2016-01-13 15:15

2016-01-13 15:15

Arga på Länstrafiken

DEGERFORS/KARLSKOGA: Länstrafiken drar in bussar till gymnasiet

I oktober meddelade Länstrafiken att de tänker dra in bussarna som går upp till gymnasieskolan i Degerfors. Länstrafiken har sagt att det bara är två resenärer som åker, medan elever och lärare hävdar att det är minst 30-40 passagerare per tur.

Elvira Fernandez bor i Karlskoga och går på gymnasiet i Degerfors. Tidigare har bussen gått från Karlskoga och ända upp till gymnasiet. Eleverna har varit framme klockan åtta och de har kunnat börja tio över åtta.

– Nu stannar bussen nere vid centrum i Degerfors och det tar 15-20 minuter att gå upp så då kommer vi försent.

Svarar inte

Det hon tycker är värst är att Länstrafiken ljuger.

– Vi har mejlat till dem och då har de svarat att det bara varit två personer som åkt linjen. Då har jag gått runt och tagit reda på att det är 72 elever på skolan som bor och reser varje dag från Karlskoga och till gymnasiet. Det berättade vi för Länstrafiken och då slutade de svara på våra frågor.

Det började med att rektorn på skolan, Karl G Lindqvist, fick ett mejl från Länstrafiken där de meddelade att de tänkte dra in turerna som går upp till skolan som funnits sedan 2012. Anledningen att bussarna går upp är att gymnasiet finns i både Karlskoga och Degerfors och att eleverna ska kunna ta sig till skolan från båda hållen.

– Sedan fick de för sig att det var så få elever som åkte, de har sagt att det är bara två elever som åker. Jag kan se att det oftast är full buss som kommer. Det är 71 elever från Karlskoga och 5-6 elever från Kristinehamn som åker plus ett flertal lärare. Skolan är den största arbetsplatsen i Degerfors för inpendling.

Karl G Lindqvist har försökt få Länstrafiken att visa upp statistik för hur många som åker. Men de har inte visat upp några siffror.

– De mörkar siffrorna för mig. Ja sa till dem, att jag ser vad som kliver av bussen på morgonen och det är massor. Men jag vet varför de gör det här.

Han menar på att det handlar om en trång tidtabell.

– Alla bussar ska komma i tid och passa de här 500-bussarna som går mellan Karlstad och Örebro. Den linjen är det viktigaste för Länstrafiken, inte hur det är i Degerfors och Karlskoga. Sedan tycker jag att de varit snorkiga mot våra elever som också är fullbetalande kunder. De vägrar att svara dem. Länstrafiken har inget kundunderlag att hänvisa till utan säger, ”vi tycker”.

Vi har försökt få tag på representanter från Länstrafiken, men inte lyckats.

Elvira Fernandez bor i Karlskoga och går på gymnasiet i Degerfors. Tidigare har bussen gått från Karlskoga och ända upp till gymnasiet. Eleverna har varit framme klockan åtta och de har kunnat börja tio över åtta.

– Nu stannar bussen nere vid centrum i Degerfors och det tar 15-20 minuter att gå upp så då kommer vi försent.

Svarar inte

Det hon tycker är värst är att Länstrafiken ljuger.

– Vi har mejlat till dem och då har de svarat att det bara varit två personer som åkt linjen. Då har jag gått runt och tagit reda på att det är 72 elever på skolan som bor och reser varje dag från Karlskoga och till gymnasiet. Det berättade vi för Länstrafiken och då slutade de svara på våra frågor.

Det började med att rektorn på skolan, Karl G Lindqvist, fick ett mejl från Länstrafiken där de meddelade att de tänkte dra in turerna som går upp till skolan som funnits sedan 2012. Anledningen att bussarna går upp är att gymnasiet finns i både Karlskoga och Degerfors och att eleverna ska kunna ta sig till skolan från båda hållen.

– Sedan fick de för sig att det var så få elever som åkte, de har sagt att det är bara två elever som åker. Jag kan se att det oftast är full buss som kommer. Det är 71 elever från Karlskoga och 5-6 elever från Kristinehamn som åker plus ett flertal lärare. Skolan är den största arbetsplatsen i Degerfors för inpendling.

Karl G Lindqvist har försökt få Länstrafiken att visa upp statistik för hur många som åker. Men de har inte visat upp några siffror.

– De mörkar siffrorna för mig. Ja sa till dem, att jag ser vad som kliver av bussen på morgonen och det är massor. Men jag vet varför de gör det här.

Han menar på att det handlar om en trång tidtabell.

– Alla bussar ska komma i tid och passa de här 500-bussarna som går mellan Karlstad och Örebro. Den linjen är det viktigaste för Länstrafiken, inte hur det är i Degerfors och Karlskoga. Sedan tycker jag att de varit snorkiga mot våra elever som också är fullbetalande kunder. De vägrar att svara dem. Länstrafiken har inget kundunderlag att hänvisa till utan säger, ”vi tycker”.

Vi har försökt få tag på representanter från Länstrafiken, men inte lyckats.

  • Anders Persson