2015-12-06 14:11

2015-12-06 14:11

Avslutar med publiksuccé

KARLSKOGA: Luciadoppsgeneralerna lämnar över stafettpinnen efter fyra dopp

Karlskoga simförening arrangerade i helgen Luciadoppet för 70:e gången och luciadoppsgeneralerna Susanne Jarlemark och Malin Björstam sken som solen efter första föreställningen. ”Det publikmässigt bästa året” konstaterar generalerna.

– Vi har sålt över 600 biljetter till de fyra föreställningarna. Allt är i princip utsålt men det kan finnas en och annan ströbiljett, säger Susanne Jarlemark.

Samtidigt som generalerna Jarlemark och Björstam gladdes över årets upplaga gnagde också en viss oro inför framtiden. Det här var nämligen sista Luciadoppet för dem som generaler.

– Vi sa att vi skulle göra två år och vi har gjort fyra, säger Malin Björstam och antyder att orken tagit slut. Det är tufft och slitsamt att sätta ihop arrangemanget. Men också inkomstbringande.

– Simföreningen får in närmare 100 000 kronor på Luciadoppet, berättar Malin Björstam.

– Det är svårt att få någon att ta över så framtiden är lite osäker. Men jag önskar av hela mitt hjärta att någon tar över, inflikar Susanne Jarlemark och funderar på om konceptet ska ändras.

– Det finns idéer och det kan vara bra att det kommer in nya människor med andra idéer, tillägger hon.

Luciadoppet är inte bara en kassako utan också ett skyltfönster för Karlskoga simförening. Yvonne Katana som debuterade som konferencier, hon lyckades trots Hans Albrektssons videoinspelade protester ta plats vid hans sida, berättade att det är stans största förening som under innevarande år engagerat över 900 barn och ungdomar. Det finns också en hel del att välja mellan, som vattenpolo, konstsim, minisim, babysim och det ska även starta en vuxengrupp för dem över 25 år.

– Elitgruppen tränar tolv timmar i veckan så det gäller att planera tiden. Men å andra sidan skapas en väldigt stark gemenskap och sammanhållning i gruppen, konstaterar Yvonne Katana.

Teachers Blended, det vill säga Thomas Augustsson, Mats Öjebo och Bengt Arvidsson, var husband för tredje året och på frågan om det kan bli aktuellt med ett fjärde år svarade Thomas Augustsson ett otvetydigt ja.

– Vi har även varit gästartister men det är bättre att vara husband för då får man vara med om hela showen, säger han.

Emma Gustavsson, 19-årig undersköterska på Solbringen, Avril Kwet & Lasse Flemström, elev och lärare som uppträder tillsammans, samt Larsa ”Brökorg” Josefsson - jodå, Yvonne Katana fick honom att berätta varifrån Brökorg kom - och några dansgrupper från Kulturskolan stod för den landbaserade underhållningen medan föreningens simmare trivdes som fisken i vattnet när de visade upp sina färdigheter.

– Vi har sålt över 600 biljetter till de fyra föreställningarna. Allt är i princip utsålt men det kan finnas en och annan ströbiljett, säger Susanne Jarlemark.

Samtidigt som generalerna Jarlemark och Björstam gladdes över årets upplaga gnagde också en viss oro inför framtiden. Det här var nämligen sista Luciadoppet för dem som generaler.

– Vi sa att vi skulle göra två år och vi har gjort fyra, säger Malin Björstam och antyder att orken tagit slut. Det är tufft och slitsamt att sätta ihop arrangemanget. Men också inkomstbringande.

– Simföreningen får in närmare 100 000 kronor på Luciadoppet, berättar Malin Björstam.

– Det är svårt att få någon att ta över så framtiden är lite osäker. Men jag önskar av hela mitt hjärta att någon tar över, inflikar Susanne Jarlemark och funderar på om konceptet ska ändras.

– Det finns idéer och det kan vara bra att det kommer in nya människor med andra idéer, tillägger hon.

Luciadoppet är inte bara en kassako utan också ett skyltfönster för Karlskoga simförening. Yvonne Katana som debuterade som konferencier, hon lyckades trots Hans Albrektssons videoinspelade protester ta plats vid hans sida, berättade att det är stans största förening som under innevarande år engagerat över 900 barn och ungdomar. Det finns också en hel del att välja mellan, som vattenpolo, konstsim, minisim, babysim och det ska även starta en vuxengrupp för dem över 25 år.

– Elitgruppen tränar tolv timmar i veckan så det gäller att planera tiden. Men å andra sidan skapas en väldigt stark gemenskap och sammanhållning i gruppen, konstaterar Yvonne Katana.

Teachers Blended, det vill säga Thomas Augustsson, Mats Öjebo och Bengt Arvidsson, var husband för tredje året och på frågan om det kan bli aktuellt med ett fjärde år svarade Thomas Augustsson ett otvetydigt ja.

– Vi har även varit gästartister men det är bättre att vara husband för då får man vara med om hela showen, säger han.

Emma Gustavsson, 19-årig undersköterska på Solbringen, Avril Kwet & Lasse Flemström, elev och lärare som uppträder tillsammans, samt Larsa ”Brökorg” Josefsson - jodå, Yvonne Katana fick honom att berätta varifrån Brökorg kom - och några dansgrupper från Kulturskolan stod för den landbaserade underhållningen medan föreningens simmare trivdes som fisken i vattnet när de visade upp sina färdigheter.