2015-12-03 13:40

2015-12-03 13:40

Julvandring för barn i Rävåskyrkan

KARLSKOGA

I små grupper har barn fått gå på julvandring i Rävåskyrkan.
– Det verkar uppskattat, säger pastor Per Wärmegård.

Under den här veckan har skolbarn bjudits in till Rävåskyrkan för att vara med i en stämningsfull julvandring, där de har fått uppleva olika julhändelser. Personer ur bibeln, spelade av bland andra församlingens förre pastor Robert Bådagård och den nuvarande pastorn Per Wärmegård, har berättat om sina upplevelser och ledsagat barnen runt på vandringen.

– De tycker att det är spännande och det verkar uppskattat, säger Per Wärmegård i en kort paus mellan två julvandringar.

I samband med julvandringen har barnen bjudits på fika i form av saft och pepparkakor. Barnen som deltagit är från förskoleklasser och årskurs ett och två.

Under den här veckan har skolbarn bjudits in till Rävåskyrkan för att vara med i en stämningsfull julvandring, där de har fått uppleva olika julhändelser. Personer ur bibeln, spelade av bland andra församlingens förre pastor Robert Bådagård och den nuvarande pastorn Per Wärmegård, har berättat om sina upplevelser och ledsagat barnen runt på vandringen.

– De tycker att det är spännande och det verkar uppskattat, säger Per Wärmegård i en kort paus mellan två julvandringar.

I samband med julvandringen har barnen bjudits på fika i form av saft och pepparkakor. Barnen som deltagit är från förskoleklasser och årskurs ett och två.