2018-05-11 13:35

2018-05-11 13:35

Succén med drop in-vigsel tillbaka

KARLSTAD: Familj

Den 19 maj är alla par välkomna att gifta sig i Hammarö kyrka, utan stressig planering.

Tanken med drop in-vigseln är att det ska vara enkelt, fint och kostnadsfritt. Gäster, bukett och kläder är helt valfritt och på plats i Hammarö kyrka finns präst och kantor. Först har paret ett vigselsamtal och möjlighet att välja musik. Efter vigseln bjuds det på alkoholfritt bubbel och tårta i församlingshemmet Hammars gård.

– Det behöver inte vara dyrt eller omständligt att gifta sig. Det enda som behövs - förutom kärlek, längtan och viljan att dela liv - är en giltig hindersprövning från Skatteverket, ringar och legitimation. Denna dag får paren och kärleken stå i centrum, säger församlingens kyrkoherde Regina Piscator.

Tidigare två år har initiativet varit uppskattat och intresset stort.

– Förra året var det till och med kö, berättar hon.

Tanken med drop in-vigseln är att det ska vara enkelt, fint och kostnadsfritt. Gäster, bukett och kläder är helt valfritt och på plats i Hammarö kyrka finns präst och kantor. Först har paret ett vigselsamtal och möjlighet att välja musik. Efter vigseln bjuds det på alkoholfritt bubbel och tårta i församlingshemmet Hammars gård.

– Det behöver inte vara dyrt eller omständligt att gifta sig. Det enda som behövs - förutom kärlek, längtan och viljan att dela liv - är en giltig hindersprövning från Skatteverket, ringar och legitimation. Denna dag får paren och kärleken stå i centrum, säger församlingens kyrkoherde Regina Piscator.

Tidigare två år har initiativet varit uppskattat och intresset stort.

– Förra året var det till och med kö, berättar hon.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.