2015-01-17 17:19

2015-01-20 23:16

Johan har chansen att få spela JEM

BOWLING: Nobelspelaren uttagen i bruttotrupp

Nobelbowlaren Johan Igelström nosar på spel i junior-EM.

Karlskogaspelaren är en av 16 svenska juniorer, sju tjejer och nio killar, som är uttagna i den så kallade bruttogruppen som i slutet av januari, början av februari ska på läger i Malmö.

Efter lägret tar Eva Larsson, som är förbundskapten för juniorlandslaget, ut den trupp som ska spela junior-EM i Leipzig, Tyskland, 28 mars–5 april.

Sverige blev vid det senaste europamästerskapet för juniorer blev bästa nation med två guld, två silver och sex brons.

Här är spelarna som är uttagna till lägret i Malmö:

• Madelene Gullberg, BS Hässle.

• Sara Lidman, BK Skrufscha.

• Alida Molander, Edsbowlarna.

• Viktoria Nilsson, Team X-Calibur.

• Filippa Persson, BK Femtionian.

• Mathilda Tidbeck, BwK Ankaret.

• Cajsa Wegner, BK Femtionian.

• Alfred Berggren, Team Clan.

• Emil Holmberg, BK Prana.

• Adam Hultgren, BK Glam.

• Johan Igelström, BK Nobel.

• Benjamin Jonsson, Team Alingsås.

• Emanuel Jonsson, Kvänums BK.

• Robert Lindberg, BK Jösse.

• William Svensson, BK Domino.

• Filip Thelander, Sundbybergs IK.

Karlskogaspelaren är en av 16 svenska juniorer, sju tjejer och nio killar, som är uttagna i den så kallade bruttogruppen som i slutet av januari, början av februari ska på läger i Malmö.

Efter lägret tar Eva Larsson, som är förbundskapten för juniorlandslaget, ut den trupp som ska spela junior-EM i Leipzig, Tyskland, 28 mars–5 april.

Sverige blev vid det senaste europamästerskapet för juniorer blev bästa nation med två guld, två silver och sex brons.

Här är spelarna som är uttagna till lägret i Malmö:

• Madelene Gullberg, BS Hässle.

• Sara Lidman, BK Skrufscha.

• Alida Molander, Edsbowlarna.

• Viktoria Nilsson, Team X-Calibur.

• Filippa Persson, BK Femtionian.

• Mathilda Tidbeck, BwK Ankaret.

• Cajsa Wegner, BK Femtionian.

• Alfred Berggren, Team Clan.

• Emil Holmberg, BK Prana.

• Adam Hultgren, BK Glam.

• Johan Igelström, BK Nobel.

• Benjamin Jonsson, Team Alingsås.

• Emanuel Jonsson, Kvänums BK.

• Robert Lindberg, BK Jösse.

• William Svensson, BK Domino.

• Filip Thelander, Sundbybergs IK.