2015-09-04 17:46

2015-09-04 17:47

Dags för Nysundsveckan

ÅTORP: Vackra gamla torp, konfirmandjubileum och utflykt

Larsbo, eller Elin i Rövas ställe, Bäckdalen och Karthagen är några av de torpställen man kan se på vernissagen som på söndag inleder årets Nysundsvecka.

– Redan förra året då vi hade konst- och hantverksutställning så tänkte vi på Oskar Karlsson. Vi hade teckningar han gjort av Nysunds kyrka, som var församlingens logotype fram till sammanslagningen med Degerfors, men visste att det måste finnas fler så vi började efterlysa, berättar Katarina Markusson som är en av de som jobbat med årets Nysundsvecka.

Oskar Karlsson dog 1983 och var till yrket bokhållare men även chaufför, fastighetsskötare eller kort och gott allt-i-allo på Sunds gård. Tillsammans med hustrun Hanna fick han dottern Eva, som i sin tur fick barn och ett av dem, Sven Enoksson, bor kvar på orten i dag.

Det var då barnbarnen började leta i gömmorna som den verkliga kulturskatten hittades, en hel pärm med teckningar som Oskar Karlsson gjort på de torp som finns i trakten. Många är kvar än i dag och en del ser ut precis som då han tecknade dem, de flesta i mitten av 1970-talet i samband med en studiecirkel om torpställen som då hölls.

Sylvia Landgren, som också jobbat med utställningen, har åkt runt och fotograferat en del av torpen så man kan jämföra nu och då, verkligheten och konsten och konst kunde han inte minst av skolbetyget, som också finns att se, att döma.

Efter upptaktsmässan som också är konfirmandjubileum i Nysunds kyrka på söndag hålls vernissage i församlingshemmet. Nysundsveckan fortsätter med utflykt och ett föredrag om Agnes Branting, textil pionjär från Åtorp.

– Redan förra året då vi hade konst- och hantverksutställning så tänkte vi på Oskar Karlsson. Vi hade teckningar han gjort av Nysunds kyrka, som var församlingens logotype fram till sammanslagningen med Degerfors, men visste att det måste finnas fler så vi började efterlysa, berättar Katarina Markusson som är en av de som jobbat med årets Nysundsvecka.

Oskar Karlsson dog 1983 och var till yrket bokhållare men även chaufför, fastighetsskötare eller kort och gott allt-i-allo på Sunds gård. Tillsammans med hustrun Hanna fick han dottern Eva, som i sin tur fick barn och ett av dem, Sven Enoksson, bor kvar på orten i dag.

Det var då barnbarnen började leta i gömmorna som den verkliga kulturskatten hittades, en hel pärm med teckningar som Oskar Karlsson gjort på de torp som finns i trakten. Många är kvar än i dag och en del ser ut precis som då han tecknade dem, de flesta i mitten av 1970-talet i samband med en studiecirkel om torpställen som då hölls.

Sylvia Landgren, som också jobbat med utställningen, har åkt runt och fotograferat en del av torpen så man kan jämföra nu och då, verkligheten och konsten och konst kunde han inte minst av skolbetyget, som också finns att se, att döma.

Efter upptaktsmässan som också är konfirmandjubileum i Nysunds kyrka på söndag hålls vernissage i församlingshemmet. Nysundsveckan fortsätter med utflykt och ett föredrag om Agnes Branting, textil pionjär från Åtorp.