2015-12-04 16:37

2015-12-04 16:40

Ny app mot kränkning

KARLSTAD: Tingvallagymnasiet testar antimobbnings app

Tingvallagymnasiet ska under ett år testa en ny app som ska minska kränkning och få eleverna att känna sig tryggare.
– Vi ser det som ytterligare en möjlighet för eleverna att anmäla misstanke om att något inte är bra på skolan, säger skolans rektor Christine Holmberg.

För ett år sedan blev Tingvallagymnasiet kontaktade av företaget Speak UP som står bakom antimobbnings-appen med samma namn. I rapporteringssystemet, som kopplas till skolans rektor och kurator, kan elever rapportera om mobbning, rasism, våld, stölder och vandalism. Anmälningarna kan göras anonymt och de kan även skicka in en bild på händelsen.

Sekretessen kan brytas

– Vi beslutade att tacka nej första gången vi fick erbjudandet, för det blev en för stor summa för oss. Men det är en kille från Hammarö som tidigare gått på Tingvallagymnasiet som varit med och lanserat appen och han kontaktade oss igen för han tyckte det vore kul om hans gamla skola hade appen och undrade om vi ville testa appen gratis i ett år.

– Vi tackade ja då vi självklart vill testa alla vägar som finns för att få ett så bra klimat som möjligt på skolan, säger rektor Christine Holmberg.

När man har registrerat att man vill använda appen och fått inloggningsuppgifter får eleverna själv välja om de vill vara anonyma, en sekretess som kan komma att brytas.

– Skulle det komma in hot så är det självklart att vi kommer polisanmäla händelsen. Och då hamnar ärendet hos polisen och då bryter de sekretessen om det behövs, säger Christine Holmberg.

Inga större förväntningar

Den 19 november började appen att användas på skolan men ännu är den orörd.

– 450 av våra elever har tackat ja till att de vill testa detta. Men i dag har vi ännu inte fått in en enda anmälan, säger Christine Holmberg som inte har några större förväntningar på appen.

– Jag förväntar mig inte att den här appen ska göra stordåd. Vi har ett öppet klimat på skolan och eleverna kommer till oss om det är något och det vill vi ju att de fortsätter med. Tanken med appen är att man ska kunna anmäla om det till exempel är någon plats på skolan som känns otrygg. Men egentligen skulle det ju vara ett misslyckande för oss om eleverna väljer att använda appen och vara anonyma och slutar med att komma och prata med oss.

För ett år sedan blev Tingvallagymnasiet kontaktade av företaget Speak UP som står bakom antimobbnings-appen med samma namn. I rapporteringssystemet, som kopplas till skolans rektor och kurator, kan elever rapportera om mobbning, rasism, våld, stölder och vandalism. Anmälningarna kan göras anonymt och de kan även skicka in en bild på händelsen.

Sekretessen kan brytas

– Vi beslutade att tacka nej första gången vi fick erbjudandet, för det blev en för stor summa för oss. Men det är en kille från Hammarö som tidigare gått på Tingvallagymnasiet som varit med och lanserat appen och han kontaktade oss igen för han tyckte det vore kul om hans gamla skola hade appen och undrade om vi ville testa appen gratis i ett år.

– Vi tackade ja då vi självklart vill testa alla vägar som finns för att få ett så bra klimat som möjligt på skolan, säger rektor Christine Holmberg.

När man har registrerat att man vill använda appen och fått inloggningsuppgifter får eleverna själv välja om de vill vara anonyma, en sekretess som kan komma att brytas.

– Skulle det komma in hot så är det självklart att vi kommer polisanmäla händelsen. Och då hamnar ärendet hos polisen och då bryter de sekretessen om det behövs, säger Christine Holmberg.

Inga större förväntningar

Den 19 november började appen att användas på skolan men ännu är den orörd.

– 450 av våra elever har tackat ja till att de vill testa detta. Men i dag har vi ännu inte fått in en enda anmälan, säger Christine Holmberg som inte har några större förväntningar på appen.

– Jag förväntar mig inte att den här appen ska göra stordåd. Vi har ett öppet klimat på skolan och eleverna kommer till oss om det är något och det vill vi ju att de fortsätter med. Tanken med appen är att man ska kunna anmäla om det till exempel är någon plats på skolan som känns otrygg. Men egentligen skulle det ju vara ett misslyckande för oss om eleverna väljer att använda appen och vara anonyma och slutar med att komma och prata med oss.

  • Joanna Halvardsson