2016-05-30 16:23

2016-05-30 16:40

Ica-bygge på Nolgård i gång

HAMMARÖ: Ny stor butik stänger liten och utmanar centrum

Bygget för en ny Ica Kvantum med gäster är påbörjat. Det får konsekvenser för centrumhandeln och Ica Lövnäs - som läggs ner.

Etableringen för Ica på Nolgård på Hammarö är en 7-8 år lång historia som nu är verklighet.

På måndagen togs första spadtaget till det 4 200 kvadratmeter stora handelcentret som kommer innehålla ett 3 000 kvadratmeter stort Ica Kvantum, Apoteket Hjärta, gymmet Optimal träning och asiatiska kedjan Spice 'n' Rice. En lokal på 80 kvadratmeter är ännu utan hyresgäst. Öppning är planerad till våren 2017.

– Äntligen är vi i hamn med den här stora butiken. Vi tror på talesättet att handel föder handel och det är bra för Hammaröborna med mer service. Det blir många arbetstillfällen och är en stor investering som är bra för området, säger kommunalrådet Siw Gidlöf (S) innan hon symboliskt skyfflade sand till näktergalens sång.

Inriktningen är på mat och hälsa och det finns ett genomgående miljötänk. För Ica är det en investering på 75 miljoner kronor.

– Det är jätteviktigt för Ica. Det blir bergvärme till hela fastigheten och byggnaden är miljöcertifierad. På parkeringen framför handelsplatsen blir det även tre laddningsstolpar för elbilar. Sen får jag alltid frågan vid nyetablering vem som blir handlare. Den är ännu inte utsedd, men processen pågår för fullt, säger Jan Oldebring, etableringsdirektör för Ica Sverige.

Ica Lövnäs stängs

Ica har köpt marken av Hammarö kommun men vägen, som får infart på befintlig plats och kommer gå runt byggnaden åt öster, byggs av kommunen. Den kommer inte korsa cykelvägen som får en egen infart.

Etableringen av en så stor Ica-butik får konsekvenser för de två Ica Supermarket som finns på Hammarö. Den på Lövnäs är uppköpt av Ica Sverige och kommer att läggas ner i samband med nyöppningen. Samtliga 17 anställda har erbjudits jobb på Ica Kvantum.

– Personalen har vetat om det ett tag och de allra flesta är taggade för att gå in i något nytt, modernt och mycket större. Reaktioner från kunder är både positiva och negativa då det blir lite längre att cykla och man kanske inte vågar släppa iväg sina barn själva till affären som nu. Men jag tror det blir bra, säger Kristofer Swenson, tf vd för Ica Lövnäs.

Centrum satsar

Även för Ica Skoghall blir det kännbart.

– Det är klart att ett Kvantum i samma kommun får konsekvenser för oss. Jag räknar med ett tapp på tio procent när de öppnar. Men det klarar vi så det är inte avgörande för vår existens. Utvecklingen här har varit väldigt, väldigt bra så även om vi backar är butiken lönsam. Jag har vetat om planerna i flera år så jag kan inte vara bitter på det, säger handlaren Urban Svensson.

Skoghalls centrumförening har ett möte på onsdag för att diskutera konsekvensen av ännu en handelsplats att förhålla sig till.

– Vi har ett år på oss att satsa ännu mer här i centrum. Alla butiksägare får gå samman och tänka större, i samarbete med fastighetsägare som får jobba på med att fylla tomma lokaler och kommunen med planteringar och evenemang, säger Jan-Erik Carli, föreningens ordförande och delägare i Carli choklad och café.

Men vad gäller laddningsstolpar för elbilar så hinner Skoghall centrum före Ica Kvantum.

– Våra tre första kommer upp nu under sommaren. En på parkeringen utanför kommunhuset och två vid Sätterstrand, säger kommunchefen Caroline Depui.

Etableringen för Ica på Nolgård på Hammarö är en 7-8 år lång historia som nu är verklighet.

På måndagen togs första spadtaget till det 4 200 kvadratmeter stora handelcentret som kommer innehålla ett 3 000 kvadratmeter stort Ica Kvantum, Apoteket Hjärta, gymmet Optimal träning och asiatiska kedjan Spice 'n' Rice. En lokal på 80 kvadratmeter är ännu utan hyresgäst. Öppning är planerad till våren 2017.

– Äntligen är vi i hamn med den här stora butiken. Vi tror på talesättet att handel föder handel och det är bra för Hammaröborna med mer service. Det blir många arbetstillfällen och är en stor investering som är bra för området, säger kommunalrådet Siw Gidlöf (S) innan hon symboliskt skyfflade sand till näktergalens sång.

Inriktningen är på mat och hälsa och det finns ett genomgående miljötänk. För Ica är det en investering på 75 miljoner kronor.

– Det är jätteviktigt för Ica. Det blir bergvärme till hela fastigheten och byggnaden är miljöcertifierad. På parkeringen framför handelsplatsen blir det även tre laddningsstolpar för elbilar. Sen får jag alltid frågan vid nyetablering vem som blir handlare. Den är ännu inte utsedd, men processen pågår för fullt, säger Jan Oldebring, etableringsdirektör för Ica Sverige.

Ica Lövnäs stängs

Ica har köpt marken av Hammarö kommun men vägen, som får infart på befintlig plats och kommer gå runt byggnaden åt öster, byggs av kommunen. Den kommer inte korsa cykelvägen som får en egen infart.

Etableringen av en så stor Ica-butik får konsekvenser för de två Ica Supermarket som finns på Hammarö. Den på Lövnäs är uppköpt av Ica Sverige och kommer att läggas ner i samband med nyöppningen. Samtliga 17 anställda har erbjudits jobb på Ica Kvantum.

– Personalen har vetat om det ett tag och de allra flesta är taggade för att gå in i något nytt, modernt och mycket större. Reaktioner från kunder är både positiva och negativa då det blir lite längre att cykla och man kanske inte vågar släppa iväg sina barn själva till affären som nu. Men jag tror det blir bra, säger Kristofer Swenson, tf vd för Ica Lövnäs.

Centrum satsar

Även för Ica Skoghall blir det kännbart.

– Det är klart att ett Kvantum i samma kommun får konsekvenser för oss. Jag räknar med ett tapp på tio procent när de öppnar. Men det klarar vi så det är inte avgörande för vår existens. Utvecklingen här har varit väldigt, väldigt bra så även om vi backar är butiken lönsam. Jag har vetat om planerna i flera år så jag kan inte vara bitter på det, säger handlaren Urban Svensson.

Skoghalls centrumförening har ett möte på onsdag för att diskutera konsekvensen av ännu en handelsplats att förhålla sig till.

– Vi har ett år på oss att satsa ännu mer här i centrum. Alla butiksägare får gå samman och tänka större, i samarbete med fastighetsägare som får jobba på med att fylla tomma lokaler och kommunen med planteringar och evenemang, säger Jan-Erik Carli, föreningens ordförande och delägare i Carli choklad och café.

Men vad gäller laddningsstolpar för elbilar så hinner Skoghall centrum före Ica Kvantum.

– Våra tre första kommer upp nu under sommaren. En på parkeringen utanför kommunhuset och två vid Sätterstrand, säger kommunchefen Caroline Depui.