2015-06-16 06:00

2015-06-16 06:00

Het danssommar i Degerfors

DEGERFORS: Flera av Sveriges största dansband besöker Jacobs loge

Degerfors bjuder upp till dans minst en gång i veckan i sommar. Sju helgkvällar är det dans på Jacobs loge, som gästas av flera av Sveriges populäraste dansband. Och Degerforsparken ordnar danskvällar varje onsdag.

– Vi har arrangerat dans i 43 år, det har blivit många fantastiska kvällar, säger Nils Jacobsson på Jacobs loge.

På Jacobs loge spelar alltså några av landets största dansband i sommar. Nästa danskväll är på midsommaraftonen, då spelar Elisa's, som vann en grammis för ”Årets dansband” tidigare i år. 2010 vann de ”Dansbandskampen”, en tävling som sändes på SVT. Den 15 augusti kommer Sannex som utsågs till ”Årets dansband” på dansbandsveckan i Malung förra året. Däremellan gästas Jacobs Loge av Casanovas, Expanders, Donnez och Jannez.

– Vi avslutar säsongen den 22 augusti med rockabilly, det brukar vara populärt. Då spelar två band, The Playtones och Hubcaps med Cherry Tess, berättar Nils Jacobsson.

Fler börjar dansa

Efter över 40 år i branschen är Jacobs loge ett välkänt namn i Danssverige med stamgäster som har varit regelbundna besökare i många år. En del reser långt och bor i husvagnar utanför på parkeringen eller på campingen inne i Degerfors. Jacobs loge kan ta in max 1 000 besökare, varje danskväll brukar locka runt 700-800 personer. Några av danskvällarna, bland annat när Elisa's spelar på midsommaraftonen, ordnas bussresor till och från Karlskoga och Degerfors.

Nils Jacobsson berättar att dansbandspubliken är väldigt blandad åldersmässigt.

– De flesta är medelålderns, och så har vi en del äldre besökare som har kommit hit i många år. Men det märks att dansband är på uppgång i Sverige igen efter storhetstiden på 70-talet. Det har kommit fram många nya, bra band på senare år och allt fler unga börjar dansa.

Drive-in-bingo

Degerforsparken ordnar dans varje onsdagskväll fram till den nionde september. I programmet utlovas ”fyra moderna och en gammal”.

– Det betyder att var femte låt som banden spelar är en klassisk dans som vals eller polka, så att de som gillar äldre danser också ska trivas. Men det blir mest modena danser, säger Manfred Sundsholm på Degerforsparken.

Löpsjötorparns, Janne Martins och Mats Rogers är några av dansbanden som spelar i parken innan Samzons avslutar säsongen framåt höstkanten.

Men danskvällar är inte det enda som händer i Degerforsparken i sommar.

– Det är full fart nästan hela tiden, berättar Manfred Sundholm.

Bland annat arrangeras drive-in-bingo samarbete med fotbollsklubben Strömtorps IK.

– Vi kör varje söndag hela sommaren fram till den 17 september. Det brukar komma mycket folk, säger klubbens kassör Göran Andersson.

På Jacobs loge spelar alltså några av landets största dansband i sommar. Nästa danskväll är på midsommaraftonen, då spelar Elisa's, som vann en grammis för ”Årets dansband” tidigare i år. 2010 vann de ”Dansbandskampen”, en tävling som sändes på SVT. Den 15 augusti kommer Sannex som utsågs till ”Årets dansband” på dansbandsveckan i Malung förra året. Däremellan gästas Jacobs Loge av Casanovas, Expanders, Donnez och Jannez.

– Vi avslutar säsongen den 22 augusti med rockabilly, det brukar vara populärt. Då spelar två band, The Playtones och Hubcaps med Cherry Tess, berättar Nils Jacobsson.

Fler börjar dansa

Efter över 40 år i branschen är Jacobs loge ett välkänt namn i Danssverige med stamgäster som har varit regelbundna besökare i många år. En del reser långt och bor i husvagnar utanför på parkeringen eller på campingen inne i Degerfors. Jacobs loge kan ta in max 1 000 besökare, varje danskväll brukar locka runt 700-800 personer. Några av danskvällarna, bland annat när Elisa's spelar på midsommaraftonen, ordnas bussresor till och från Karlskoga och Degerfors.

Nils Jacobsson berättar att dansbandspubliken är väldigt blandad åldersmässigt.

– De flesta är medelålderns, och så har vi en del äldre besökare som har kommit hit i många år. Men det märks att dansband är på uppgång i Sverige igen efter storhetstiden på 70-talet. Det har kommit fram många nya, bra band på senare år och allt fler unga börjar dansa.

Drive-in-bingo

Degerforsparken ordnar dans varje onsdagskväll fram till den nionde september. I programmet utlovas ”fyra moderna och en gammal”.

– Det betyder att var femte låt som banden spelar är en klassisk dans som vals eller polka, så att de som gillar äldre danser också ska trivas. Men det blir mest modena danser, säger Manfred Sundsholm på Degerforsparken.

Löpsjötorparns, Janne Martins och Mats Rogers är några av dansbanden som spelar i parken innan Samzons avslutar säsongen framåt höstkanten.

Men danskvällar är inte det enda som händer i Degerforsparken i sommar.

– Det är full fart nästan hela tiden, berättar Manfred Sundholm.

Bland annat arrangeras drive-in-bingo samarbete med fotbollsklubben Strömtorps IK.

– Vi kör varje söndag hela sommaren fram till den 17 september. Det brukar komma mycket folk, säger klubbens kassör Göran Andersson.

  • Elisabeth Pettersson