutsättningarna var enklare förr. Då fanns även en naturlig koppling från den som var chef för musikskolan, som även var väldigt engagerad i Konsertföreningen.

Betydelsefulla personer för Konsertföreningen har bland andra varit Holger Hallenberg och Stig Gustafsson, båda dirigenter och tillika rektorer för Musikskolan.

Många stjärnor

På min fråga om det kommit fram några stjärnor med hjälp av Konsertföreningen får jag till svar från Peter:

– Oj, oj, oj! Hur många som helst. Hur många vill du ha?

Det visar sig att om alla ska vara med får vi ge ut en hel tidning så några exempel är Joakim Nordin, slagverkare i Norges radioorkester, Stig Nilsson, fiolspelare och konsertmästare i Oslo. Torben Renberg numera trumpetare i Sveriges Radios Symfoniorkester, Fredrik Duvling slagverkare i Göteborgsoperan, Leif Camnerin trombonist och musiklärare i Oskarshamn samt Ellinor Berg, valthornist och frilansmusiker som spelar med alla stora orkestrar i Sverige.

– Vi får en kille tillbaka nu som varit i Göteborg, Michael Karlsson, som ska vara solist i Karlskoga Symfoniorkester, säger Peter.

När Konsertföreningen bildades på 40-talet, var det för att berika musiklivet i Karlskoga. I stadgarna står det: ”Föreningens uppgift är att med till föreningen hörande musiker eller andra engagerade anordna konserter som kan anses berika musiklivet i Karlskoga och att på annat sätt stödja detta”.

På ett enkelt sätt kan man förklara det som att föreningen ska anordna konserter och engagera både lokala musiker och musiker utifrån.

Kommunen ger bidrag för att stadgarna ska kunna följas.

– Rent ekonomiskt skulle vi aldrig klara av det annars eftersom våra konserter oftast inte går ihop finansiellt, säger Marie-Louise. Utan offentligt stöd skulle inte verksamheten kunna gå runt.

Hon berättar också att det ideella arbetet i föreningen är fantastiskt och att det utan det aldrig skulle fungera.

– Bland annat har vi har en kvinna som är ansvarig för pausfika, en som är notansvarig och några garderobsansvariga. De gör ett jättejobb, säger Marie-Louise.

Alla som är intresserade av att hjälpa till är välkomna till föreningen och självklart hoppas man på fler medlemmar. I dag är det ungefär 400 stycken, inklusive orkestermedlemmarna.

Vad kommer föreningen att ha för funktion i framtiden?

Karlskoga Konsertförening förnyas hela tiden. Det är viktigt att utveckla föreningslivet och ge möjlighet för unga musikanter att utvecklas, att ge dem möjlighet att delta i orkestrarna. Det är även viktigt med alla olika musikinriktningar. Föreningen ska finnas för att befrämja mångfalden i musikutbudet i Karlskoga och basen i musiklivet är musiklärarna, svarar Peter Carell.

– Redan efter första terminen på Kulturskolan kan man märka om barnen har talang.

Avslutningsvis undrar jag hur en drömkonsert ska se ut och utan en sekunds tvekan säger Peter med ett glatt leende

– En full konsertsal till en klassisk konsert och slagsmål utanför för att få köpa sista biljetten.