2014-12-12 06:15

2015-01-20 23:10

Bröderna blir lagkompisar i KB

FOTBOLL: Endast två platser kvar att fylla i truppen

KB Karlskoga gjorde på torsdagskvällen klart med sin 22:a spelare till kommande säsongs division 3-trupp.

Backen Alexander Ahlman, senast i Strömtorp, skrev då på för KB, uppger klubben på sin Facebooksida.

Alexander blir därmed lagkompis – för första gången i karriären – med storebrorsan Fredrik Ahlman Berger som kom tillbaka till KB sommaren 2013 efter spel i Villastaden den våren. Fredrik hade även innan dess spelat i KB. Bröderna kommer från Degerfors från början och är kusin med före detta DIF- och Örebro SK-spelaren Emil Berger. Därmed är tidigare DIF-stjärnan Henrik Berger, som bland mycket annat sköt upp DIF i allsvenskan hösten 1992 och är den som spelat flest A-lagsmatcher i föreningens snart 108-åriga historia, deras morbror.

Alla som är klara

KB har nu 22 spelare klara till 2015: Kim Selmer, Max Selmer, Fredrik Ahlman Berger, Jonas Iwersen, Ludvig Hallström, Mattias Persson, Henrik Sandwall, Marcus Hedlund, Oskar Högberg, Tom Selmer, Joacim Fromholdt, Andreas Hermansson, Martin Eriksson, Håkan Berg, Pontus Linder, Kim Löfving, Tobias Gunnarsson (ny från Immetorp), Niklas Johansson (ny från Immetorp), Robert Fällman (ny från Immetorp), Pontus Pettersson (ny från Lusasken), Joakim Rydh (ny från Karlskoga SK) och Alexander Ahlman (ny från Strömtorp).

Truppen ska bestå av 24 man.

Anfallarna Joachim Nilsson och Alexander Hjalmarsson ska inte fortsätta, har de meddelat KB. Även backen Andreas Gunnarsson har deklarerat att han ska lämna klubben. Strömtorps division 4-lag är trolig klubbadress för Gunnarsson, som har förflutet i Degerfors superettantrupp. Linus Hallström har flyttat till Stockholm.

Backen Alexander Ahlman, senast i Strömtorp, skrev då på för KB, uppger klubben på sin Facebooksida.

Alexander blir därmed lagkompis – för första gången i karriären – med storebrorsan Fredrik Ahlman Berger som kom tillbaka till KB sommaren 2013 efter spel i Villastaden den våren. Fredrik hade även innan dess spelat i KB. Bröderna kommer från Degerfors från början och är kusin med före detta DIF- och Örebro SK-spelaren Emil Berger. Därmed är tidigare DIF-stjärnan Henrik Berger, som bland mycket annat sköt upp DIF i allsvenskan hösten 1992 och är den som spelat flest A-lagsmatcher i föreningens snart 108-åriga historia, deras morbror.

Alla som är klara

KB har nu 22 spelare klara till 2015: Kim Selmer, Max Selmer, Fredrik Ahlman Berger, Jonas Iwersen, Ludvig Hallström, Mattias Persson, Henrik Sandwall, Marcus Hedlund, Oskar Högberg, Tom Selmer, Joacim Fromholdt, Andreas Hermansson, Martin Eriksson, Håkan Berg, Pontus Linder, Kim Löfving, Tobias Gunnarsson (ny från Immetorp), Niklas Johansson (ny från Immetorp), Robert Fällman (ny från Immetorp), Pontus Pettersson (ny från Lusasken), Joakim Rydh (ny från Karlskoga SK) och Alexander Ahlman (ny från Strömtorp).

Truppen ska bestå av 24 man.

Anfallarna Joachim Nilsson och Alexander Hjalmarsson ska inte fortsätta, har de meddelat KB. Även backen Andreas Gunnarsson har deklarerat att han ska lämna klubben. Strömtorps division 4-lag är trolig klubbadress för Gunnarsson, som har förflutet i Degerfors superettantrupp. Linus Hallström har flyttat till Stockholm.