2015-09-11 06:00

2015-09-11 13:11

Silverplats i städ-SM

DEGERFORS: Klirr i kassan hos Degerfors innebandyklubb

Degerfors innebandyklubb knep en silverplats när Älvstädar-SM genomfördes sista helgen i augusti i år. Tidigare har vi berättat om vinsten i fototävlingen.
– En månadsvinst i fototävlingen och en andraplats i supportertävlingen ger oss möjligheter att avsätta pengar till ungdomsverksamhetens lagkassor, säger Solveig Torensjö i Degerfors innebandyklubb.

Sju ton upplockat skräp blev resultatet av Älvstädar-SM längs Gullspångsälven. Längs älven med biflöden deltog fler än 300 ungdomar från 14 idrottsföreningar.

Under samma helg har även 86 lokala idrottsföreningar tillsammans plockat upp 35 ton skräp utmed Ljusnans, Klarälvens och Dalälvens ständer.

Längs Möckeln

Degerfors innebandyklubb plockade skräp längs Möckeln, från kommungränsen mot Karlskoga och söderut på båda sidor.

Nu handlade inte helgen bara om att städa, vilket var ett viktigt inslag i det hela, man kunde också skaffa sig supportrar. Vinnaren av Älvstädar-SM var det lag som värvat flest supporters genom likes på kampanjsiten alvstadarsm.se.

Det var där som Degerfors innebandyklubb kammade hem en silverplats och fick därmed 10 000 kronor extra till klubbkassan.

Vann gjorde Viking bandy som städat utmed Klarälven de fick 25 000 kronor i vinstpengar.

Fototävling

Tidigare har vi berättat om att Degerfors innebandyklubb kammade åt sig vinsten för fototävlingen under juni månad och fick 2 500 kronor för den vinsten.

Då var det föräldern Catrin Johanson som tog bilden hon kallar Livet vid älven.

– Andraplatsen i supportertävlingen, och en månadsvinst i fototävlingen, är en bonus som ger oss möjlighet att avsätta pengar till ungdomsverksamhetens lagkassor för att användas till exempelvis en cup och andra delar av pengarna går till föreningens verksamhet och kommer användas till exempel utbildning som kommer alla lag och ledare till godo. Och tack till alla som röstat, säger Solveig Torensjö, ansvarig för älvstädardagen från Degerfors innebandylag.

Det var tredje året i rad som Älvstädar-SM genomfördes. Det är ett samarbetsprojekt mellan energiföretaget Fortum och idrottsrörelsens miljöorganisation Städa Sverige.

Sju ton upplockat skräp blev resultatet av Älvstädar-SM längs Gullspångsälven. Längs älven med biflöden deltog fler än 300 ungdomar från 14 idrottsföreningar.

Under samma helg har även 86 lokala idrottsföreningar tillsammans plockat upp 35 ton skräp utmed Ljusnans, Klarälvens och Dalälvens ständer.

Längs Möckeln

Degerfors innebandyklubb plockade skräp längs Möckeln, från kommungränsen mot Karlskoga och söderut på båda sidor.

Nu handlade inte helgen bara om att städa, vilket var ett viktigt inslag i det hela, man kunde också skaffa sig supportrar. Vinnaren av Älvstädar-SM var det lag som värvat flest supporters genom likes på kampanjsiten alvstadarsm.se.

Det var där som Degerfors innebandyklubb kammade hem en silverplats och fick därmed 10 000 kronor extra till klubbkassan.

Vann gjorde Viking bandy som städat utmed Klarälven de fick 25 000 kronor i vinstpengar.

Fototävling

Tidigare har vi berättat om att Degerfors innebandyklubb kammade åt sig vinsten för fototävlingen under juni månad och fick 2 500 kronor för den vinsten.

Då var det föräldern Catrin Johanson som tog bilden hon kallar Livet vid älven.

– Andraplatsen i supportertävlingen, och en månadsvinst i fototävlingen, är en bonus som ger oss möjlighet att avsätta pengar till ungdomsverksamhetens lagkassor för att användas till exempelvis en cup och andra delar av pengarna går till föreningens verksamhet och kommer användas till exempel utbildning som kommer alla lag och ledare till godo. Och tack till alla som röstat, säger Solveig Torensjö, ansvarig för älvstädardagen från Degerfors innebandylag.

Det var tredje året i rad som Älvstädar-SM genomfördes. Det är ett samarbetsprojekt mellan energiföretaget Fortum och idrottsrörelsens miljöorganisation Städa Sverige.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.